Groźne zgrzytanie zębami – co to jest bruksizm?

Czy po przespanej nocy odczuwaliście kiedyś nieprzyjemne napięcie mięśni twarzy lub ból w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych ? Być może borykacie się z tymi dolegliwościami nawet w ciągu dnia? Powinniście zatem czym prędzej udać się do stomatologa, który przeprowadzi dokładny wywiad medyczny oraz diagnostykę – są to typowe objawy bruksizmu, czyli poważnego schorzenia stwarzającego konieczność przeprowadzenia złożonego leczenia, nieraz wymagającego udziału ekspertów reprezentujących inne dziedziny medycyny.

 

Podstawowe pytanie: czym jest bruksizm?

Bruksizm to szeroko pojęte zaburzenia pracy narządu żucia. Według statystyk sporządzonych przez różnego rodzaju źródła choroba ta (w przybliżeniu) dotyka 9-10% społeczeństwa, doprowadzając nieraz do bardzo poważnych problemów nie tylko z zębami, ale też otaczającymi je błonami śluzowymi lub tkankami przyzębia. Na czym polega bruksizm? Uogólniając, jest to patologiczne zgrzytanie zębami oraz ich zaciskanie w trakcie snu bądź skupienia wynikającego z wykonywania pewnych czynności. Chociaż problem diagnozowany jest najczęściej w gabinecie stomatologicznym, to jego terapia często wymaga wiedzy oraz umiejętności np. psychologa czy fizjoterapeuty.
 
 

Bruksizm – przyczyny

Chociaż lekarze i naukowcy usystematyzowali naturę bruksizmu, to powody niebezpiecznego zgrzytania zębami nie zostały całkowicie określone.
 
Najczęstsze przyczyny dolegliwości stanowią:

  • stres wynikający z różnych źródeł (szczególnie z problemów zdrowotnych);
  • uwarunkowania genetyczne – bruksizm zdecydowanie częściej dotyka osób, których członkowie rodziny w przeszłości cierpieli z powodu dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych lub patologicznego zgrzytania zębami;
  • wady zgryzu, które destabilizują punkt styku pomiędzy przeciwstawnymi zębami górnego i dolnego łuku (okluzję), będące źródłem przeciążenia niektórych partii uzębienia oraz zakłócenie pracy mięśni odpowiadających za pracę szczęki;
  • dieta charakteryzująca się deficytem magnezu, czyli minerału regulującego pracę mięśni organizmu – jego niewystarczająca ilość może doprowadzić do zakłóceń ich funkcjonowania, zwiększając ryzyko bruksizmu;
  • nerwice;
  • źle dopasowane wypełnienia ubytków bądź odbudowy protetyczne;
  • żucie gumy, przeciążające mięśnie żwaczy;
  • nałogowe spożywanie alkoholu lub substancji psychoaktywnych;
  • niektóre leki.

 
 

Objawy bruksizmu

Bruksizm daje o sobie znać kilkoma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Najbardziej zauważalne jest uczucie sztywności mięśni twarzy lub karku po przebudzeniu oraz w trakcie zajęć wymagających skupienia. Często pojawiają się bóle głowy o migrenowym charakterze, znacząco utrudniające codzienne funkcjonowanie oraz pojawiające się w dosyć nieoczekiwanych momentach. Przy poważniejszym stadium choroby Pacjent może odczuwać nadwrażliwość zębów, szczególnie uciążliwą podczas spożywania gorących lub zimnych posiłków bądź napojów.
 
Najpoważniejszym kłopotem związanym z bruksizmem jest zaciskanie zębów oraz zgrzytanie nimi w trakcie snu. Pacjenci często nie są w ogóle świadomi choroby, a informują ją o niej członkowie rodziny lub partnerzy. Kiedy zarejestrujemy u siebie pierwsze objawy bruksizmu, należy jak najprędzej skonsultować się z dentystą – jeżeli problemy zostaną zbagatelizowane, choroba dokona prawdziwego spustoszenia w jamie ustnej, tworząc ogromne zagrożenie dla zdrowia zębów.
 
 

Skutki zgrzytania zębami

Jak wspomnieliśmy, bruksizm przynosi wiele negatywnych rezultatów dla jamy ustnej. Najpoważniejszym z nich jest oczywiście ścieranie, kruszenie czy nawet łamanie zębów powodowane przez notoryczne zgrzytanie. Niestety to nie jedyne negatywne efekty, Pacjenci zgłaszają często problem rozchwiania uzębienia, wrażenie „przeskakiwania” w szczęce, ból głowy i napięcie mięśni twarzy lub szyi, a w skrajnych przypadkach brak możliwości otwarcia ust po przebudzeniu. Dolegliwości te mogą wskazywać na pojawienie się zupełnie innego schorzenia, co znacznie utrudnia rozpoznanie bruksizmu.
 
 

Jak wygląda leczenie bruksizmu?

Do walki z bruksizmem dentyści stosują przede wszystkim specjalne nakładki na zęby, które mają za zadanie minimalizować szkody wywołane zgrzytaniem zębów. Zależnie od potrzeby, Pacjent może wkładać je do ust do snu lub wykonywania czynności wymagających skupienia. Terapia bruksizmu wymaga często zaangażowania fizjoterapeuty – dzięki specjalnym masażom okolicy stawu skroniowo-żuchwowego, mięśnie biorące udział w jego funkcjonowaniu ulegają rozluźnieniu. Warto zauważyć, iż bruksizm ma także podłoże psychiczne, wynikające z nadmiernego stresu lub nerwicy natręctw, dlatego też w wielu przypadkach swój udział w leczeniu ma także psychiatra.
 
Metodą łagodzenia objawów bruksizmu jest także zastosowanie botoksu. Ekspert wstrzykuje botulinę w mięśnie odpowiedzialne za pracę narządu żucia. Podobnie jak w przypadku fizjoterapii, zaczynają się one rozluźniać i łagodzić zgrzytanie zębami, jednakże sposób ten traktuje się przede wszystkim jako doraźne rozwiązanie, a nie stały element procesu leczenia.

 

Umów się na wizytę!

Bruksizm dotyka wielu Pacjentów, a szybkie podjęcie leczenia tej niebezpiecznej choroby ochroni uśmiech przed wieloma problemami w przyszłości. Jeżeli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek objawy świadczące o schorzeniu, umów się na wizytę w mojej klinice! Przeprowadzę dokładną diagnostykę, która da rzetelne informacje na temat natury problemu oraz dobiorę potencjalne rozwiązanie kłopotu. Konsultację możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 bądź wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?