Profilaktyka Katowice

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa! Zaniedbania z nią związane mogą doprowadzić do rozwoju wielu poważnych dolegliwości. Jedną z konsekwencji może być powstanie chorób przyzębia, z których najbardziej znana jest paradontoza. Wraz z próchnicą są one najczęstszą przyczyną utraty zębów. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować pierwszych objawów! Szybka reakcja, a tym samym wczesne podjęcie leczenia może uchronić Cię przed wystąpieniem poważnych skutków. W mojej klinice pomogę Ci przywrócić zdrowie w jamie ustnej dzięki skutecznym rozwiązaniom wypracowanym na gruncie periodontologii.

Poznaj naszych ekspertów

Poznaj nasz zespół ekspertów, zobacz w czym się specjalizują poszczególni lekarze, przeczytaj kim w życiu prywatnym są nasze recepcjonistki i asystentki. Pamiętaj, że każdego pacjenta traktujemy jak członka rodziny, z którym budujemy relacje na lata. Obsługujemy i leczymy zawsze w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy być leczeni.

dr Danuta Borczyk

zajmuje się: protetyka, implantologia, chirurgia

Dr Danuta Borczyk ukończyła studia medyczne na Śląskiej Akademii Medycznej w 1989 roku. Od 1990 r. prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną w Katowicach. Jej praca poświęcona jest głównie protetyce, ale zajmuje się również chirurgią stomatologiczną, ortodoncją czy stomatologią dziecięcą. Wiele czasu poświęca doskonaleniu swoich umiejętności – staże kliniczne w Kopenhadze (Dania), Niemczech, kursy praktyczne w Norwegii i Włoszech (dr L.Vanini).Odbyła szkolenia implantologiczne w Mölndal Hospital (Goeteborg) oraz University of Umea z zakresu systemów Branemark Replace.
Uczestniczyła w wielu konferencjach międzynarodowych oraz wykładach z zakresu estetyki implantologicznej. Spędziła 4 tygodnie w ośrodku Practical Clinical Courses (Provo, Utah) na zaproszenie dr G. Christiansena (1997 r.). Odbyła również w roku 2000 staż kliniczny w praktyce dr C. Zappala (Bergamo, Włochy).

Dr Danuta Borczyk jako jeden z pierwszych lekarzy w naszym kraju wprowadziła zasady stomatologii estetycznej do codziennej praktyki.

Anna Cygan

Higienistka stomatologiczna

Dyplomowana higienistka stomatologiczna. W zawodzie od 1997 roku, natomiast z dr Danutą Borczyk współpracuje od 2003 roku. Asystuje przy zabiegach z zakresu stomatologii zachowawczej i protetyki. Do każdego Pacjenta podchodzi z empatią, zrozumieniem i cierpliwością.

Oliwia Kusz

Higienistka stomatologiczna

Opiekuje się Pacjentami w zakresie zabiegów profilaktycznych. Udziela porad związanych z codzienną higieną, pomaga wybrać odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów. Wykonuje zabiegi profesjonalnego oczyszczania osadu z piaskowaniem i profilaktyką fluorową dorosłych.

Dlaczego należy usunąć kamień nazębny?

Głównym celem profesjonalnej higienizacji w gabinecie jest usunięcie kamienia nazębnego. Jego pojawienie się na zębach może być źródłem wielu problemów. Dzieje się tak, ponieważ kamień nazębny jest idealnym środowiskiem dla bakterii, które bez większych trudności mogą się rozwijać, tym samym odpowiadając za powstanie różnych chorób. Jedną z najpoważniejszych jest paradontoza – to właśnie ona obok próchnicy jest głównym powodem utraty zębów. Warto również pamiętać, że odkładanie się kamienia nazębnego negatywnie wpływa na estetykę uśmiechu. Z tych właśnie powodów konieczne są regularne wizyty higienizacyjne.


Jak jednak dochodzi do odłożenia się kamienia nazębnego? Na uzębieniu po każdym posiłku pojawia się płytka bakteryjna. Jej usunięcie nie sprawia większych trudności – wystarczy dokładnie wyszczotkować zęby oraz zastosować nić stomatologiczną do oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Niedokładna higiena lub zrezygnowanie z wykonywania tych czynności prowadzi po kilku godzinach do zmineralizowania się płytki bakteryjnej. Właśnie tak powstaje kamień nazębny. Jego usunięcie możliwe jest wyłącznie w profesjonalnej klinice stomatologicznej, gdzie wykorzystuje się między innymi skaler, czyli w pełni bezpieczne urządzenie emitujące ultradźwięki. Regularne odwiedzanie kliniki w celu usunięcia kamienia nazębnego korzystnie wpływa na zdrowie uzębienia i pozwala przez długie lata cieszyć się pięknym uśmiechem.

