Elektromiografia

Współcześnie wysokie tempo życia, postęp cywilizacyjny i technologiczny mają duży wpływ na kondycję zdrowotną całego naszego organizmu, który tworzy system naczyń wzajemnie ze sobą powiązanych. Mało kto wiąże problemy natury psychologicznej takie jak: długotrwały stres, lęk czy depresję ze schorzeniami stomatologicznymi. Jednak wiele dolegliwości w jamie ustnej oraz w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego taką właśnie ma genezę. Przykładem może być bruksizm, który objawia się nieświadomym zaciskaniem zębów i zgrzytanie nimi, najczęściej w porze nocnej oraz w sytuacjach wzmożonego stresu. Prowadzi to do poważnych uszkodzeń szkliwa (pękania, ścierania się zębów, powstawania ubytków klinowych, oraz obniżenia linii dziąseł). Towarzyszą im często: silny ból głowy, ucha, karku, szyi oraz, wynikające z nadmiernego napięcia, skurcze mięśni twarzy, które ograniczają mobilność głowy i przyczyniają się do dysfunkcji układu ruchu narządu żucia. W tej sytuacji kluczową sprawą jest dokładna diagnostyka schorzenia, dotarcie do źródła jego powstawania oraz zaproponowanie efektywnej metody leczenia.

W klinice implantologicznej Danuty Borczyk podchodzimy holistycznie do leczenia, korzystając z nowoczesnych, bezpiecznych i niskoinwazyjnych metod diagnostycznych. Jedną z nich jest elektromiografia (EMG), dedykowana Pacjentom:

 

  • odczuwającym intensywny ból głowy, szyi oraz twarzy o nieznanym pochodzeniu,
  • cierpiącym na neuralgie (nerwobóle) w okolicach twarzy, których przyczyną może być nieprawidłowa praca w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego,
  • mają trudności w zasypianiu,
  • zmagającym się z bruksizmem.

 

Elektromiografia – na czym polega badanie EMG?

Zakres diagnozowanych schorzeń przy pomocy elektromiografii jest szeroki. Badanie to jest przeznaczone głównie dla Pacjentów, którzy ze względu na rodzaj zgłaszanych dolegliwości, wymagają diagnostyki układu nerwowego i mięśniowego. Na podstawie konkretnych pomiarów, lekarz może dokonać oceny aktywności mięśni i nerwów oraz zlokalizować patologiczne zmiany, dotyczące ich funkcjonowania.

 

W tym celu wykorzystywane jest urządzenie Teethan – pierwszy w Polsce aparat do elektromiografii (EMG) mięśni twarzy. Dzięki temu bezbolesnemu badaniu możemy sprawdzić, czy mięśnie pracują symetrycznie, nie powodują naprężenia i bólu w obrębie twarzy. Urządzenie pomaga zdiagnozować m.in. przyczyny bólu głowy, zaburzenia zwarcia, bruksizm, czy nieprawidłową pracę stawu skroniowo-żuchwowego.
Badania tych urządzeniem są pomocne również w leczeniu schorzeń całej postawy, wszystkie mięśnie są bowiem połączone powięziami. Wyrównanie asymetrii pracy mięśni skroniowych poprawia funkcjonowanie mięśni kolan, ramion, bioder oraz stóp.

 

Badanie to gruncie stomatologicznym jest wykorzystywane głównie w leczeniu dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia. U Pacjentów, którzy planują kompleksowe leczenie z zakresu protetyki czy implantologii, ale zgłaszają wspomniane dolegliwości bólowe, również warto przeprowadzić badanie przy pomocy urządzenia Teethan. Każda nowa korona lub inna odbudowa protetyczna może zaburzyć pracę mięśni twarzy. Dzięki EMG można wyeliminować te problemy i wdrożyć skuteczną metodę leczenia.

Jak wygląda przebieg badania tym urządzeniem?

1. Pierwszym etapem jest rejestracja Pacjenta w systemie komputerowym.

2. Następnie urządzenie jest indywidualnie kalibrowane, zgodnie z uwarunkowaniami anatomicznymi Pacjenta.

3. Kolejny etap stanowi właściwe badanie mięśni. Lekarz przykleja specjalne elektrody twarzy Pacjenta w okolicach skroni i na mięśniu żwacza.  Rejestrują one pracę mięśni, czyli przepływające przez nie ładunki elektryczne podczas skurczu oraz w czasie żucia. Każda ze wspomnianych elektrod jest bezprzewodowa i posiada swój nadajnik.

 4. Pacjent jest proszony o jak najmocniejsze zaciśnięcie zębów na wałeczkach ligninowych, co umożliwia kalibrację urządzenia. Pomiar ostateczny jest wykonywany przez zaciśnięcie mocne własnych zębów. EMG rejestruje siłę nacisku poszczególnych mięśni oraz żwaczy, wskazując który mięsień jest przeciążony, a który pracuje za słabo. Za pomocą tego pomiaru rejestrowana jest również siła nacisku na zęby przednie i boczne, co jest pomocne w diagnozowaniu asymetrii w zgryzie. Warto dodać, iż elektromiografia rejestruje zbyt wysokie wypełnienia ubytków czy niedopasowane korony protetyczne – przede wszystkim pod względem wysokości ich osadzenia na implantach. „Śrubki” w dalszym ciągu pozostają obcym ciałem, przez co nie są odczuwane, a często to właśnie one są źródłem różnego rodzaju bólu lub dyskomfortu, który trudno zdiagnozować.

