Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa! Zaniedbania z nią związane mogą doprowadzić do rozwoju wielu poważnych dolegliwości. Jedną z konsekwencji może być powstanie chorób przyzębia, z których najbardziej znana jest paradontoza. Wraz z próchnicą są one najczęstszą przyczyną utraty zębów. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować pierwszych objawów! Szybka reakcja, a tym samym wczesne podjęcie leczenia może uchronić Cię przed wystąpieniem poważnych skutków. W mojej klinice pomogę Ci przywrócić zdrowie w jamie ustnej dzięki skutecznym rozwiązaniom wypracowanym na gruncie periodontologii.
Poznaj nasz zespół ekspertów, zobacz w czym się specjalizują poszczególni lekarze, przeczytaj kim w życiu prywatnym są nasze recepcjonistki i asystentki. Pamiętaj, że każdego Pacjenta traktujemy jak członka rodziny, z którym budujemy relacje na lata. Obsługujemy i leczymy zawsze w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy być leczeni.
zajmuje się: protetyką, implantologią, chirurgią
Dr Danuta Borczyk ukończyła studia medyczne na Śląskiej Akademii Medycznej w 1989 roku. Od 1990 r. prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną w Katowicach. Jej praca poświęcona jest głównie protetyce, ale zajmuje się również chirurgią stomatologiczną, ortodoncją czy stomatologią dziecięcą. Wiele czasu poświęca doskonaleniu swoich umiejętności – staże kliniczne w Kopenhadze (Dania), Niemczech, kursy praktyczne w Norwegii i Włoszech (dr L.Vanini).Odbyła szkolenia implantologiczne w Mölndal Hospital (Goeteborg) oraz University of Umea z zakresu systemów Branemark Replace.
Uczestniczyła w wielu konferencjach międzynarodowych oraz wykładach z zakresu estetyki implantologicznej. Spędziła 4 tygodnie w ośrodku Practical Clinical Courses (Provo, Utah) na zaproszenie dr. G. Christiansena (1997 r.). Odbyła również w roku 2000 staż kliniczny w praktyce dr. C. Zappala (Bergamo, Włochy).
Dr Danuta Borczyk jako jeden z pierwszych lekarzy w naszym kraju wprowadziła zasady stomatologii estetycznej do codziennej praktyki.
Rozpoznawaniem i leczeniem chorób przyzębia zajmuje się periodontologia. Na jej polu zostały wypracowane liczne rozwiązania, dzięki którym możliwe jest przywrócenie zdrowia w jamie ustnej oraz uniknięcie wystąpienia poważnych konsekwencji, takich jak utrata zębów. Przyzębie, bo właśnie nim w głównej mierze zajmuje się periodontologia, składa się z: dziąsła, ozębnej, okostnej, cementu korzeniowego oraz kości wyrostka zębodołowego. Ten zespół tkanek jest odpowiedzialny za unieruchomienie zęba, tym samym zmiany w ich obszarze prowadzą do rozchwiania uzębienia, a nawet do jego utraty. Z tych właśnie powodów należy szczególną troską otoczyć przyzębie.
W ramach periodontologii wykonuje się zabiegi, które mają na celu usunięcie głównej przyczyny chorób przyzębia. Są to między innymi skaling, piaskowanie czy kiretaż. Jeżeli jednak w jamie ustnej doszło do poważniejszych zmian, konieczne okazuje się przeprowadzenie specjalistycznego leczenia, wymagającego od stomatologa ogromnej wiedzy i umiejętności. W takiej sytuacji wykonuje się zabiegi mające na celu odbudowanie utraconych tkanek miękkich oraz twardych. Moje doświadczenie sprawia, że bez problemu radzę sobie nawet ze skomplikowanymi przypadkami i przywracam piękne uśmiechy na twarze Pacjentów.
Jedną z najpowszechniej znanych chorób przyzębia jest paradontoza. Prowadzi ona do wielu poważnych zmian w jamie ustnej, takich jak odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na temperaturę, rozchwianie zębów, a nawet do ich wypadnięcia. Konsekwencje te niezwykle negatywnie wpływają na jakość życia, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej podjąć skuteczne leczenie i zadbać o swoją przyszłość.
