07 lip Złamany ząb – przyczyny, odbudowa, profilaktyka
Doszło u Ciebie do złamania zęba? A może jest on jedynie ukruszony? W obu przypadkach koniecznie należy udać się do dentysty. Zleci on wykonanie zdjęcia rentgenowskiego i na tej podstawie opracuje odpowiedni plan leczenia. Wbrew pozorom złamany ząb można wyleczyć na wiele różnych sposobów, w zależności od tego, jak rozległe są powstałe zmiany.
Przyczyny złamanych zębów
Zazwyczaj przyczyną złamanych zębów jest nagryzienie twardych pokarmów. Zdarza się również, że doprowadzają do nich upadki, uderzenia oraz różne urazy. Niekiedy przyczynia się do tego także nieodpowiednie ustawienie zębów. W niektórych przypadkach powodują je także nieodpowiednie nawyki, np. otwieranie opakowań lub butelek zębami. Złamaniu zębów sprzyjają także niektóre choroby, np. próchnica.
Odbudowa złamanych zębów
W wielu przypadkach można złamany ząb odbudować, zwłaszcza wtedy, gdy uszczerbek jest niewielki i doszło jedynie do uszkodzenia szkliwa oraz zębiny. W takich sytuacjach można go uzupełnić kompozytem. Czasem wykorzystuje się również porcelanowe licówki, a więc nakładki, które aplikuje się na powierzchnię zęba. One także pozwalają przywrócić zębom zdrowy wygląd.
Jeśli doszło do całkowitego złamania zęba lub jego dużego pęknięcia, a także do uszkodzenia miazgi, potrzebne jest zwykle leczenie kanałowe. Na końcu wykonuje się koronę, która świetnie uzupełnia utraconą część zęba i znakomicie imituje jego wygląd. Można tu wykorzystać również wkłady koronowe lub nakłady. Należy pamiętać, aby nie zwlekać zbyt długo z leczeniem kanałowym, ponieważ po pewnym czasie może ono okazać się niemożliwe. Jeśli dojdzie do złamania nie tylko części koronowej zęba, ale również jego korzenia, lekarz może zadecydować o ekstrakcji całego zęba i wprowadzeniu implantu na jego miejsce. Czasem zamiast implantu stosuje się także most protetyczny, który wypełnia brakujące miejsce w uzębieniu. A jeśli istnieje taka możliwość, warto przechować złamany ząb w odpowiednich, wilgotnych warunkach. Dzięki temu stomatolog będzie miał możliwość jego reimplantacji.
 
Jak zapobiegać złamaniom zębów?
Do złamania zębów często dochodzi np. podczas uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznych. Warto więc zadbać o odpowiednie ochraniacze, które szczególnie często wykorzystywane są w sportach walki. Należy także zrezygnować z nieodpowiednich nawyków oraz lepiej dbać o swoje zęby, chroniąc je przed próchnicą i innymi chorobami. Aby wzmocnić uzębienie, warto też pomyśleć o odpowiedniej diecie, która zapobiega osłabianiu szkliwa. Warto w tym celu ograniczyć duże ilości kawy i herbaty, a także owoce cytrusowe. Zamiast nich dobrze jest uwzględnić w jadłospisie pokarmy z witaminą D.
Skontaktuj się z nami
Złamania zębów to złożony temat, o którym trudno napisać wszystko w jednym artykule. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chciałbyś dowiedzieć się więcej, zapraszamy do naszego gabinetu. Im więcej informacji zdobędziesz, tym większa szansa, że uda Ci się uchronić przed tym problemem. Zadzwoń na numer +48 602 232 400 lub wypełnij formularz i umów się na wizytę w wybranym terminie.