fbpx

Stomatologia estetyczna

Nieskazitelnie biały uśmiech czy równe zęby to marzenie wielu Pacjentów, które pomagam spełnić już od ponad 30 lat. Wrażliwość na naturalne piękno, pasja i wiedza pozwalają mi osiągnąć zaplanowane efekty po zakończonym leczeniu. W tym celu wykorzystuję liczne rozwiązania z zakresu stomatologii estetycznej, które coraz bardziej zyskują na popularności wśród Pacjentów.

Poznaj naszych ekspertów

Poznaj nasz zespół ekspertów, zobacz w czym się specjalizują poszczególni lekarze, przeczytaj kim w życiu prywatnym są nasze recepcjonistki i asystentki. Pamiętaj, że każdego pacjenta traktujemy jak członka rodziny, z którym budujemy relacje na lata. Obsługujemy i leczymy zawsze w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy być leczeni.

dr Danuta Borczyk

zajmuje się: protetyka, implantologia, chirurgia

Dr Danuta Borczyk ukończyła studia medyczne na Śląskiej Akademii Medycznej w 1989 roku. Od 1990 r. prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną w Katowicach. Jej praca poświęcona jest głównie protetyce, ale zajmuje się również chirurgią stomatologiczną, ortodoncją czy stomatologią dziecięcą. Wiele czasu poświęca doskonaleniu swoich umiejętności – staże kliniczne w Kopenhadze (Dania), Niemczech, kursy praktyczne w Norwegii i Włoszech (dr L.Vanini).Odbyła szkolenia implantologiczne w Mölndal Hospital (Goeteborg) oraz University of Umea z zakresu systemów Branemark Replace.
Uczestniczyła w wielu konferencjach międzynarodowych oraz wykładach z zakresu estetyki implantologicznej. Spędziła 4 tygodnie w ośrodku Practical Clinical Courses (Provo, Utah) na zaproszenie dr G. Christiansena (1997 r.). Odbyła również w roku 2000 staż kliniczny w praktyce dr C. Zappala (Bergamo, Włochy).

Dr Danuta Borczyk jako jeden z pierwszych lekarzy w naszym kraju wprowadziła zasady stomatologii estetycznej do codziennej praktyki.

Zobacz efekty leczenia naszych Pacjentów

Before After

Pani Ania z Katowic

Pani Ania posiadała wadę wrodzoną w postaci braku lewego kła. Ubytek ten powodował również wadę zgryzu. Była to dla Niej na tyle krępująca i niekomfortowa sytuacja, że podjęła decyzję o uzupełnieniu luki zębowej i leczeniu stomatologicznym w naszej klinice. Przed zabiegiem miała wiele obaw dotyczących estetyki uśmiechu po zdjęciu aparatu, który utrzymywał tymczasowy ząb. Jednak okazało się, że ponownie uformowany z materiału kompozytowego zamiennik idealnie imitował naturalny wygląd zęba. Nowy uśmiech przerósł najśmielsze oczekiwania Pani Ani. W wyniku udanej metamorfozy odzyskała radość życia, poprawiła się również funkcjonalność w jamie ustnej, dzięki czemu może z pełną swobodą gryźć i przeżuwać ulubione, nawet najbardziej twarde pokarmy.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o stomatologii estetycznej

Celem stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu zębów w taki sposób, aby uzyskać znakomity efekt, jak najbardziej zbliżony do naturalnego piękna. W ramach tej dziedziny wykonuje się liczne zabiegi, z których najpopularniejsze są wybielanie oraz zakładanie licówek. To właśnie za ich sprawą można osiągnąć cel, jakim jest szeroki i pięknie wyglądający uśmiech.


Najchętniej wybieranym przez Pacjentów zabiegiem jest wybielanie. Dokładam wszelkich starań, aby uzyskać optymalny i trwały efekt, dlatego w codziennej praktyce stosuję dwie metody. Pierwsza z nich to w pełni bezpieczne gabinetowe wybielanie Power Bleaching, natomiast drugie – innowacyjne wybielanie nakładkowe, które pozwala jeszcze bardziej dostosować rezultaty do potrzeb i pragnień Pacjenta. Zabiegi te umożliwiają uzyskanie efektu bielszych zębów w krótkim czasie, o czym możesz się przekonać się, odwiedzając gabinet Stomatologia Danuta Borczyk.


W niektórych przypadkach wybielanie nie wystarcza. W takiej sytuacji wykorzystuje się licówki. Są to cienkie porcelanowe płatki, które mocuje się do powierzchni zębów, w ten sposób zmieniając ich kształt, kolor czy długość. Licówki świetnie sprawdzają się także w przypadku zamykania diastemy, czyli niewielkiej szpary między górnymi jedynkami.