Kamień nazębny – to właśnie on w głównej mierze odpowiada za powstanie i rozwój paradontozy. Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Po każdym posiłku na zębach pojawia się płytka bakteryjna. Jej usunięcie jest niezwykle proste: wystarczy dokładnie wyszczotkować uzębienie oraz zastosować nić dentystyczną. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej powoduje, że płytka bakteryjna po kilku godzinach mineralizuje się i w ten sposób powstaje kamień nazębny, który może się również odkładać poniżej linii dziąseł. Jest to idealne środowisko dla rozwoju różnego rodzaju bakterii odpowiedzialnych za pojawienie się chorób, w tym właśnie za paradontozę. Warto pamiętać, że usunięcie kamienia nazębnego możliwe jest wyłącznie w gabinecie stomatologicznym.
Rozpoznanie pierwszych objawów choroby jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie dzięki temu można szybko podjąć odpowiednią reakcję. Oznakami, że w jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego, są widoczne krwawienie, obrzęk lub zaczerwienienie dziąseł. Ponadto Pacjenci nierzadko skarżą się na halitozę – nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust. Wystąpić może również nadwrażliwość zębów na temperaturę spowodowana odsłonięciem się szyjek zębowych w wyniku postępującej choroby. W późniejszych etapach dochodzi także do rozchwiania uzębienia, a nawet do jego utraty. Wszystkie te objawy są wyraźnym znakiem, że wizyta w klinice stomatologicznej jest niezbędna.
Badania potwierdzają, że strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym jest problemem powszechnym. Dlatego w mojej klinice od ponad 30 lat dokładam wszelkich starań, aby każdy zabieg był całkowicie bezbolesny. Jednym z innowacyjnych rozwiązań przeze mnie stosowanych jest amerykańskie komputerowe znieczulenie. Jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziłam to wyjątkowe urządzenie do codziennej praktyki. Technologia ta pozwala przejść Pacjentowi przez cały zabieg całkowicie bezboleśnie i w pełni komfortowo. W trakcie podawania substancji znieczulającej nie jest odczuwane nieprzyjemne uczucie rozpierania tkanek, ponieważ ilość podanego środka jest mniejsza, przez co również odrętwienie szybciej się cofa, dzięki czemu po wyjściu z gabinetu można normalnie jeść i mówić. Wszystko za sprawą precyzyjnego mikroprocesora, który odpowiada za cały proces podawania substancji znieczulającej. Ponadto projektanci tego nowoczesnego urządzenia zadbali o odpowiedni, przyjemny dla Pacjenta wygląd. Strzykawka została zastąpiona przez specjalny aplikator, który swoim kształtem przypomina czarodziejską różdżkę, dzięki czemu nie pojawiają się żadne nieprzyjemne wspomnienia związane z tradycyjnymi rozwiązaniami. W ten sposób amerykańskie komputerowe znieczulenie czyni zabiegi niezwykle komfortowymi dla Pacjentów.
Świetnie zdaję sobie sprawę, że dla niektórych osób myśl o wizycie w gabinecie stomatologicznym może być wręcz paraliżująca. Dlatego w mojej klinice istnieje możliwość skorzystania z niezwykle skutecznego rozwiązania w walce z dentofobią, czyli narkoza. Jest to znieczulenie ogólne, które wprowadza Pacjenta w stan głębokiego snu, przez co zniesiony jest ból, a cała wizyta wydaje się trwać zaledwie kilka chwil. Za bezpieczeństwo podczas podawania narkozy odpowiedzialny jest doświadczony anestezjolog. Wszystko to sprawia, że osoby, którzy panicznie boją się wizyty w gabinecie stomatologicznym, chętnie korzystają z tego rozwiązania.
