fbpx

Stomatologia zachowawcza

Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów, z jakim Pacjenci udają się do gabinetu stomatologicznego. Choroba ta może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji, które negatywnie wpływają na jakość życia. W mojej klinice stosuję nowoczesne, w pełni skuteczne rozwiązania umożliwiające estetyczne wypełnienie ubytków próchnicowych. Przywrócenie pięknego i zdrowego uśmiechu to cel, który osiągam, wykorzystując metody leczenia z zakresu stomatologii zachowawczej.

Poznaj naszych ekspertów

Poznaj nasz zespół ekspertów, zobacz w czym się specjalizują poszczególni lekarze, przeczytaj kim w życiu prywatnym są nasze recepcjonistki i asystentki. Pamiętaj, że każdego pacjenta traktujemy jak członka rodziny, z którym budujemy relacje na lata. Obsługujemy i leczymy zawsze w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy być leczeni.

dr Danuta Borczyk

zajmuje się: protetyka, implantologia, chirurgia

Dr Danuta Borczyk ukończyła studia medyczne na Śląskiej Akademii Medycznej w 1989 roku. Od 1990 r. prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną w Katowicach. Jej praca poświęcona jest głównie protetyce, ale zajmuje się również chirurgią stomatologiczną, ortodoncją czy stomatologią dziecięcą. Wiele czasu poświęca doskonaleniu swoich umiejętności – staże kliniczne w Kopenhadze (Dania), Niemczech, kursy praktyczne w Norwegii i Włoszech (dr L.Vanini).Odbyła szkolenia implantologiczne w Mölndal Hospital (Goeteborg) oraz University of Umea z zakresu systemów Branemark Replace.
Uczestniczyła w wielu konferencjach międzynarodowych oraz wykładach z zakresu estetyki implantologicznej. Spędziła 4 tygodnie w ośrodku Practical Clinical Courses (Provo, Utah) na zaproszenie dr G. Christiansena (1997 r.). Odbyła również w roku 2000 staż kliniczny w praktyce dr C. Zappala (Bergamo, Włochy).

Dr Danuta Borczyk jako jeden z pierwszych lekarzy w naszym kraju wprowadziła zasady stomatologii estetycznej do codziennej praktyki.

dr Paweł Arboczius

Zajmuje się:  endodoncja

Ukończył Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Laureat Międzynarodowej Konferencji STN w 2010 r. Jego wiedzę i umiejętności w leczeniu kanałowym potwierdzają tysiące wykonanych zabiegów endodontycznych oraz przeszło sto usuniętych złamanych narzędzi kanałowych z użyciem mikroskopu. Dyscyplina stomatologii, którą uprawiam, jest całkowicie zgodna z moim charakterem. Precyzyjne leczenie kanałowe zębów wymaga skupienia, dokładności, konsekwencji i doświadczenia.

Zobacz efekty leczenia naszych Pacjentów

Before After

Pani Ania z Katowic

Pani Ania posiadała wadę wrodzoną w postaci braku lewego kła. Ubytek ten powodował również wadę zgryzu. Była to dla Niej na tyle krępująca i niekomfortowa sytuacja, że podjęła decyzję o uzupełnieniu luki zębowej i leczeniu stomatologicznym w naszej klinice. Przed zabiegiem miała wiele obaw dotyczących estetyki uśmiechu po zdjęciu aparatu, który utrzymywał tymczasowy ząb. Jednak okazało się, że ponownie uformowany z materiału kompozytowego zamiennik idealnie imitował naturalny wygląd zęba. Nowy uśmiech przerósł najśmielsze oczekiwania Pani Ani. W wyniku udanej metamorfozy odzyskała radość życia, poprawiła się również funkcjonalność w jamie ustnej, dzięki czemu może z pełną swobodą gryźć i przeżuwać ulubione, nawet najbardziej twarde pokarmy.

Co powinieneś wiedzieć o stomatologii zachowawczej?