Obok tych metod poprawiania wyglądu uzębienia w mojej klinice z powodzeniem stosuję również estetyczne wypełnienia inlay/onlay. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które wykorzystuje się w przypadku znacznych ubytków próchnicowych lub przy uszkodzeniach mechanicznych. To alternatywa dla tradycyjnych wypełnień zębów. Wypełnienia inlay/onlay tworzone są w pracowni protetycznej, a do ich produkcji stosowana jest wysokiej klasy porcelana, która umożliwia uzyskanie naturalnego wyglądu do złudzenia przypominającego pozostałe zęby.

Hollywood smile

Z podziwem patrzysz na efektownie wyglądające uśmiechy gwiazd z Hollywood? Nieskazitelna biel i doskonała symetria zębów to rezultat zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. To między innymi za sprawą wybielania oraz licówek porcelanowych możliwe jest uzyskanie nienagannie prezentującego się uśmiechu, którym można cieszyć się przez długie lata. Jeżeli więc marzysz o Hollywood smile, koniecznie odwiedź gabinet Stomatologia Danuta Borczyk. Dobiorę odpowiednie, dostosowane do Ciebie rozwiązania, wykorzystywane wyłącznie w prestiżowych klinikach na całym świecie. Przed przystąpieniem do zabiegów warto skorzystać również z wyjątkowej technologii stosowanej w moim gabinecie, czyli Planmeca Smile Design. Ta innowacyjna technologia rodem z Finlandii pozwala dosłownie przymierzyć nowy uśmiech jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. W ten sposób można upewnić się, że Hollywood smile jest właśnie tym, czego pragniesz. To niezwykle ważne, ponieważ, jak pokazuje doświadczenie, Pacjenci coraz częściej rezygnują z nieskazitelnej bieli i niczym niezachwianej symetrii na rzecz naturalnego piękna, które może zostać podkreślone dzięki zabiegom z zakresu stomatologii estetycznej.

Technologia Planmeca Smile Design rodem z Finlandii w Stomatologia Danuta Borczyk

Być może, tak jak wielu Pacjentów przed Tobą, obawiasz się, czy efekty po zakończonej terapii w pełni spełnią Twoje oczekiwania. W mojej klinice stomatologicznej nic nie stoi na przeszkodzie, aby się o tym przekonać jeszcze przed rozpoczęciem leczenia! Wszystko dzięki wyjątkowej technologii, jaką jest Planmeca Smile Design.


Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z tego rozwiązania, konieczne będzie wykonanie kilku zdjęć, które zostaną przesłane do specjalnego programu komputerowego. Następnie, uwzględniając wszelkie indywidualne cechy, takie jak kształt nosa czy twarzy, przygotowywany jest cyfrowy projekt 3D nowego uśmiechu. Ty również możesz wziąć czynny udział w tym etapie! Wystarczy, że przedstawisz swoje sugestie, a zostaną one wprowadzone do ostatecznego projektu, który zobaczysz finalnie na ekranie monitora.


Na tym jednak nie koniec! Kolejnym krokiem będzie pobranie wycisku Twojego uzębienia, który wraz z przygotowaną wcześniej wizualizacją zostanie przesłany do pracowni protetycznej. To właśnie tam doświadczeni technicy przygotują tzw. mockup, czyli indywidualnie dopasowane próbne rekonstrukcje (nakładki). Po ich wykonaniu zaprosimy Cię na kolejną wizytę. W jej trakcie na Twoje zęby zostanie założony na chwilę mockup. Będziesz mógł wtedy obejrzeć swój nowy uśmiech w lustrze! Następnie przeprowadzona zostanie sesja zdjęciowa. Materiał ten będzie podstawą do stworzenia specjalnej prezentacji, na której zobaczysz, jak będzie wyglądał Twój nowy uśmiech z różnych perspektyw. W ten sposób przekonasz się, czy decyzja o podjęciu leczenia jest słuszna!

Wybielanie zębów

Dlaczego na zębach powstają przebarwienia? Z jednej strony jest to spowodowane naturalnym procesem ścierania się szkliwa. Oznacza to, że wraz z wiekiem kolor uzębienia ulega zmianie. Z drugiej strony źródłem przebarwień są produkty codziennie spożywane, które zawierają w składzie silne barwniki, np. jagody, wiśnie, ciemne sosy, herbata czy kawa. Na zmianę koloru uzębienia narzekają również osoby palące papierosy, będące jednocześnie narażone na intensywniejsze odkładanie się kamienia nazębnego. Dlatego powinny one szczególnie pamiętać o częstszych wizytach higienizacyjnych.