W mojej klinice stomatologicznej istnieje również możliwość skorzystania z gazu rozweselającego. Pozwala on wprowadzić Pacjenta w stan głębokiego relaksu i odprężenia. W ten sposób wszelkie obawy związane z leczeniem odchodzą w zapomnienie. Warto również pamiętać, że gaz rozweselający może w niektórych przypadkach spowodować zmniejszenie bólu podczas zabiegu. Jeżeli więc wizyta w gabinecie napawa Cię lękiem, warto zastanowić się nad skorzystaniem z tego rozwiązania.
Na przyzębie składają się liczne tkanki, które są mocno unaczynione. Choroby pojawiające się w tym obszarze mogą mieć więc niezwykle negatywny wpływ na stan zdrowia całego organizmu, ponieważ bakterie bez problemu mogą przedostać się do krwiobiegu i spowodować infekcje innych organów. W konsekwencji występuje ryzyko zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia wsierdzia lub kłębuszkowego zapalenia nerek. Ponadto choroby przyzębia mogą doprowadzić do rozwoju cukrzycy czy do choroby reumatycznej. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nie bagatelizować zdrowia jamy ustnej, przez co można uniknąć wystąpienia poważnych problemów w przyszłości.
Bogate doświadczenie, wiedza i umiejętności pozwalają mi skutecznie uporać się ze wszelkimi niebezpiecznymi zmianami w jamie ustnej. Wykorzystuję wyjątkowe, w pełni bezpiecznie technologie, które pozwalają uzyskać znakomite efekty po zakończonym leczeniu.
Skaling – jest to w pełni bezpieczny zabieg, w trakcie którego wykorzystuje się specjalne urządzenie, skaler. Imituje ono ultradźwięki wywołujące drgania, a te z kolei sprawiają, że kamień nazębny się rozbija. W ten sposób można usunąć główną przyczynę powstania i rozwoju paradontozy.
Piaskowanie – polega na skierowaniu na zęby pod ciśnieniem mieszaniny powietrza, wody i specjalnego proszku czyszczącego zęby. Proszkiem tym jest soda oczyszczona, która nie uszkadza szkliwa, a pozostawiona w ustach rozpuszcza się w ślinie. W tym celu wykorzystuje się piaskarkę. Zabieg ten umożliwia usunięcie wszelkich osadów z trudno dostępnych przestrzeni.
Kiretaż – sądzić by można, że kamień nazębny odkłada się tylko na zębach. Nic bardziej mylnego! Może się on również znaleźć w tzw. kieszonce dziąsłowej. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie specjalistycznego zabiegu, który pozwala zapobiec wystąpieniu stanów zapalnych w przyszłości. Istnieją dwa rodzaje kiretażu: zamknięty oraz otwarty. Pierwszy z nich przeprowadza się w sytuacji, kiedy głębokość kamienia nazębnego w kieszonce dziąsłowej nie przekracza 5 milimetrów. Nie ma wtedy konieczności odsłaniania dziąsła. Przy głębszym odłożeniu się kamienia nazębnego w kieszonce dziąsłowej konieczne jest wykonanie kiretażu otwartego. Polega ono na delikatnym nacięciu dziąsła, co pozwala je odchylić i usunąć wszelkie osady. Ostatnim etapem jest zszycie miejsca zabiegowego. W trakcie leczenia wykorzystywane jest amerykańskie znieczulenie, które czyni cały proces bezbolesnym i w pełni komfortowym dla Pacjenta.
Laserowa dezynfekcja kieszonek dziąsłowych – w mojej klinice dążę do tego, aby uzyskać znakomite efekty przy zachowaniu najwyższego komfortu Pacjenta. Dlatego gabinet w Stomatologia Danuta Borczyk został wyposażony w nowoczesny laser. To właśnie za jego sprawą możliwe jest przeprowadzenie w pełni bezpiecznego i niezwykle skutecznego zabiegu, którego celem jest zdezynfekowanie kieszonek dziąsłowych.
Laserowe leczenie periimplantitis – u niektórych Pacjentów wokół implantów mogą pojawić się stany zapalne tkanek miękkich, które mogą być widoczne jako zaczerwienienie, obrzęk czy ropnie. W celu ich usunięcia konieczne jest wykonanie specjalistycznego zabiegu z użyciem nowoczesnego lasera. Za jego sprawą możliwe jest zdezynfekowanie tkanek i usunięcie szkodliwego biofilmu. W ten sposób leczone są stany zapalne, co tym samym pozwala zapobiec wystąpieniu poważniejszych konsekwencji w przyszłości.
