05 mar Nadwrażliwość zębów – poznaj jej przyczyny i dowiedz się jak sobie z nią radzić
Nadwrażliwość zębów jest powszechnym problemem, który dotyka wielu ludzi. To schorzenie charakteryzuje się nagłym i intensywnym bólem zębów w odpowiedzi na bodźce takie jak zimne, gorące, słodkie czy kwaśne. Choć może wydawać się jedynie uciążliwą dolegliwością, nadwrażliwość zębów może znacząco wpływać na jakość życia Pacjentów, utrudniając im spożywanie ulubionych pokarmów i napojów oraz wykonywanie codziennych czynności higienicznych. Dlatego też w tym artykule przyjrzymy się jej dokładniej.
Nadwrażliwość zębów – poznaj jej charakterystykę
Nadwrażliwość zębów objawia się silnym bólem podczas jedzenia, mycia zębów, a nawet w trakcie oddychania, szczególnie w zaawansowanych przypadkach. Wszystko to jest wynikiem odsłonięcia zębiny, delikatnej tkanki znajdującej się pod szkliwem i cementem korzeniowym. Gdy szkliwo lub dziąsła, które pełnią funkcję naturalnej osłony dla zębiny, ulegają uszkodzeniu, zwiększa się wrażliwość zęba na bodźce zewnętrzne. Zębina, ze względu na swoją budowę, jest szczególnie wrażliwa na ból. Jest to bowiem porowata tkanka, zawierająca mikroskopijne kanaliki wypełnione płynem, a także zakończenia miazgi, które są odpowiedzialne za odczuwanie bólu zęba.
Przyczyny nadwrażliwości zębów
Każda dolegliwość ma swoją przyczynę. Nie inaczej jest w tym przypadku. Choć trzeba zaznaczyć, że nie można jasno wskazać jednego czynnika, który powoduje nadwrażliwość. Należą do nich bowiem:
-higiena jamy ustnej przy użyciu zbyt twardej szczoteczki
-zbyt intensywne szczotkowanie zębów (duży nacisk)
-zgrzytanie i zaciskanie zębów
-nieleczone zapalenie dziąseł
-niewłaściwa dieta
-wady zgryzu
Zdarza się również, że nadwrażliwość spowodowana jest anatomiczną budową zęba i skłonnością do powstawania ubytków przyszyjkowych.
Jak leczy się nadwrażliwość?
W celu skutecznego leczenia nadwrażliwości zębów, pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z stomatologiem lub higienistką. Ci specjaliści będą mogli zalecić odpowiednie metody leczenia dostosowane indywidualnie do potrzeb Pacjenta. Może to być między innymi zalecenie nakładania fluorkowego żelu lub stosowanie płukanki fluorkowej. Dodatkowo, czasem polecane są pasty do zębów o niskiej zawartości środka ściernego, specjalnie przeznaczone dla zębów nadwrażliwych. Stomatolog przeprowadzi także badania mające na celu wykluczenie innych potencjalnych przyczyn nadwrażliwości, takich jak pęknięcia szkliwa czy rozszczelnienie wypełnienia. Ważne jest również właściwe szczotkowanie zębów, co powinno odbywać się miękką szczoteczką co najmniej 2 razy dziennie, z zachowaniem odpowiedniej techniki, tj. bez nadmiernego nacisku i z ruchami okrężnymi. Ponadto, należy unikać szczotkowania zębów bezpośrednio po spożyciu owoców cytrusowych, napojów gazowanych lub kwaśnych soków, aby uniknąć uszkodzenia szkliwa.
Dowiedz się więcej
Zauważyłeś u siebie jakiś niepokojący objaw? Cierpisz na nadwrażliwość i nie wiesz jak sobie z nią poradzić? Zachęcamy do odwiedzenia naszego gabinetu i skonsultowania swojego przypadku. Odpowiemy na wszystkie pytania i zalecimy odpowiednie środki, które pozwolą wyeliminować napotkany problem. Na wizytę możesz umówić się telefonicznie +48 602 232 400 lub poprzez formularz kontaktowy.