Ząb zatrzymany – objawy, przyczyny, leczenie

Zatrzymany ząb to problem, z którym pacjenci zgłaszają się – wbrew pozorom – stosunkowo często. Jeśli i Ty się z nim zmagasz, to im wcześniej zgłosisz się do lekarza, tym większa szansa na pomyślne zakończenie. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Jak on powstaje i jakie daje objawy? Sprawdź!
 
 

Czym jest ząb zatrzymany?

Ząb zatrzymany to w pełni wykształcony anatomicznie ząb, który jednak nie osiągnął płaszczyzny zgryzu i po prostu utknął w kości. Można wyróżnić dwa rodzaje zatrzymania zęba:

częściowe – dotyczy zęba, który wyrżnął się z kości, ale nie widać go ponad powierzchnią dziąsła lub zauważalny jest tylko jego fragment,
całkowite – dotyczy zęba, który w pełni zatrzymał się w dziąśle.
 
Zazwyczaj problem zatrzymania zębów dotyczy ósemek. Dzieje się tak dlatego, że wyrzynają się one na samym końcu, gdy inne zęby zajęły już swoją pozycję.
 
 

Objawy zatrzymanego zęba

Niestety, zatrzymany ząb może wywoływać wiele nieprzyjemnych objawów. Przykładowo, często pojawia się nad nim stan zapalny, w wielu przypadkach taki ząb ulega również infekcjom. Zdarza się, że wrasta on w ząb usytuowany obok, który w pewnym momencie po prostu może pęknąć. W przypadku zatrzymania zęba dochodzi nierzadko także do wykształcenia się nieprawidłowego zgryzu, pojawiają się też problemy z otwieraniem jamy ustnej. W przypadku częściowego zatrzymania zęba, na jego powierzchni czasem można zaobserwować próchnicę. Jeżeli chodzi o zęby zlokalizowane obok niego, bywają one objęte paradontozą.
 
 

 
 

Przyczyny zatrzymanego zęba

Główną przyczyną zatrzymanego zęba jest brak wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym. Jest go na tyle mało, że ząb ten nie jest w stanie normalnie się wyrżnąć. W niektórych przypadkach problem ten jest związany z tym, że ząb mleczny wypadł za późno. Czasem jest to efekt tego, że inne zęby rosną prawidłowo lub krzywo i zabrakło po prostu leczenia ortodontycznego. Nie mniej istotne są tutaj także uwarunkowania genetyczne. Jeszcze inną przyczyną zatrzymanego zęba są urazy w okresie uzębienia mlecznego, w wyniku których zawiązek zęba stałego nieprawidłowo ułożył się w kości.
 
 

Leczenie zatrzymanego zęba

Jeśli chodzi o leczenie zatrzymanego zęba, zwykle jedynym możliwym rozwiązaniem jest jego chirurgiczne usunięcie. Taki zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W niektórych przypadkach da się jednak wykonać ściąganie takiego zęba w toku leczenia ortodontycznego. Lekarze zwykle decydują się na to, gdy problem dotyczy zębów przednich. W takiej sytuacji najpierw odsłania się dziąsło, a następnie nakłada aparat ortodontyczny. Dzięki temu można odpowiednio ustawić ów ząb w zgryzie.
 
 

Dowiedz się więcej

Zatrzymany ząb to poważny problem. Jeżeli sądzisz, że dotyczy on również i Ciebie oraz pragniesz dowiedzieć się więcej na ten temat, mamy dobrą wiadomość: chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Wystarczy, że pojawisz się w gabinecie Dr Danuty Borczyk. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń na numer +48 602 232 400 lub wypełnij formularz na stronie.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?