Profesjonalna higienizacja zębów krok po kroku

1. W mojej klinice stomatologicznej każdą pierwszą wizytą jest konsultacja. W jej trakcie możesz podzielić się swoimi wątpliwościami i opowiedzieć o problemach występujących w jamie ustnej. Wykonana zostanie wtedy również pełna diagnostyka. Dzięki niej można prawidłowo ocenić stan zdrowia i w razie konieczności zaproponować odpowiednie metody leczenia.


2. W Stomatologia Danuta Borczyk za przeprowadzenie wszystkich zabiegów higienizacyjnych odpowiada wykwalifikowana i doświadczona higienistka. Na początku wykonywany jest trwający około 30 minut skaling, czyli zabieg polegający na rozbiciu kamienia nazębnego za pomocą specjalnego urządzenia, skalera. Emituje ono ultradźwięki, które wywołują drgania. Dzięki temu kamień nazębny pęka, przez co możliwe jest jego usunięcie. Warto pamiętać, że skaling jest procesem całkowicie bezpiecznym.


3. Kolejnym etapem pełnej higienizacji jamy ustnej jest piaskowanie. W trakcie tego zabiegu wykorzystywana jest piaskarka, która wyrzuca pod ciśnieniem mieszaninę wody, powietrza oraz specjalnego proszku. Strumień ten jest kierowany na powierzchnię zębów, co pozwala usunąć osady z trudno dostępnych przestrzeni. Podczas piaskowania dostarczane są również niezbędne minerały do uzębienia, przez co możliwie jego wzmocnienie i zwiększenie odporności na różne choroby.


4. Następnie zęby są polerowane. W tym celu wykorzystuje się specjalne szczoteczki. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i trwa około 20 minut. Wykonanie polerowania sprawia, że odkładanie się kamienia nazębnego jest znacznie utrudnione.


5. Na koniec wykonywana jest fluoryzacja, która polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości fluoru do zębów. Na oczyszczone uzębienie higienistka nakłada specjalny preparat, który uwalnia w pełni bezpieczne substancje. W ten sposób zęby są wzmacnianie, a tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości w przyszłości.

Poznaj historię leczenia naszych PacjentówJak zadbać o higienę jamy ustnej w domu?

Gabinetowa higienizacja to nie wszystko! Nie wolno zapominać o codziennej profilaktyce wykonywanej w domu. Podstawową czynnością jest oczywiście szczotkowanie. Powinno ono odbywać się co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej 20 minut po każdym posiłku, przez około 3 minuty. Zachowanie przerwy po jedzeniu jest konieczne, żeby nasza ślina zredukowała kwaśny odczyn, jaki mamy bezpośrednio po spożyciu pokarmu. Przy szczotkowaniu należy pamiętać o prawidłowej technice, ponieważ, jak się okazuje, nie jest to wcale takie oczywiste. Zaleca się wykonywanie ruchów wymiatających, dzięki czemu można prawidłowo oczyścić wszystkie zęby. Jeżeli nie jesteś pewien, czy prawidłowo wykonujesz tę czynność, koniecznie odwiedź moją klinikę stomatologiczną. Doświadczona higienistka w przystępny sposób opowie o prawidłowej technice szczotkowania i nauczy Cię, jak należy myć zęby. W mojej klinice istnieje również możliwość przetestowania szczoteczek sonicznych i elektrycznych. Na wizycie będziesz mógł skorzystać z bezpłatnych końcówek, a tym samym sprawdzić, jakie urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze.


Przy codziennej higienie jamy ustnej nie można oczywiście zapomnieć o nitkowaniu. Jest to niezwykle prosta czynność, dzięki której możliwe jest prawidłowe oczyszczenie wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Nitkowanie zębów należy rozpocząć od przygotowania około 50 centymetrowego kawałka nici stomatologicznej, którą należy nawinąć na środkowe palce. Pomiędzy nimi zostawia się około 5 centymetrowy wolny kawałek. Kolejny krok polega na umieszczeniu nici między zębami, a następnie delikatnym przesuwaniu w górę i w dół. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby nie podrażnić dziąseł.