Próchnica to choroba, która atakuje zęby, doprowadzając do ich powolnego niszczenia. Na domiar złego bez większych problemów przenosi się ona na resztę uzębienia, prowadząc tym samym do konieczności wykonania zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej. Wielu Pacjentom kojarzą się one ze specyficznym dźwiękiem urządzenia służącego do usuwania zmian próchnicowych. W poczekalni w mojej klinice stomatologicznej możesz być pewien, że nie usłyszysz tego nieprzyjemnego odgłosu, dzięki czemu oczekiwanie na wizytę będzie dla Ciebie w pełni komfortowe.


W trakcie leczenia zachowawczego wykorzystuje się specjalne wypełnienia, które potocznie nazywane są ,,plombami”. W codziennej praktyce stosuję wysokiej jakości wypełnienia światłoutwardzalne, które znakomicie sprawdzają się w większości przypadków. Pozwalają one przywrócić zdrowie i pełną funkcjonalność w jamie ustnej. Z kolei dla wymagających Pacjentów, którzy oczekują najlepszych rezultatów, przeznaczone są nowoczesne wypełnienia Inspiro® lub Enamel HFO®. To właśnie one pozwalają uzyskać niezwykle naturalny wygląd, a także szczelnie uzupełnić powstałe ubytki próchnicowe. W mojej klinice stomatologicznej możliwe jest również skorzystanie z wyjątkowych wypełnień inlay/onlay, które przygotowywane są w pracowni protetycznej znajdującej się w Stomatologia Danuta Borczyk. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się przy znacznych ubytkach próchnicowych, a także przy uszkodzeniach mechanicznych zębów.

Jak przebiega leczenie próchnicy zębów?

Zauważenie u siebie jakichkolwiek drobnych zmian jest sygnałem, że wizyta w klinice stomatologicznej jest niezbędna. Nie zwlekaj – szybka reakcja pozwoli zahamować rozwój choroby na wczesnym etapie i przywrócić zdrowie w jamie ustnej. Jednak do mojego gabinetu zapraszam nie tylko wtedy, kiedy zobaczysz u siebie niepokojące objawy. Warto również regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne. To właśnie w ich trakcie ocenię stan zdrowia Twojej jamy ustnej i w razie konieczności zaproponuję odpowiednie metody leczenia.


Moje ponad 30-letnie doświadczenie pokazuje, że planowanie terapii na podstawie pełnej diagnostyki jest jednym z najważniejszych etapów. Prywatne centrum diagnostyczne znajdujące się w Stomatologia Danuta Borczyk zostało wyposażone w wiele innowacyjnych technologii, takich jak RTG czy kamera wewnątrzustna. Oznacza to, że wszystkie niezbędne badania można wykonać na miejscu, a uzyskane wyniki pozwalają ocenić stan zdrowia i przygotować pełny plan leczenia.


Kolejnym krokiem jest precyzyjne oczyszczenie zarażonych tkanek. Umiejętności, wiedza i doświadczenie sprawiają, że pole zabiegowe zawsze ograniczone jest do koniecznego minimum, a zabieg przebiega w pełni komfortowo dla Pacjenta. Wpływ na to ma również stosowane przeze mnie amerykańskie komputerowe znieczulenie The Wand. Jest to nowoczesna technologia, dzięki której przez cały zabieg można przejść całkowicie bez bólu. O skuteczności tego rozwiązania przekonało się już ponad 8 000 moich zadowolonych Pacjentów.


Ostatnim etapem jest wypełnienie powstałych ubytków próchnicowych. Precyzja na tym etapie jest niezwykle ważna, ponieważ to właśnie ona jest gwarancją uzyskania trwałych i oczekiwanych efektów. W mojej klinice obok wypełnień światłoutwardzalnych korzystam z wysokiej jakości materiału kompozytowego Inspiro, a także wypełnień enamel oraz innowacyjnych nakładów koronowych inlay/onlay. Możliwość skorzystania z różnych rozwiązań sprawia, że zawsze mogę dostosować metody leczenia do oczekiwań Pacjenta, uzyskując tym samym zamierzone efekty po zakończonej terapii.

