Wpływ stresu na zdrowie jamy ustnej

Dzisiaj życie bywa bardzo stresujące. Warto szukać sposobów na radzenie sobie ze stresem, ponieważ gdy jest on długotrwały lub ma duże natężenie, wywiera niekorzystny wpływ na organizm. Dotyczy to również zdrowia jamy ustnej. Jakie zatem mogą być skutki stresu?

 

Afty

Stres zwiększa ryzyko wystąpienia aft, czyli bolesnych owrzodzeń o nadżerkowym charakterze, które tworzą się na błonach śluzowych jamy ustnej. Najczęściej pojawiają się pojedynczo, ale zdarza się, że tworzy się całe ich skupisko. Wiążą się z silnym bólem, który utrudnia spożywanie posiłków oraz szczotkowanie zębów.

Choroba okluzyjna

Jedną z reakcji organizmu na stres jest napięcie mięśni żucia, czyli zaciskanie zębów. Niestety może ono przybierać formę choroby okluzyjnej, w której szczęki zaciskane są zbyt mocno. Taka sytuacja zaburza siły w jamie ustnej, a jej częstym efektem jest pękanie szkliwa. To dla zębów zagrożenie, ponieważ uszkodzone szkliwo otwiera drogę do wzmożonego rozwoju próchnicy.

W chorobie okluzyjnej zmienia się punkt styku między przeciwstawnymi zębami obu łuków. Z tego względu pewne części uzębienia stają się przeciążone, co może prowadzić do ścierania się, a nawet łamania zębów. Choroba okluzyjna zwiększa także ryzyko wad zgryzu – zęby zaczynają się wychylać lub przesuwać.

 

Kompleksowe leczenie zębów
Mamy na to sposób! Kliknij poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Suchość w ustach

Typowym objawem stresu jest suchość w ustach. To skutek zaburzenia pracy ślinianek, które wydzielają mniej śliny w stresujących sytuacjach. Dla jamy ustnej taki stan rzeczy jest niekorzystny, ponieważ ślina jest niezbędna do nawilżania błon śluzowych i wypłukiwania pozostałości po posiłkach. Jeśli ten stan dłużej się utrzymuje, mogą rozwinąć się poważne schorzenia, takie jak kserotomia i infekcyjne zapalenie dziąseł, objawiające się silnym bólem i nieświeżym oddechem. Stan zapalny może się stopniowo przerodzić w chorobę przyzębia, a następnie w paradontozę, której efektem może być nawet utrata uzębienia.

 

Bruksizm

Bruksizm objawia się napadowym zaciskaniem zębów i zgrzytaniem nimi. To przypadłość mocno związana z odczuwanym stresem. Napięcie psychiczne wywołuje zbyt duże napięcie mięśni żwaczy, co prowadzi do przeciążenia pewnych partii uzębienia. Efektem jest ścieranie, kruszenie, a nawet złamania zębów.

Można cierpieć na bruksizm i nawet o tym nie wiedzieć. Dlatego warto zwrócić uwagę na pewne objawy. Przede wszystkim krawędzie uzębienia ulegają starciu. Zębina zanika, pozostawiając puste fragmenty szkliwa, ulegające stopniowemu kruszeniu. Do charakterystycznych objawów bruksizmu należą też przeskakiwanie w szczęce podczas ruchu oraz migrenowe bóle głowy, będące efektem przeciążenia narządu żucia.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o szkodliwych skutkach stresu dla Twojej jamy ustnej, zapraszamy do naszego gabinetu. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400