Codzienną higienę jamy ustnej można również uzupełnić o stosowanie specjalnych płynów. Przy ich wyborze należy sprawdzić skład – nie powinny zawierać alkoholu, aby nie doprowadzić do podrażnień. Przed ostatecznym zakupem płynu warto skonsultować decyzję z ekspertem, który chętnie doradzi i odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Samo płukanie jamy ustnej powinno trwać około 30 sekund. W trakcie wykonywania tej czynności należy pamiętać, aby nie pozostawiać płynu w bezruchu. Za sprawą płukania jamy ustnej można przywrócić prawidłowe pH w jamie ustnej, co jest niezwykle ważne, ponieważ zapobiega to erozji szkliwa.

Umów się na wizytę

Zadbaj o swój piękny uśmiech i podejmij skuteczną walkę z kamieniem nazębnym. Regularne wizyt higienizacyjne wykonywane w mojej klinice stomatologicznej pozwalają zachować zdrowie uzębienia przez długie lata. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer 602 232 400.

Przeczytaj najczęstsze pytania o zabiegi profilaktyczne

 

W większości przypadków zaleca się, aby na wizyty higienizacyjne udawać się przynajmniej raz na pół roku. Z zabiegów profilaktycznych częściej powinny korzystać osoby palące papierosy, ponieważ są one szczególnie narażone na odkładanie się kamienia nazębnego.

Na zębach mogą pojawiać się szkodliwe osady i kamień nazębny, których usunięcie w domowych warunkach jest niemożliwe. Dlatego konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych zabiegów profilaktycznych w gabinecie, co korzystanie wpływa na zdrowie uzębienia.

Jedną z najważniejszych czynności higienizacyjnych wykonywanych w domu jest szczotkowanie uzębienia po każdym posiłku. Warto pamiętać w tym przypadku o prawidłowej technice, którą może przedstawić wykwalifikowana higienistka stomatologiczna. Ponadto należy korzystać z nici stomatologicznej, aby oczyści trudno dostępne przestrzenie.

Pobierz autorski poradnik dla pacjenta

Szukasz dobrego dentysty dla siebie i swojej rodziny? Zastanawiasz się na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy gabinet któremu powierzysz zdrowie swojej rodziny? Specjalnie dla Ciebie zespół ekspertów gabinetu dr Borczyk przygotował poradnik. Pobierz go teraz i dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając gabinet dentystyczny.Zobacz opinie Pacjentów o gabinecie dr Danuty Borczyk

Stomatologia Danuta Borczyk
5.0
Based on 7 reviews
napędzany przez Facebook
Dawid Maleszka
Dawid Maleszka
2022-06-09T09:24:25+0000
Nie ma lepszej kliniki stomatologicznej w Katowicach niż u Pani doktor Danuty Borczyk. Dziękujemy gorąco Pani doktor Danucie i zespołowi za odwagę i chęć rozwiązywania problemów, które postawił nasz gość z zagranicy, u którego wystąpił problem z implantem i został rozwiązany z sukcesem. Dziękujemy za dobre serce i zrozumienie sytuacji naszego gościa. Pełen profesjonalizm, bogate, międzynarodowe doświadczenie, obsługa na najwyższym poziomie sprawia, że z czystym sumieniem mogę polecić tą klinikę i jej zespół pracowników. Pozdrawiam serdecznie Dawid Maleszkaczytaj więcej
Aneta Płuska
Aneta Płuska
2021-09-21T17:27:43+0000
Dziękuję za piękny uśmiech, polecam z calego serca. Pełny profesjonalizm wspaniała opieka personelu pozdrawiam serdecznie. 😍czytaj więcej
Anna Cichoń
Anna Cichoń
2017-12-01T08:19:04+0000
Pełny profesjonalizm połączony z przemiłą atmosferą.
Yunuen Martínez
Yunuen Martínez
2017-03-27T18:55:05+0000
Stomatologia Danuta Borczyk is the most profesional place I’ve ever been. I highly recommend Danuta Borczyk and her profesional and very kind work team.czytaj więcej
Katarzyna Krzywda
Katarzyna Krzywda
2015-10-02T19:22:55+0000
Stefan Skrzyn
Stefan Skrzyn
2015-04-13T21:01:32+0000
😉
Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?