Pokrycie recesji dziąsła – nieleczone choroby przyzębia prowadzą między innymi do recesji dziąsła, czyli do jego cofnięcia. Konsekwencją tego jest obnażenie szyjek zębowych, a tym samym wystąpić może nadwrażliwość zębów na temperaturę. Może również dojść do rozchwiania uzębienia. W celu zapobiegnięcia tym negatywnym konsekwencjom wykonuje się zabieg pokrycia recesji dziąsłowej. Polega on na przeszczepieniu tkanki miękkiej z podniebienia lub z okolicy ósemki w pożądane miejsce.
Odbudowa kości – choroby przyzębia prowadzą również do zaniku tkanki kostnej. Utracona zostaje w ten sposób pełna funkcjonalność w jamie ustnej, a także pogorszeniu ulega wygląd twarzy. W takim przypadku przeprowadza się zabieg odbudowy kości, który polega na wykorzystaniu specjalnego, w pełni bezpiecznego, biokompatybilnego materiału. To właśnie za jego sprawą możliwa jest skuteczna rekonstrukcja kości.
Klinika Stomatologia Danuta Borczyk została zbudowana na doświadczeniu, wiedzy i ogromnych umiejętnościach. To właśnie te trzy elementy są niezbędne do tego, aby spełnić marzenie Pacjentów o pięknym oraz zdrowym uśmiechu. Swoje umiejętności rozwijałam w prestiżowych gabinetach stomatologicznych na całym świecie, między innymi w Stanach Zjednoczonych czy we Włoszech. Ponadto wyposażyłam swoją klinikę w innowacyjne technologie, które wykorzystywane w codziennej pracy pozwalają skutecznie spełnić cel, jakim jest piękny uśmiech Pacjenta.
Wiedzą i doświadczeniem dzielę się na licznych szkoleniach i kursach w Polsce i za granicą, między innymi w Finlandii, Szwecji czy Litwie, cieszących się dużą popularnością. Jestem współzałożycielką Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej – renomowanej organizacji dbającej o rozwój umiejętności i kompetencji lekarzy. Działalność ta pozwala mi pomóc jeszcze większej liczbie Pacjentów spełnić ich marzenie o pięknym uśmiechu. Jako jedyna w Polsce należę także do Europejskiej Akademii Stomatologii Estetycznej.
Zauważyłeś u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy? Nie zwlekaj, koniecznie umów się na wizytę w mojej klinice stomatologicznej. Ocenię stan zdrowia Twojej jamy ustnej i zaproponuję indywidualnie dopasowane metody leczenia. Po terapii w Stomatologia Danuta Borczyk znowu będziesz mógł cieszyć się pięknym oraz zdrowym uśmiechem. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer 602 232 400.
Zaniedbania związane z higieną jamy ustnej, palenie papierosów czy wzmożony stres przyczyniają się do powstania kamienia nazębnego. Jest to znakomite środowisko dla rozwoju bakterii, które odpowiadają między innymi za pojawienie się paradontozy.
Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach wydobywający się ust, a także krwawienie i obrzęk dziąseł są jednymi z pierwszych objawów paradontozy. Zauważyć można również odsłonięte szyjki zębowe. Wszystkie te sygnały są wyraźnym znakiem, że wizyta w klinice stomatologicznej jest niezbędna.
W mojej klinice korzystam z amerykańskiego komputerowego znieczulenia, które zapewnia komfort w trakcie wykonywania wszystkich zabiegów. W razie konieczność można również skorzystać z narkozy, czyli znieczulenia ogólnego.
Szukasz dobrego dentysty dla siebie i swojej rodziny? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy gabinet któremu powierzysz zdrowie swojej rodziny? Specjalnie dla Ciebie zespół ekspertów gabinetu dr Borczyk przygotował poradnik. Pobierz go teraz i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając gabinet dentystyczny.