Leczenie próchnicy bez borowania

W mojej klinice dokładam wszelkich starań, aby wszystkie zabiegi były w pełni komfortowe i przynosiły przewidywalne oraz znakomite efekty. Dlatego gabinet Stomatologia Danuta Borczyk został wyposażony w nowoczesny laser Lite Touch emitujący impulsy światła. Za jego sprawą możliwe jest precyzyjne usunięcie wszelkich zmian próchnicowych, a przy tym ograniczenie pola zabiegowego do koniecznego minimum, przez co nie ma konieczności naruszania zdrowych tkanek. Ponadto nowoczesna technologia pozwala przeprowadzić cały zabieg z zakresu stomatologii zachowawczej bez użycia wiertła. Dzięki temu nie występują żadne nieprzyjemne wibracje czy mikropęknięcia. Działanie lasera sprawia również, że pole zabiegowe jest dezynfekowane, a całe leczenie jest właściwie bezbolesne nawet przy głębokich zmianach. Dlatego w wielu przypadkach nie ma potrzeby korzystania z komputerowego znieczulenia. Laserowe usuwanie próchnicy sprawdza się więc idealnie przy leczeniu dorosłych Pacjentów, ale również dzieci.

Leczenie zębów bez bólu

W Stomatologia Danuta Borczyk pragnę, aby każde leczenie było w pełni komfortowe dla Pacjenta. Jednym z celów, jaki przyświecał mi w trakcie tworzenia kliniki, było uczynienie zabiegów całkowicie bezbolesnymi. Dlatego już od ponad 30 lat w codziennej praktyce wykorzystuję amerykańskie komputerowe znieczulenie The Wand. Urządzenie to zapewnia wysoki komfort Pacjentowi podczas trwania całego zabiegu. Z jednej strony w trakcie podawania znieczulenia nie jest odczuwane nieprzyjemne uczucie rozpierania tkanek, które towarzyszy tradycyjnym rozwiązaniom. Z drugiej – odrętwienie znacznie szybciej znika, ponieważ wykorzystane technologie sprawiają, że do organizmu dostarczana jest mniejsza ilość substancji, przez co po wyjściu z kliniki bez przeszkód można mówić albo jeść. Warto dodać, że projektanci tego urządzenia zadbali także o jego estetykę – strzykawka, wywołująca dreszcze u Pacjentów, została zastąpiona przez specjalnych aplikator, który kształtem przypomina różdżkę. Właśnie przez to nie pojawiają się żadne nieprzyjemne skojarzenia, przez co całe leczenie przebiega całkowicie komfortowo.


Lęk przed wizytą u stomatologa to poważny problem. Uporać się z nim pozwala między innymi narkoza, czyli znieczulenie ogólne. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które panicznie obawiają się zabiegów stomatologicznych. Narkoza wprowadza Pacjenta w głęboki sen, przez co całkowicie zniesiony zostaje ból, a cała wizyta wydaje się trwać zaledwie kilka chwil. Nad bezpieczeństwem całego procesu czuwa doświadczony anestezjolog, co sprawia, że bez obaw możesz zdecydować na to wyjątkowe rozwiązanie.


W mojej klinice stomatologicznej istnieje również możliwość skorzystania z gazu rozweselającego. To właśnie za jego sprawą Pacjent wprowadzany jest w stan relaksu i głębokiego odprężenia. Dzięki temu wszystkie lęki oraz obawy związane z leczeniem stomatologicznym odchodzą w zapomnienie. Warto również pamiętać, że w niektórych przypadkach gaz rozweselający może także wpływać na zmniejszenie bólu w trakcie wykonywania zabiegu.

