Historia implantów zębowych – co warto wiedzieć na ten temat?

Pierwsze implanty zębowe powstały już… tysiące lat temu! Nie jest tajemnicą, że człowiek od zawsze zmaga się z problemami jamy ustnej, jednak zaskakujące jest to, że już w czasach prehistorycznych powstawały rozwiązania, które zapoczątkowały rozwój implantów. A znaleziska archeologiczne dowodzą, że odpowiedniki dzisiejszych implantów bywały dawniej bardzo pomysłowe.
 
 

Historia implantów zębowych w czasach prehistorycznych i starożytnych

Wykopaliska wskazują na to, że pierwsze „implanty” stosowano w… epoce żelaza. Już wtedy poszukiwano odpowiedników uzębienia, które pomogłyby lepiej przeżuwać pokarmy oraz pozytywnie wpłynąć na estetykę jamy ustnej. W VII w. p.n.e Majowie na miejsce siekaczy wstawiali muszle, natomiast trzy wieki później Egipcjanie tworzyli sobie implanty z drewna oraz kości słoniowej – pod względem trwałości wygrywały te drugie. Chińczycy tworzyli z kolei odpowiedniki zębów z bambusowych pałeczek.
 
Jedno z odkryć wykazało, że jeszcze w I tys. n.e. niektórzy korzystali również z implantów żelaznych. Wiadomo także, że na przestrzeni dziejów ludzie korzystali z zębów zwierząt: małp, psów, a nawet i kozłów. Osoby na szczycie drabiny społecznej często pozyskiwały z kolei zęby z ust niewolników.
 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Historia implantów zębowych w czasach nowożytnych

Na przestrzeni lat osoby mające problemy z uzębieniem korzystały też z pereł, metali szlachetnych czy nawet ceramiki. Ciekawostką jest również to, w jaki sposób pierwotne implanty były wstawiane. Jak się okazuje, wbijano je po prostu młotkami, bez stosowania środków znieczulających.
 
W XVIII w. dokonywano natomiast zabiegu zbliżonego do replantacji, a więc wszczepiania zębów od innej osoby, której wcześniej się zapłaciło odpowiednią kwotę. Pod koniec XVIII w. stworzono także pierwszy implant ołowiany. Wspomniane zabiegi, zbliżone do replantacji nie były jednak – ze względu na koszty – zbyt popularne. Przeprowadzane były w sposób mało sterylny, dlatego często dochodziło do tworzenia się stanów zapalnych. W dawnych czasach często też nie dbano o odpowiednią higienę jamy ustnej, przez co odpowiedniki implantów spełniały swoje zadanie jedynie przez krótki czas. Dodajmy, że wiele materiałów było źle tolerowanych także przez ludzki organizm.
 

 

Historia implantów zębowych w czasach współczesnych

Prawdziwy przełom w historii implantów nastąpił w latach 50. i 60. XX w. To właśnie wówczas szwedzki naukowiec Per-Ingvar Branemark prowadził badania, w ramach których przez przypadek odkrył, że kość może bez problemu integrować się z tytanem, co nie miało wcześniej miejsca w przypadku żadnego innego metalu. Już w 1965 r. odbył się pierwszy zabieg implantacji pod okiem profesora. Jak się okazało, tytanowy implant służył pacjentowi do końca życia, a wcześniej – odmienił to życie zdecydowanie na lepsze. Odkrycie to otworzyło drogę współczesnym, zaawansowanym rozwiązaniom stomatologicznym.
 
Dziś implanty traktowane są niemal jak integralna część organizmu. Od 1980 r. powszechnie może korzystać z nich szerokie grono pacjentów. Dodajmy, że implanty są nieustannie doskonalone, jednak wszystkie wykonywane są wciąż na tytanowej podstawie.
 
 

Dowiedz się więcej!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o implantach oraz o leczeniu implantoprotetycznym, zapraszamy do nas! Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?