Co robić, kiedy zauważę u siebie krwawienie dziąseł?

Dbając o zdrowie jamy ustnej, zdecydowana większość Pacjentów skupia swoją uwagę przede wszystkim na zębach, a fakt, iż dziąsła i przyzębie są równie ważne, bywa często pomijany. Jak się okazuje, wymienione struktury mają ogromne znaczenie dla ogólnego stanu uśmiechu, ich bagatelizowanie zaś przyniesie wiele problemów, które mogą być opłakane w skutkach. Pierwszym objawem tego typu kłopotów są krwawiące dziąsła. Co należy wiedzieć o tej groźnej dolegliwości? Krótko omówię ten temat.

Krwawiące dziąsła – przyczyny

Najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł są ich mechaniczne urazy czy podrażnienia, powodowane przez zastosowanie zbyt twardej szczoteczki do zębów lub kładziony na nią zbyt duży nacisk. Akcesoria do higieny jamy ustnej powinny zostać dobrane przez profesjonalną higienistkę stomatologiczną, która uwzględni uwarunkowania anatomiczne Pacjenta oraz przeprowadzi dokładny instruktaż.

Krwawiące dziąsła wynikające ze stanu zapalnego stanowią także jeden z pierwszych symptomów paradontozy – groźnej choroby prowadzącej w wielu przypadkach do utraty uzębienia. Bagatelizowany problem doprowadzi z czasem do pogłębienia schorzenia, co objawi się z kolei odsłonięciem szyjek zębowych i wystąpieniem nadwrażliwości zębów na wysokie lub niskie temperatury.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – powód kłopotów z dziąsłami

Zauważmy, że we wcześniejszej części opisaliśmy bezpośrednie przyczyny krwawienia dziąseł. Pośrednim winowajcą kłopotów z przyzębiem jest kamień nazębny – osad powstający z mineralizującej się płytki bakteryjnej pokrywającej uzębienie (a także nawarstwiający się poniżej linii dziąseł) po każdym posiłku. Żyjące w nim drobnoustroje wydzielają kwaśne substancje podrażniające dziąsła, co z czasem prowadzi do ich stanu zapalnego oraz krwawienia. Oczywiście wspomniane bakterie odpowiedzialne są za kłopoty z przyzębiem, rezultat ich obecności stanowi także próchnica, schorzenie nie mniej groźne, niż paradontoza.

Jak uchronić się przed krwawieniem dziąseł?

Przede wszystkim należy skrupulatnie dbać o higienę jamy ustnej. Do jej przeprowadzenia powinno się używać szczoteczki i przyborów zalecanych przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną, która dodatkowo przekaże dokładne wskazówki dotyczące np. szczotkowania zębów. Dzięki temu ryzyko niechcianych powikłań lub nieumyślnych urazów zostanie zredukowane do minimum, oszczędzając nam tym samym wielu problemów.
Powszechnie przyjęło się, że zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie po 3 minuty. Włosie szczoteczki niestety nie dotrze do wszystkich zakamarków, w których płytka bakteryjna zaczyna się nawarstwiać – wówczas rozwiązanie stanowi nić dentystyczna, eliminująca kłopotliwy osad we wspomnianych przestrzeniach. Kiedy nie mamy okazji wymyć zębów, warto użyć pozbawionych alkoholu płynów do płukania ust, gdyż usuną one resztki jedzenia z jamy ustnej oraz odświeżą oddech. Rodzaj takiego płynu należy konsultować ze stomatologiem, dla swoich Pacjentów dobieram wyłącznie najwyższej jakości preparaty probiotyczne, które odnawiają florę bakteryjną jamy ustnej np. po antybiotykoterapii.

Warto dodać, że domowa higienizacja nie zapewni dziąsłom pełnej ochrony, konieczne są także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Podczas nich higienistka stomatologiczna przeprowadzi serię zabiegów profilaktycznych, które usuną zalegający kamień nazębny oraz pozostałe osady z jamy ustnej. Na tego rodzaju spotkania powinno się uczęszczać 2 razy do roku.

Umów się na wizytę!

Jeżeli zauważyłeś u siebie krwawienie dziąseł, nie zwlekaj, umów się na wizytę w mojej klinice! Kompleksowa diagnostyka ujawni źródło problemu oraz pozwoli wdrożyć skuteczne leczenie, które zapewni Twojemu uśmiechowi dobre zdrowie na wiele lat. Konsultację możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

 

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?