Czy próchnica jest zaraźliwa?

Nie będziemy nikogo trzymać w niepewności. Bez zbędnych, przydługich wstępów udzielimy odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule. A brzmi ona: tak, niestety próchnica jest zaraźliwą chorobą. W jaki sposób przenosi się z osoby na osobę? Zaraz to wyjaśnimy.

 

Jakie są przyczyny próchnicy?

Próchnica jest wywoływana przez bakterie żyjące w jamie ustnej. Ich duże skupiska znajdują się przede wszystkim na kamieniu nazębnym. Powstaje on z płytki bakteryjnej, która tworzy się na zębach po jedzeniu. Można ją łatwo usunąć – trzeba tylko regularnie i dokładnie myć zęby. Jednak w przypadku zaniedbania profilaktyki płytka ulega mineralizacji na skutek działania zawartych w ślinie składników mineralnych – wystarczy zaledwie kilkanaście godzin, aby stwardniała, przekształcając się w kamień nazębny.

Żyjące na nim bakterie odżywiają się cukrem, a w procesie jego przetwarzania produkują kwasy, które zaburzają pH w jamie ustnej i uszkadzają szkliwo. Kiedy już ta warstwa ochronna zęba zostanie zniszczona, próchnica przenika do jego głębszych struktur. W wyniku jej działania ulega demineralizacji część twardych tkanek zęba. Efekty tej choroby mogą być poważne, łącznie z zapaleniem miazgi i tkanek okołowierzchołkowych korzenia.

Jak można zarazić się próchnicą?

Skoro już wiesz, jak powstaje próchnica, pora wyjaśnić, w jaki sposób rozprzestrzenia się ona na inne osoby. A może się to stać na kilka sposobów. Często jest przekazywana, kiedy ktoś spożywa posiłek za pomocą sztućców, których wcześniej używała osoba z próchnicą (na sztućcach pozostają wtedy płyny ustrojowe zawierające próchnicotwórcze bakterie). Z tego względu powinno się korzystać jedynie z własnych sztućców i naczyń, a także szklanek.

Przypuszcza się, że aż w 80% przypadków próchnicę dzieciom przekazują ich rodzice. Szokujące? Być może, ale wcale nie nieprawdopodobne. Do zarażenia swojej pociechy próchnicą może dojść bardzo łatwo. Zdarza się to w sytuacji, gdy rodzic obliże łyżeczkę lub smoczek, który następnie poda dziecku, albo kiedy spróbuje jedzenia, a potem karmi dziecko tą samą łyżeczką.

Z pewnością wielu zaskoczy, a także zmartwi, że próchnica rozprzestrzenia się także przez… pocałunki. No niestety, chwile miłosnych uniesień mogą niekorzystnie odbić się na zębach.

 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Jak uchronić się przed próchnicą?

Kluczowe znaczenie ma tutaj profilaktyka prowadzona już od najmłodszych lat. Szczególną uwagę trzeba przywiązywać do higieny jamy ustnej. Zęby najlepiej myć po każdym posiłku, a jeżeli nie masz takiej możliwości, to przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Szczotkować zęby powinno się metodą wymiatającą, stosując do tego szczoteczkę o nie za twardym, ale i nie za miękkim włosiu. Do dokładnego czyszczenia trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych najlepiej używać nici dentystycznej.

Ważnym elementem profilaktyki są także regularne gabinetowe higienizacje. Wizytę higienizacyjną powinno się odbywać przynajmniej raz na pół roku, a w przypadku palaczy jest to zalecane nawet częściej.

 

Jak leczyć próchnicę?

A co jeżeli mimo środków zaradczych jednak zarazisz się próchnicą? W tej sytuacji przeprowadza się leczenie zachowawcze. Polega ono na usunięciu zainfekowanych tkanek oraz na odbudowaniu powstałego ubytku przy zastosowaniu odpowiednio dobranego wypełnienia.

Ważne jest, aby odpowiednie kroki podjąć jak najszybciej, zanim próchnica się rozwinie. Gdy osiągnie zaawansowane stadium, może być już za późno na przeprowadzenie standardowego leczenia zachowawczego. Wówczas przeprowadza się leczenie kanałowe polegające na usunięciu miazgi z komory i kanałów zęba oraz wypełnieniu kanałów ciekłą gutaperką i odbudowaniu zęba. Leczenie kanałowe często stanowi jedyny ratunek przed utratą zęba.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o próchnicy i ochronie przed nią, zapraszamy do nas. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?