Krwawiące dziąsła – przyczyny i metody radzenia sobie z problemem

Jednorazowo krwawiące dziąsła nie powinny być powodem do niepokoju. Jeśli jednak ów problem pojawia się często, trzeba się nim zainteresować oraz znaleźć jego przyczyny. Tym bardziej, że może on wskazywać na różne choroby i to nie tylko te związane z uzębieniem.

Krwawiące dziąsła – przyczyny

Przyczyny krwawiących dziąseł mogą być bardzo zróżnicowane. Przede wszystkich może wpłynąć na nie nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Może to być również efekt nieodpowiedniej techniki mycia – najlepiej nie szczotkować zębów zbyt mocno i wykonywać eliptyczne lub okrężne ruchy. Problem może także leżeć po stronie niewłaściwie dobranej szczoteczki – powinna mieć ona średnio twarde lub miękkie włosie. 

Krwawiące dziąsła to objaw, który często świadczy również o stanie zapalnym dziąseł lub paradontozie. Ale to nie wszystkie choroby, które mogą być z nimi związane. Ów symptom może mieć też związek np. z cukrzycą, anemią, zaburzeniami krzepnięcia krwi, chorobami wątroby czy nawet i AIDS. Czasem przyczynia się do jego pojawienia zażywanie niektórych leków, w tym m.in. tych na astmę, depresję, epilepsję, choroby Parkinsona i Alzheimera, alergię czy nadciśnienie tętnicze.

Z omawianą przypadłością często borykają się także kobiety w ciąży (zwłaszcza między 14. a 30. tygodniem), które powinny jeszcze większą wagę przywiązywać do higieny jamy ustnej. Krwawiące dziąsła czasem dostrzegają u siebie także pacjenci noszący protezę – zwłaszcza wtedy, gdy nie jest ona odpowiednio dopasowana. Co więcej, czasem wynika to z niedoborów witamin C i K w organizmie.

 

Co robić w przypadku krwawiących dziąseł?

Aby zwalczyć problem krwawiących dziąseł, radzimy przede wszystkim dokładnie szczotkować zęby oraz regularnie dbać o higienę jamy ustnej. Nie mniej istotny jest odpowiedni dobór szczoteczki. Warto także korzystać ze szczoteczek międzyzębowych lub nici dentystycznych, aby pozbywać się resztek żywności z jamy ustnej. Dobrym pomysłem będzie również dobór specjalnych past do zębów o właściwościach łagodzących i regenerujących.

Warto regularnie odwiedzać stomatologa, który wykona dokładne badanie i wykryje właściwą przyczynę problemu lub skieruje Cię na odpowiednie badania. Jeżeli przyczyną jest choroba ogólnoustrojowa, należy się nią zająć w pierwszej kolejności. Najlepiej też przynajmniej raz na rok korzystać z zabiegów higienizacji, dzięki którym można pozbyć się osadu oraz kamienia nazębnego. A jeśli problemem są niedobory witamin, dobrze jest zmienić swoją dietę i wzbogacić ją o odpowiednie składniki odżywcze.

W pewnym stopniu można sobie też pomóc, korzystając z domowych sposobów. Przykładowo możesz stosować ziołowe płukanki z rumianku czy szałwii. Oczywiście nie zastąpią one leczenia stomatologicznego.

 

Skontaktuj się z nami

Z krwawiącymi dziąsłami można sobie poradzić na wiele sposobów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź klinikę Dr Danuty Borczyk. Chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem. Zadzwoń w tym celu na numer +48 602 232 400 lub wypełnij formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?