Nowoczesne wypełnienia

Wypełnienia światłoutwardzalne – skutecznie wyparły tradycyjne ,,plomby” amalgamatowe, które nie pozwalały na uzyskanie odpowiedniego efektu estetycznego i funkcjonalnego. Do wypełnień światłoutwardzalnych wykorzystywany jest bezpieczny materiał kompozytowy, który występuje w wielu odcieniach, przez co można go idealnie dopasować do koloru zębów. Pozwala to uzyskać zadowalający wygląd przy stosunkowo niskiej cenie. W trakcie zabiegu materiał kompozytowy jest utwardzany za pomocą promieni specjalnej lampy, dzięki czemu od razu po wyjściu z gabinetu można jeść i pić bez obaw, że wypełnienie się odkształci lub wypadnie w najmniej oczekiwanym momencie.

Wypełnienia Inspiro® – jest to innowacyjny szwajcarski system wypełnienia ubytków próchnicowych przy wykorzystaniu najwyższej jakości materiału kompozytowego. Zastosowane rozwiązania pozwalają idealnie odwzorować naturalne piękno, przez co wypełnienie staje się właściwie nie do odróżnienia od reszty uzębienia. Co ważne, szwajcarski system Inspiro umożliwia niezwykle precyzyjne odbudowanie warstw zęba, dzięki czemu jest on wzmacniany, a ryzyko ponownego pojawienia się zmian próchnicowych znacznie maleje.
· Wypełnienie Enamel HFO® – w mojej klinice obok wyjątkowego systemu Inspiro korzystam także z nowoczesnych wypełnień enamel. Do ich produkcji stosowany jest specjalny materiał, charakteryzujący się niemalże identycznym współczynnikiem załamania światła jak szkliwo. Oznacza to, że odbudowywany fragment uzębienia idealnie imituje naturalne piękno. Nowoczesne wypełnienie zapewniają znakomitą estetykę i funkcjonalność, którymi można cieszyć się przez długie lata!


Wypełnienia inlay/onlay – są to właściwie nakłady koronowe, które wykonuje się w pracowni protetycznej znajdującej się w Stomatologia Danuta Borczyk. Wypełnienia inlay/onlay wykonane są z wysokiej jakości porcelany, która poddawana jest procesowi polimeryzacji i utwardzenia, co zapewnia znakomitą wytrzymałość. Zastosowany materiał sprawia, że nakłady koronowe idealnie odwzorowują naturalny wygląd zębów. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się przy wypełnianiu znacznych ubytków próchnicowych, a także przy uszkodzeniach mechanicznych.

Umów się na wizytę

Zmiany próchnicowe to poważny problem, który może w konsekwencji doprowadzić do utraty zębów. Dlatego nigdy nie lekceważ nawet najmniejszych objawów – dzięki Twojej szybkiej reakcji będzie można zapobiec rozwojowi choroby i przywrócić zdrowie w całej jamie ustnej. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer 602 232 400.

Przeczytaj najczęstsze pytania o leczenie zachowawcze

 

W mojej klinice wykorzystuję wyłącznie wysokiej jakości wypełnienia, które charakteryzują się znakomitą estetyką i nieprzeciętną wytrzymałością. Ich właściwości sprawiają, że od razu po zabiegu można jeść i pić bez ryzyka, że odkształcą się lub wypadną.

Na wizyty kontrolne należy udawać się regularnie, najlepiej raz na pół roku. W ich trakcie możliwe jest rozpoznanie wszelkich problemów zdrowotnych w jamie ustnej, co tym samym pozwala wcześnie podjąć konieczne leczenie i przywrócić pełnię zdrowia.

Korzystam z wyłącznie najwyższej jakości materiałów, stosując w codziennej praktyce takie rozwiązania jak wypełnienia Enamel HFO®, Inspiro® czy inlay/onlay. Rozwiązania te charakteryzują się wysoką wytrzymałością, dzięki czemu uzyskanymi efektami można cieszyć się przez długie lata.

Pobierz autorski poradnik dla pacjenta

Szukasz dobrego dentysty dla siebie i swojej rodziny? Zastanawiasz się na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy gabinet któremu powierzysz zdrowie swojej rodziny? Specjalnie dla Ciebie zespół ekspertów gabinetu dr Borczyk przygotował poradnik. Pobierz go teraz i dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając gabinet dentystyczny.Zobacz opinie o leczeniu naszych pacjentów