Ukruszony ząb – co robić?

Ukruszenie zęba może mieć różną postać. Czasem odrywa się jedynie niewielki fragment, kiedy indziej dochodzi do złamania dużej części trzonu. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Pomóc może oczywiście dentysta. Ale jakie właściwie są metody postępowania z ukruszonym zębem?

 

Ukruszony ząb  – objawy

Rozpoznanie, że doszło do ukruszenia zęba, nie jest niczym trudnym. Językiem można zwykle bez problemu wyczuć w jamie ustnej luźny, odłamany kawałek zęba. W pierwszej chwili istnieje zagrożenie połknięcia odłamanego kawałka i zachłyśnięcia się, szczególnie, jeśli jest on dużych rozmiarów.

Ukruszony ząb sprawia nieraz problemy. Jest źródłem dyskomfortu, bardzo często kaleczy język lub wewnętrzną część policzka, ograniczając swobodę jedzenia i mówienia. Część zęba pozostającego w dziąśle może też zmienić barwę.

 

Dlaczego zęby się kruszą?

Do ukruszenia zęba może dojść z różnych przyczyn. Najczęściej jest to wynik mechanicznego urazu. Dochodzi do niego często podczas gryzienia twardych pokarmów oraz uprawiania sportów kontaktowych. Ukruszenie może też być skutkiem używania zębów niezgodnie z ich przeznaczeniem. Do mechanicznego urazu dochodzi też w wyniku bruksizmu, czyli nawykowego, mimowolnego zaciskania i zgrzytania zębami.

Ukruszenie może też być efektem dużego ubytku twardych tkanek zęba, spowodowanego zaawansowanym procesem próchniczym.

Ukruszenia bywają też skutkiem niewłaściwej diety. Zbyt duża ilość produktów zawierających kwasy niekorzystnie działa na szkliwo zębów – dochodzi do kwasowej erozji, która osłabia zęby, czyniąc je podatnymi na ukruszenia. Szkliwo jest też osłabiane przez niedobór określonych witamin i mikroelementów, zwłaszcza witaminy D i wapnia.

Lekkie ukruszenia mogą być spowodowane noszeniem w jamie ustnej biżuterii, która uderza o powierzchnię zębów i przyczynia się w ten sposób do mikropęknięć. Ryzyko ukruszeń zwiększa się też przy chorobie okluzyjnej.

 

Jak zapobiegać ukruszeniu zęba?

Podstawą – jak zwykle, gdy chodzi o zęby – jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Ważne jest, aby nie dopuścić do zalegania na zębach płytki bakteryjnej – szybko ulega ona mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny, który osłabia zęby, czego efektem są ukruszenia.

Należy też zadbać o właściwie zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy oraz mikro i makroelementy. Warto unikać produktów prowadzących do kwasowej erozji szkliwa. Kolejną istotną kwestią jest unikanie pewnych nieprawidłowych nawyków. Struktura zębów jest osłabiana przez alkohol, zwłaszcza piwo i białe wino. Również częste picie napojów gazowanych i energetycznych zwiększa tendencję zębów do ukruszeń.

 

Ukruszony ząb – jak sobie radzić?

Oczywiście z problemem, jakim jest ukruszony ząb, należy udać się do dentysty. Dokona on dokładnej oceny sytuacji, aby wybrać najwłaściwszą metodę zażegnania problemu. Wybór metody jest uzależniony od stopnia ukruszenia. Jeżeli odłamał się jedynie niewielki fragment zęba, wystarczy nieraz, że dentysta oszlifuje jego ostre krawędzie, by skorygować jego kształt, a następnie zabezpiecza szkliwo przed działaniem próchnicotwórczych drobnoustrojów.

Jeżeli jednak ukruszył się większy kawałek zęba, musi zostać odbudowany. Jeśli ukruszony ząb sprawia dolegliwości bólowe, to znak, że uszkodzeniu uległ żywy ząb i że sięga ono miazgi. W takim przypadku niezbędne może się okazać przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Ubytki powstałe w wyniku ukruszeń zębów uzupełnia się z reguły światłoutwardzalnym wypełnieniem kompozytowym, zwłaszcza jeżeli ukruszenie dotyczy zęba trzonowego. Przy szczególnie rozległym ukruszeniu można zastosować uzupełnienie protetyczne, takie jak korona zębowa lub licówka – ta druga opcja jest wybierana zwykle, gdy ukruszony ząb jest zębem przednim.

 

Co możesz teraz zrobić?

Ukruszył Ci się ząb? Im wcześniej odwiedzisz dentystę, tym lepiej. Nie zwlekaj więc. Możesz umówić się na wizytę w naszym gabinecie, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?