 

 

Pojawienie się przebarwień nie oznacza wcale, że trzeba pogodzić się z takim stanem rzeczy – wystarczy zdecydować się na zabieg wybielania pozwalający uzyskać efekt bielszych zębów nawet o kilka odcieni! Na początku przeprowadzana jest gabinetowa higienizacja jamy ustnej, aby usunąć wszelkie osady oraz kamień nazębny negatywnie wpływający na zdrowie i wygląd uśmiechu. Konieczne jest również wyleczenie wszystkich zębów z próchnicy, dzięki czemu można uzyskać zachwycające efekty. Pamiętaj, że w moim gabinecie leczenie jest praktycznie bezbolesne. Z powodzeniem stosujemy nowoczesne komputerowe znieczulenia czy gaz rozweselający, który wprowadza Pacjenta w stan relaksu. Cały proces jest całkowicie bezpieczny.

 

 

 

Wybielanie Power Bleaching – zabieg ten jest wykonywany w gabinecie. Na początku konieczne jest nałożenie na zęby preparatu wybielającego. Następnie jego właściwości aktywowane są za pomocą specjalnych substancji, które są całkowicie bezpieczne. Pozwala to w konsekwencji uzyskać efekt bielszych zębów nawet o kilka odcieni. Ważne, aby po trwającym około godzinę zabiegu stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, przestrzegać prawidłowej higieny i w razie możliwości zrezygnować ze spożywania produktów barwiących. Pozwoli to w konsekwencji cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem nawet przez kolejne 2 lata! Cały proces wybielania zębów jest całkowicie bezpieczny.

 

 

Wybielanie nakładkowe – rozwiązanie to coraz bardziej zyskuje na popularności wśród Pacjentów. Na pierwszej wizycie konieczne będzie pobranie wycisku uzębienia, który dostarczany jest technikom z pracowni protetycznej znajdującej się w Stomatologia Danuta Borczyk, gdzie przygotowywane są indywidualne dla Ciebie nakładki. Po ich wykonaniu zostaną one Ci przekazane wraz ze specjalnym preparatem. Od tej pory cały proces przenosi się do domowego zacisza. Twoim zadaniem będzie wypełnianie preparatem nakładek i zakładanie ich na noc. Wybielanie tą metodą trwa zazwyczaj około 2 tygodni, a pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach.

Licówki zębów

Wiele osób, które pragną uzyskać efekt Hollywood smile, decyduje się na założenie licówek, czyli cienkich płatków mocowanych do powierzchni zębów. W ten sposób można zmienić kształt, długość oraz kolor uzębienia. W mojej klinice marzenie o pięknie wyglądającym uśmiechu ziściło już ponad 8 000 Pacjentów. Możesz do nich dołączyć, decydując się na założenie licówek, które świetnie sprawdzają się również przy zamykaniu diastemy – nieestetycznej przerwy między górnymi jedynkami.

 

Licówki porcelanowe – jest to wytrzymałe rozwiązanie, które pozwala diametralnie poprawić wygląd uzębienia. Na początku konieczne jest przygotowanie zębów i ich ewentualne delikatne oszlifowanie. Kolejnym krokiem jest pobranie wycisku uzębienia, który jest przekazywany do techników z pracowni protetycznej mieszczącej się w klinice Stomatologia Danuta Borczyk. Z dbałością o każdy najmniejszy detal cyfrowo i analogowo planujemy licówki. Wraz z technikami ustalamy odpowiedni kształt oraz kolor rekonstrukcji. Następnie przygotowujemy sesję fotograficzną i dokumentację, które przekazywane są do laboratorium Hit w Ankonie. Bliska współpraca z światowej sławy protetykiem, Stefano Tonarelli, pozwala uzyskać znakomite efekty, niezwykle sugestywnie imitujące naturalne piękno. Wykonane licówki, do produkcji których stosuje się wysokiej jakości porcelanę, są następnie przesyłane do kliniki. Ostatnim etapem jest zamocowanie licówek na stałe do zębów. Uzyskanymi w ten sposób efektami można cieszyć się przez długie lata! Ponadto licówki porcelanowe charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie, a także nie ulegają przebarwieniom. Zastosowanie tego rozwiązania nie wymaga dokonywania zmian higieny jamy ustnej. Pamiętać należy również, aby od razu po zabiegu unikać jedzenia i picia ciepłych albo zimnych produktów.


Licówki kompozytowe – jest to rozwiązanie, które pozwala natychmiast odmienić wygląd zębów. Podczas jednej wizyty na powierzchnię uzębienia nakładana jest odpowiednia ilość materiału kompozytowego. Formuje się go do pożądanego kształtu, a następnie utwardza, kierując na niego promienie specjalnej lampy. Bywa to idealnym rozwiązaniem u młodych osób lub Pacjentów cierpiących na bruksizm. Warto jednak pamiętać, że materiał kompozytowy nie jest tak wytrzymały jak ceramika.

