Jak wygląda paradontoza?

Choroba, którą nazywamy paradontozą (z łacińskiego „periodontitis”), to inaczej zapalenie przyzębia. Jest to choroba infekcyjna tkanek przyzębia, która w swojej rozwiniętej formie może prowadzić do rozchwiania i utraty zębów. Szacuje się, że na świecie choruje na paradontozę ponad 10% ludzi.

 

Paradontoza – przyczyny i przebieg choroby

Paradontoza jest skutkiem braku prawidłowej higieny zębów i jamy ustnej. Na zębach odkłada się osad, zawierający resztki pokarmu i florę bakteryjną – płytka nazębna. Jeżeli nie zostanie usunięty, to już po kilkunastu godzinach ulega mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny. Kamień pojawia się początkowo przy krawędzi dziąsła, schodząc później coraz bliżej korzenia. W miejscu zetknięcia dziąseł z zębami gromadzą się drobnoustroje chorobotwórcze. Wywiązuje się stan zapalny. Jeżeli jest długotrwały, możemy już mówić o paradontozie.

Dziąsła są stale podrażniane przez kamień, co powoduje ich obrzęk i ból. Tkanka dziąsła jest coraz bardziej uciskana, toteż z czasem obkurcza się, cofając przed kamieniem. Jeżeli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie środki zaradcze, choroba będzie dalej się rozwijać i zniszczeniu ulegną tkanki przyzębia mocujące zęby w kości – ozębna z wiązadłami przyzębnymi i kością wyrostka zębodołowego. Zęby obluzowują się w szczęce, następstwem czego może być ich utrata.

Dlatego tak ważne jest utrzymywanie prawidłowej higieny zębów. Ale we właściwym myciu zębów chodzi nie tylko o to, by było ono dokładne. Do rozwoju paradontozy może przyczyniać się stosowanie w tym celu zbyt twardej szczoteczki lub drażniących preparatów, na przykład past do zębów z za dużą zawartością fluoru lub środka ścierającego. Ważna jest też technika szczotkowania – mycie zębów ruchem okrężnym zamiast wymiatającym to droga do podrażnień dziąseł.

Warto dodać, że oprócz braku prawidłowej higieny zębów do przyczyn paradontozy zalicza się też nasilający się z wiekiem niedobór koenzymu Q10 w komórkach błony śluzowej jamy ustnej. Do czynników zwiększających ryzyko tej choroby należy też nadmierne spożycie cukru i węglowodanów, a także przewlekły stres osłabiający układ odpornościowy. Także wady zgryzu mogą pośrednio przyczyniać się do rozwoju paradontozy, ponieważ nierówne uzębienie utrudnia dokładne szczotkowanie. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się ponadto palacze, diabetycy (mają skłonność do powstawania stanów zapalnych) i kobiety w ciąży (ze względu na wahania hormonalne).

 

Jak leczyć paradontozę?

Z paradontozą do pewnego stopnia można walczyć na własną rękę domowymi sposobami. Ważna jest odpowiednia dieta – kluczowe jest ograniczenie produktów zawierających cukry proste. Trzeba też dostarczać organizmowi odpowiednie ilości witamin i minerałów. Zaleca się też suplementację koenzymem Q10. Wspomnieliśmy już, że z wiekiem spada jego poziom, co skutkuje zmniejszeniem zdolności regeneracyjnych organizmu i gorszym dotlenieniem komórek. U Pacjentów z paradontozą przeważnie można stwierdzić właśnie zbyt niski poziom tego koenzymu.

Można sobie pomóc też ziołowymi kuracjami. Wśród naturalnych środków przeciwko zapaleniu przyzębia szczególnie polecana jest kora dębu, działająca bakteriobójczo i niwelująca krwawienie, rumianek o właściwościach przeciwzapalnych, oraz kłącze pięciornika uśmierzające ból i zmniejszające stany zapalne.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie domowe sposoby na walkę z paradontozą zdają egzamin jedynie, kiedy choroba jest w swoim początkowym stadium. Przy rozwiniętym zapaleniu przyzębia nie obejdzie się bez fachowej pomocy medycznej.

Leczenie gabinetowe paradontozy to przede wszystkim higienizacja. Aby zahamować rozwój choroby należy dokładnie oczyścić zęby z płytki i kamienia nazębnego oraz zabezpieczyć ich powierzchnię przed ponownym nawarstwianiem się osadu.

Następnie przeprowadza się czyszczenie kieszonek przyzębnych. To zabieg zwany kiretażem, a polega na wyeliminowaniu z kieszonek dziąsłowych zapalnej ziarniny i skupisk bakterii, a także na oczyszczeniu korzenia z kamienia i płytki nazębnej. Przeprowadzenie tego zabiegu pozwala spłycić kieszonkę dziąsłową i wyeliminować czynniki powodujące stan zapalny.

 

Co możesz teraz zrobić?

Zapalenie przyzębia jest chorobą, której skutki mogą być bardzo poważne dla zębów. Dlatego należy podjąć odpowiednie działania jak najszybciej, gdy tylko dostrzeże się pierwsze objawy. Nie zwlekaj więc! Jeśli dostrzegasz u siebie niepokojące symptomy – albo po prostu chcesz upewnić się, czy wszystko jest w porządku – umów się na wizytę. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?