Nieleczona próchnica może wywołać zgorzel zęba!

Zgorzel zęba to groźny scenariusz, do którego realizacji może dojść, jeśli nie leczy się zębów dotkniętych próchnicą. Dowiedz się więcej o tej dolegliwości, by wiedzieć, jak poważne może ona mieć następstwa i jak można poradzić sobie z problemem.

 

Czym jest zgorzel zęba?

Zgorzel zęba – czy też zgorzel miazgi, by być bardziej dokładnym – to stan, w którym dochodzi do procesów gnilnych w miazdze zęba. Miazga to unaczyniona i unerwiona tkanka zęba, pełniąca funkcje odżywcze i odpowiadająca za odbieranie bodźców, dlatego stany chorobowe, które ją dotykają, są poważną sprawą, której nie powinno się bagatelizować. Zgorzel może być częściowa – obejmująca na przykład jeden kanał wielokanałowego zęba – albo całkowita, obejmująca komorę i wszystkie kanały zęba.

 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Jak powstaje zgorzel zęba?

Główną przyczyną powstawania zgorzeli zęba jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Gdy połączy się zaniedbania higieniczne z dietą bogatą w węglowodany, efekty mogą być katastrofalne. Kwas produkowany przez żerujące na zębach bakterie jest przyczyną rozwoju próchnicy. Jeżeli nie zostanie ona wyleczona na odpowiednio wczesnym etapie, rozwija się i szerzy w głąb szkliwa i zębiny, a w końcu dociera i do miazgi.

Wówczas wywiązuje się zapalenie, a następnie – jeżeli nadal nie podejmie się stosownych kroków – martwica. Jeżeli dochodzi do zakażenia bakteriami beztlenowymi, zaczynają one przekształcać miazgę w masy zgorzelinowe. Ze zgorzeli wydobywa się siarkowodór, kwasy organiczne, fenol i inne toksyczne substancje, będące nie tylko źródłem gnilnego zapachu, ale też działające uszkadzająco na tkanki i narządy.

 

Jakie są objawy zgorzeli zęba?

Zgorzel to o tyle zdradliwa choroba, że w początkowej fazie może nie dawać żadnych objawów. Jednak gdy rozwija się w zamkniętej komorze zęba, narastające w jamie zębowej ciśnienie staje się przyczyną silnego bólu o ostrym, często pulsującym charakterze, nasilającego się w nocy i często promieniującego w kierunku ucha. Nieraz jest to ból rozlany, co sprawia, że trudno Pacjentowi określić, który właściwie ząb go boli.

Oprócz bólu objawem zgorzeli jest wspomniany gnilny zapach, a także nieprzyjemny posmak w ustach. W części przypadków ząb zmienia też kolor. Staje się ciemniejszy – brązowy lub szary.

 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Jak leczyć zgorzel zęba?

W przypadku zgorzeli zęba bardzo ważne jest jak najwcześniejsze podjęcie leczenia, inaczej stan zęba będzie się wciąż pogarszał, co grozi poważnymi powikłaniami. Bakterie mogą przeniknąć do krwiobiegu, a to może stać się źródłem schorzeń takich jak zapalenie nerek, mięśnia sercowego, a także sepsa. Może dojść również do formowania się ropni okołowierzchołkowych w obrębie kości i innych tkanek. Oprócz tego w procesie rozpadu gnilnego tkanek powstają szkodliwe dla organizmu związki, takie jak putrescyna i kadaweryna, mogące powodować uszkodzenia układu krążenia.

Jak widać, w przypadku zgorzeli jest to wyścig z czasem – trzeba jak najszybciej wdrożyć leczenie, aby uniknąć poważnych konsekwencji.

Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu tkanek dotkniętych procesem gnilnym. Gdy już oczyści się z nich ząb, dalsze postępowanie jest uwarunkowane stanem zęba, a konkretnie stopniem zniszczenia jego tkanek, który lekarz ocenia na podstawie zdjęcia rentgenowskiego.

W sytuacji, gdy zgorzel jest na tyle rozwinięta, że zęba nie można już uratować, jedynym rozwiązaniem jest niestety ekstrakcja. W mniej zaawansowanym stadium zgorzeli można uratować ząb, przeprowadzając leczenie kanałowe. W innych przypadkach leczenie może obejmować przeprowadzenie resekcji wierzchołka korzenia, niekiedy hemisekcję, czyli usunięcie części korzenia wraz z odpowiadającym mu fragmentem korony, lub radisekscję, czyli usunięcie części korzenia bez naruszania korony.

Po przeprowadzeniu zabiegu trzeba jeszcze odbudować ząb. Po leczeniu kanałowym może do tego celu posłużyć wypełnienie lub korona. W przypadku resekcji, hemisekcji bądź radisekcji konieczne może być najpierw uzupełnienie ubytku kości.

 

Co możesz teraz zrobić?

Warto podkreślić to raz jeszcze – przy zgorzeli kluczowe jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Im wcześniej zadziałasz, tym większe szanse na uratowanie zęba. Dlatego jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć to schorzenie – albo chcesz się po prostu upewnić, wykonując dokładną diagnostykę – umów się na wizytę. Możesz to zrobić, wybierając numer telefonu +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?