Czy Pacjent musi się do badania specjalnie przygotować?

Nie ma konieczności specjalnego przygotowania do badania. Jednak bezpośrednio   przed nim należy poinformować lekarza, jeśli cierpimy na przewlekłe schorzenia i przyjmujemy leki, np. obniżające krzepliwość krwi. W przypadku osób chorujących na miastemię powinno się takie badanie skonsultować z lekarzem prowadzącym, który ustali ewentualne zmiany dotyczące przyjmowanych leków.

 

 

Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, a trwa średnio 15-20 minut, w zależności od liczby pomiarów. Bezpośrednio po jego zakończeniu Pacjent otrzymuje wyniki, które na bieżąco może omówić z lekarzem.

 

Jaki jest koszt elektromiografii?

Koszt badania EMG wynosi od 400 do 800 zł w zależności od liczby pomiarów. Przy przeprowadzaniu leczenia protetycznego monitorujemy Pacjenta przez cały proces leczenia, tak by jeszcze przed założeniem licówek czy koron poprawić parametry pracy mięśni, co jest szczególnie istotne u Pacjentów, którzy wcześniej zmagali się z bruksizmem i nadmiernie zaciskali zęby, w wyniku czego dochodziło do ich ścierania.

 



Czy badanie EMG boli?

Badanie elektromiograficzne przy użyciu urządzenia Teethan rejestruje ślad elektryczny występujący w ludzki organizmie podczas pracy wszystkich mięśni. Tego rodzaju aparatura jest już od dawna stosowana w ortopedii, a nowoczesna stomatologia zaadaptowała je do własnych potrzeb. Elektromiograf jest odpowiednio dostosowywany, aby Pacjent był całkowicie bezpieczny i odczuwał pełen komfort. Wrażenia podczas badania są bardzo podobne jak przy EEG mózgu czy EKG serca. 

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia elektromiografii?

Pacjenci posiadający rozrusznik serca lub defibrylator muszą mieć zgodę kardiologa na przeprowadzenie leczenia. W przypadku Pacjentów z bezzębiem, którzy nie używają protez, takie badanie nie może być przeprowadzone. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń wiekowych dla Pacjentów. W badaniu mogą wziąć udział zarówno dorośli Pacjenci, jak i dzieci, młodzież. Ważne jest posiadanie uzębienia i w przypadku dzieci możliwość współpracy z lekarzem – wykonywanie jego poleceń dotyczących m.in. mocnego zaciśnięcia zębów.

 

Umów się na wizytę

Badanie elektromiograficzne przy użyciu nowoczesnego urządzenia Teethan daje ogromną szansę powrotu do normalności dla Pacjentów borykających się z  bruksizmem czy dysfunkcjami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Jeśli odczuwasz na co dzień silne napięcie mięśni twarzy, bóle głowy, karku bądź szyi, nieznanego pochodzenia, warto sprawdzić, jaka jest ich przyczyna. W klinice implantologicznej Danuty Borczyk kompleksową diagnostykę, dzięki której pozbędziesz się wszelkich dolegliwości związanych z nadmiernym napięciem mięśni twarzy czy dysfunkcją ruchową narządu żucia. Właściwe rozpoznanie źródła choroby jest podstawą opracowania skutecznej terapii. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 602 232 400 lub wypełnij formularz kontaktowy.

 

Zobacz opinie Pacjentów o gabinecie dr Danuty Borczyk

Stomatologia Danuta Borczyk
5.0
Based on 6 reviews
napędzany przez Facebook
Dawid Maleszka
Dawid Maleszka
2022-06-09T09:24:25+0000
Nie ma lepszej kliniki stomatologicznej w Katowicach niż u Pani doktor Danuty Borczyk. Dziękujemy gorąco Pani doktor Danucie i zespołowi za odwagę i chęć rozwiązywania problemów, które postawił nasz gość z zagranicy, u którego wystąpił problem z implantem i został rozwiązany z sukcesem. Dziękujemy za dobre serce i zrozumienie sytuacji naszego gościa. Pełen profesjonalizm, bogate, międzynarodowe doświadczenie, obsługa na najwyższym poziomie sprawia, że z czystym sumieniem mogę polecić tą klinikę i jej zespół pracowników. Pozdrawiam serdecznie Dawid Maleszkaczytaj więcej
Aneta Płuska
Aneta Płuska
2021-09-21T17:27:43+0000
Dziękuję za piękny uśmiech, polecam z calego serca. Pełny profesjonalizm wspaniała opieka personelu pozdrawiam serdecznie. 😍czytaj więcej
Anna Cichoń
Anna Cichoń
2017-12-01T08:19:04+0000
Pełny profesjonalizm połączony z przemiłą atmosferą.
Yunuen Martínez
Yunuen Martínez
2017-03-27T18:55:05+0000
Stomatologia Danuta Borczyk is the most profesional place I’ve ever been. I highly recommend Danuta Borczyk and her profesional and very kind work team.czytaj więcej
Katarzyna Krzywda
Katarzyna Krzywda
2015-10-02T19:22:55+0000
Stefan Skrzyn
Stefan Skrzyn
2015-04-13T21:01:32+0000
😉
Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?