Gabinetowa higienizacja jamy ustnej

O higienę zębów i jamy ustnej trzeba dbać codziennie. Jednak zwykła domowa pielęgnacja na dłuższą metę nie wystarczy – dlatego raz na jakiś czas warto poddać się profesjonalnej gabinetowej higienizacji z wykorzystaniem nowoczesnego stomatologicznego sprzętu. Na czym taka higienizacja polega?

 

Na czym polega gabinetowa higienizacja jamy ustnej?

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest niezwykle ważne. Na zębach odkłada się płytka bakteryjna. Jeżeli nie jest ona na bieżąco usuwana, to wystarczy zaledwie kilkanaście godzin, aby uległa mineralizacji i przekształciła się w kamień nazębny. Żyjące na nim bakterie są przyczyną powstawania i rozwoju próchnicy. Co gorsza, kamień odkłada się również pod linią dziąseł, w kieszonkach dziąsłowych, a efekty mogą być katastrofalne – mowa tu o chorobach przyzębia, w tym i tej najgroźniejszej, paradontozie, mogącej prowadzić nawet do utraty zębów.

Żeby się uchronić przed takimi niebezpieczeństwami, warto troszczyć się o odpowiednią higienę jamy ustnej. Ale do tego nie wystarczą zabiegi higienizacyjne przeprowadzane w warunkach domowych. Samemu nie sposób pozbyć się z zębów kamienia – do tego potrzebna jest higienizacja w gabinecie stomatologicznym. W jaki sposób ona przebiega? Składa się na nią kilka zabiegów, które omówimy kolejno.

 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Skaling

Skaling polega na usuwaniu kamienia, który gromadzi się na zębach, przede wszystkim w okolicach dziąseł i przestrzeniach międzyzębowych. Zabieg ten można przeprowadzić mechanicznie, ale w nowoczesnych gabinetach standardem stało się używanie do tego celu skalera. To urządzenie emitujące ultradźwięki rozbija  kamień nazębny bez naruszania szkliwa.

Skaling może być wykonywany naddziąsłowo i poddziąsłowo. Skaling poddziąsłowy jest bardziej skomplikowanym zabiegiem. Aby skutecznie usunąć kamień z kieszonek dziąsłowych, używa się nie tylko skalera, ale także specjalnych kiret.

 

Piaskowanie

Piaskowanie to zabieg polegający na oczyszczeniu zębów z osadu. W jaki sposób się go przeprowadza? Po powierzchni zębów przemieszcza się dyszę, z której pod ciśnieniem wydobywa się strumień powietrza, wody i piasku stomatologicznego. Piasek stomatologiczny to czyszczące drobiny. Stanowi on mieszaninę substancji wystarczająco twardych, by zlikwidować osad nazębny, ale jednocześnie na tyle delikatnych, żeby nie uszkodzić przy tym szkliwa. Piasek stomatologiczny z reguły zawiera cząsteczki wodorowęglanu sodu, czyli po prostu sody oczyszczonej.

 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Polerowanie

Jeżeli po poprzednich zabiegach pozostały na zębach jakieś resztki nalotów, usuwa się je, polerując zęby. Ten zabieg przypomina szczotkowanie, ale używa się do niego specjalnych past polerskich, które pozwalają uzyskać gładką powierzchnię zębów. Na powierzchni pozbawionej bruzd i zagłębień trudniej osiadać i utrzymywać się osadom i zanieczyszczeniom, tym samym możliwości rozwoju próchnicy zostają ograniczone.

 

Fluoryzacja

Na koniec na powierzchnię zębów nakłada się środek zawierający fluor. Dlaczego właśnie fluor? Otóż pierwiastek ten wzmacnia szkliwo, uodparniając je na działanie bakterii i kwasów. Prócz tego wspomaga remineralizację, czyli proces odbudowy szkliwa w miejscach, gdzie wystąpiły drobne ubytki. Fluor hamuje też rozwój bakterii odpowiadających za próchnicę. Tworzy na zębach swego rodzaju ochronną barierę, utrudniającą przywieranie osadu i powstawanie kamienia nazębnego.

 

Co możesz teraz zrobić?

Pamiętaj, że aby zęby i jama ustna były zdrowe, gabinetowa higienizacja powinna odbywać się regularnie. Zaleca się, aby udawać się na wizytę higienizacyjną raz na sześć miesięcy. Osoby palące papierosy powinny robić to nawet częściej, ponieważ na ich zębach szybciej tworzy się kamień. A zatem nie zwlekaj, umów się u nas na wizytę higienizacyjną – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?