Wpływ wieku na zdrowie zębów

Wpływ wieku na zdrowie zębów jest bardzo wyraźny. Statystyki pokazują, że aż 25 proc. Polaków po 65. roku nie ma żadnego zęba. Na szczęście już dziś wiadomo, że jest coraz lepiej i coraz większa liczba pacjentów dba o swoje uzębienie. Niektórych procesów nie da się jednak cofnąć i o tym piszemy w tym artykule.

Wiek a osłabienie kondycji zębów

Zęby zbudowane są przede wszystkim ze szkliwa, a to z kolei z materiałów organicznych, nieorganicznych, jak również i wody. Wraz z wiekiem zwiększa się w nim liczba składników nieorganicznych – niestety, kosztem utraty połysku oraz przezierności. Dodajmy, że utrata szkliwa doprowadza do odsłonięcia zębiny, które cechuje się mniejszą odpornością na uszkodzenia. Zęby wówczas również żółcieją. Proces ten przebiega szybciej, jeśli pijemy kawę, herbatę i alkohol oraz palimy papierosy. Oczywiście znaczenie mają także ewentualne, przewlekłe choroby jamy ustnej (w tym próchnica czy paradontoza).

Nie można zapomnieć o tym, że wraz z wiekiem zmienia się również kształt zębów. Jest to efekt sukcesywnego ścierania się powierzchni siecznych oraz żujących. Tylko w ciągu dekady dochodzi do ścierania szkliwa o około 0,3 mm. Szkliwo staje się wówczas coraz słabsze, przez co gorzej zabezpiecza ząb przed próchnicotwórczymi bakteriami, jak również urazami mechanicznymi. Proces ścierania szkliwa zachodzi jeszcze szybciej, jeżeli pacjent cierpi na bruksizm. Z wiekiem stopniowo dochodzi też do procesu demineralizacji szkliwa, który ma związek z wypłukiwaniem wapnia oraz fosforu.

Zęby można porównać do rusztowań, które utrzymują skórę i mięśnie. Kiedy dochodzi do ścierania się kości, mięśnie przestają mieć oparcie, w wyniku czego się skracają. Wówczas skóra na twarzy traci na jędrności i zaczyna być bardziej wiotka, zwłaszcza wokół ust. A gdy zębów brakuje, mięśnie całkowicie tracą swoją elastyczność, a cały proces wiotczenia następuje jeszcze szybciej.

Kiedy dochodzi do skracania się zębów, stają się one coraz mniej widoczne pod górną wargą. Warga natomiast traci podparcie, jakie miała w zębach. Wówczas wokół ust można zaobserwować specyficzne zmarszczki, które nadają nam starszego wyglądu. Osoby w podeszłym wieku nierzadko zmagają się też z suchością jamy ustnej, czyli kserostomią. Towarzyszy jej często uczucie bólu, palenia i pieczenia w jamie ustnej, a także zwiększone pragnienie i problemy z połykaniem. Osoby starsze częściej dopadają  również choroby dziąseł. Wraz z upływem lat coraz więcej osób boryka się także z nadwrażliwością zębów.

Skontaktuj się z nami

Zastanawiasz się, co zrobić, aby opóźnić opisane wyżej procesy? Niezależnie od tego, ile masz lat, w Klinice Dr Danuty Borczyk z przyjemnością Ci pomożemy. Co więcej, nawet jeżeli borykasz się z całkowitym bezzębiem, możemy poprawić jakość Twojego życia np. poprzez wstawienie koron, implantów czy mostów. Ważne, aby nie zwlekać – im dłużej odkładasz swój problem na później, tym trudniej będzie Ci pomóc. Zadzwoń na numer +48 602 232 400 lub wypełnij formularz i skontaktuj się z nami jeszcze dziś!

Zadzwoń: +48 602 232 400