Inlay i onlay

Zmiany próchnicowe to powszechny problem, z którym należy koniecznie udać się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego. Standardowym rozwiązaniem w takim przypadku jest wyleczenie zęba, a następnie zastosowanie wypełnienia światłoutwardzalnego. Jednak coraz częściej wykorzystywaną metodą są nakłady koronowe inlay/onlay, które cieszą się ogromnym powodzeniem w renomowanych klinikach na całym świecie. Do ich wykonania konieczna jest współpraca z technikiem protetycznym. W procesie tworzenia estetycznych wypełnień stosowana jest wysokiej jakości porcelana, która poddawana jest procesowi polimeryzacji i utwardzenia. W ten sposób uzyskiwana jest wysoka wytrzymałość oraz odporność nakładów koronowych na ścieranie i uszkodzenia. Ich niewątpliwą zaletą jest naturalny wygląd, a wykorzystany materiał sprawia, że wypełnienia nie ulegają przebarwieniom.


Inlay/onlay to świetne rozwiązanie, które z powodzeniem wykorzystuję przy większych ubytkach próchnicowych lub uszkodzeniach mechanicznych. W takich sytuacji na początku konieczne jest dokładne oczyszczenie i przygotowanie zęba. Następnie pobierany jest wycisk uzębienia, który przekazujemy do pracowni protetycznej. Ostatni etap polega na zamocowaniu wypełnienia inlay/onlay na stałe. Jest on wprost nie do odróżnienia od reszty uzębienia. Możliwość uzyskania naturalnego piękna sprawia, że na to rozwiązanie decydują się Pacjenci, dla których estetyka oraz wytrzymałość są szczególnie ważne.

 

Piękno Twojego uśmiechu w rękach eksperta

Przede wszystkim pasja do stomatologii, wrażliwość na piękno i chęć pomocy Pacjentom. To sprawia, że w mojej klinice spełniają się marzenia o zachwycająco wyglądającym uśmiechu. Przekonało się o tym już ponad 8 000 Pacjentów. Cel ten osiągam z ogromną skutecznością, wykorzystując wszelkie nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania, takie jak Planmeca Smile Design czy wypełnienia inlay/onlay, przez co uzyskane efekty są niezwykle trwałe.


Swoim ponad 30-letnim doświadczeniem związanym ze stomatologią chętnie dzielę się na licznych kursach i szkoleniach w Polsce oraz za granicą. Jestem redaktorką polskiego wydania książki Smile design – estetyka zintegrowana z funkcją, której tytuł w pełni oddaje moje podejście do wykonywania zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Poprawa wyglądu uśmiechu zawsze musi iść w parze z uzyskaniem pełnej funkcjonalności w jamie ustnej. Ponadto współzałożyłam, cieszącą się uznaniem w środowisku, Polską Akademię Stomatologii Estetycznej, której celem jest podnoszenie umiejętności i kwalifikacji lekarzy po to, aby uzyskać cel, jakim jest piękny oraz szczery uśmiech na twarzy Pacjenta. Moja pasja i zamiłowanie do stomatologii sprawiają, że widok ten jest niezwykle częsty w klinice Stomatologia Danuta Borczyk.

 

Prywatne laboratorium protetyczne

Tworząc własną klinikę stomatologiczną, postanowiłam zorganizować również prywatną pracownię protetyczną, wyposażoną w nowoczesne urządzenia, takie jak specjalne piece, nożyki elektryczne czy frezarki protetyczne. W laboratorium pracują znakomici technicy, którzy od lat specjalizują się w tworzeniu rekonstrukcji. Z dbałością o każdy najmniejszy detal przygotowują odbudowy protetyczne. Nasza bliska współpraca sprawia, że możliwe jest uzyskanie po zakończeniu leczenia wspaniałego wyglądu uśmiechu, a Pacjent może cieszyć się naturalnym pięknem swojego uzębienia. Niewątpliwą zaletą posiadania własnego prywatnego laboratorium protetycznego jest również fakt, że czas zabiegów jest skracany do minimum, a wszelkie konieczne poprawki wykonywane są na miejscu. Wszystko to czyni klinikę Stomatologia Danuta Borczyk miejscem dla osób, które cenią swój czas i pragną uzyskać leczenie stomatologiczne na najwyższym, światowym poziomie.

Pobierz autorski poradnik dla pacjenta

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Zobacz opinie o leczeniu naszych pacjentów