Kamień nazębny – jak powstaje? Przyczyny, usuwanie

Kamień nazębny to problem, który jest przez wielu Polaków po prostu ignorowany. Tymczasem związany jest on nie tylko z estetyką, ale prowadzi też do wielu poważnych chorób, w tym do paradontozy, która wyniszcza kości i dziąsła. W tym artykule wyjaśniamy jak powstaje kamień nazębny, jakie są jego przyczyny oraz na czym polega jego usuwanie.
 
 

Czym jest kamień nazębny? Jak powstaje?

Kamień nazębny to trwały osad na zębach, który objawia się w formie żółtych lub brunatnych przebarwień. Zanim powstanie kamień, tworzy się płytka nazębna. Dzieje się tak za sprawą znajdujących się w ślinie bakterii, które przyczepiają się do powierzchni uzębienia. Tego typu osad można samodzielnie usunąć poprzez szczotkowanie zębów, jednak nie wszyscy robią to w prawidłowy sposób, w wyniku czego – zwłaszcza w szczególnie trudno dostępnych miejscach – płytka zębowa zaczyna narastać. Następnie ulega ona procesom mineralizującym oraz utwardzającym, w wyniku czego przekształca się w kamień nazębny. Zazwyczaj można go zaobserwować na trzonowcach oraz tylnych fragmentach siekaczy.
 
 

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Główną przyczyną kamienia nazębnego są zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej. Dotyczy to głównie zbyt rzadkiego lub niezbyt precyzyjnego mycia zębów. Oprócz tego, doprowadza do jego powstania także nieregularne oczyszczanie trudno dostępnych przestrzeni między zębami przy pomocy nici dentystycznych lub irygatora (lub niekorzystanie z nich w ogóle). Jego powstawaniu sprzyja też palenie tytoniu oraz częste picie alkoholu. Z pewnością nie hamują wykształcania się kamienia nazębnego również rzadkie wizyty u stomatologa.
 
 

 
 

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny można usunąć w ramach zabiegów higienizacji. W ich skład wchodzą: skaling, piaskowanie oraz polerowanie. Czasem przeprowadza się dodatkowo również fluoryzację. Skaling to zabieg, który ma za zadanie oczyścić korony zębowe z kamienia nazębnego. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych wykonuje się go przy pomocy ultradźwięków emitowanych przez skaler. Jego końcówkę przykłada się do obszarów, na których zlokalizowany jest kamień, a ultradźwięki doprowadzają do pęknięcia i oderwania złogów od zębów. Pamiętaj, że po samym takim zabiegu zęby mogą być bardziej wrażliwe. Po skalingu wykonuje się piaskowanie, dzięki któremu można wyczyścić zęby z resztek osadów, a także z niechcianych przebarwień. Polerowanie sprawia z kolei, że zęby stają się gładkie i lśniące. Fluoryzacja pozwala natomiast wzmocnić szkliwo oraz uchronić przed rozprzestrzenianiem się próchnicy. Dodajmy, że zabiegi higienizacyjne najlepiej jest przeprowadzać dwa razy lub przynajmniej raz do roku.
 
 

Skontaktuj się z nami

 

Pragniesz uchronić się przed kamieniem nazębnym? Chcesz dowiedzieć się na temat tego problemu jak najwięcej? Jeśli tak, zapraszamy do naszego gabinetu. Z przyjemnością udzielimy odpowiedzi na Twoje pytania i powiemy więcej o samej profilaktyce. Zadzwoń do nas na numer +48 602 232 400 lub wypełnij odpowiedni formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?