17 lut 5 faktów na temat implantów
Stworzona przeze mnie klinika stomatologiczna bazuje tylko na sprawdzonych metodach, pozwalających na osiągnięcie doskonałych efektów funkcjonalnych, ale też estetycznych. Doskonałym przykładem rozwiązania spełniającego najwyższe światowe standardy są implanty zębowe – skuteczny i komfortowy sposób odbudowy wszelkiego rodzajui braków zębowych. Mam jednak świadomość, że leczenie przeprowadzane z ich pomocą może dla wielu Pacjentów być okryte pewną tajemnicą, dlatego w artykule przedstawię 5 faktów na temat tych dobroczynnych „śrubek” oraz ich zalet!
Implanty zapobiegają destrukcji uśmiechu oraz powstawaniu problemów ortodontycznych
W perspektywie dłuższego czasu nawet pojedynczy brak zębowy może doprowadzić do wielu szkodliwych skutków dla ogólnej funkcjonalności jamy ustnej i powstania wady zgryzu. Dlaczego tak się dzieje? Siły żucia są destabilizowane, przez co konkretne zęby lub ich całe partie ulegają nadmiernemu obciążeniu, a co za tym idzie mocniejszemu ścieraniu się czy nawet łamaniu. To z kolei prowadzi do dalszej utraty uzębienia wywołującej klasyczny efekt domina – jedna strata doprowadzi do kolejnych. Warto wspomnieć, że przy lukach w uśmiechu pozostałe zęby zaczynają się przesuwać, aby uzupełnić wolną przestrzeń, bezpośrednio wywołując schorzenia ortodontyczne. Stomatologia naukowo określa to zjawisko „efektem Godona”. Implanty są niezwykle skutecznym rozwiązaniem tych problemów, gdyż uzupełnienie „luk” przywróci naturalną harmonię jamie ustnej oraz całkowicie zredukuje prawdopodobieństwo wystąpienia wady zgryzu.
Leczenie implantologiczne nie w każdym przypadku jest możliwe
Chociaż implanty zębowe są rozwiązaniem wszechstronnym i dedykowanym ogromnej grupie Pacjentów, to zdarzają się sytuacje, kiedy ich wszczepienie jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Zasadniczym przeciwwskazaniem jest wiek Pacjenta, implantacji nie przeprowadza się wobec osób przed 21. rokiem życia. Struktury kostne ich szczęk nie są do końca ukształtowane, co mogłoby wywołać niechciane powikłania. Potwierdzeniem zakończenia procesu rozwoju kostnego jest rentgenowskie zdjęcie śródręcza i na tej podstawie określa się możliwość wszczepienia implantów. Oczywiście nie jest to bezwzględny zakaz użycia implantów, jednak w przypadku młodszych Pacjentów decyzję o ich zastosowaniu podejmuje stomatolog. W takim przypadku proponuję miniimplanty dostępne w mojej klinice — to bardzo cienkie „śrubki” służące za stabilizację dla brakującego zęba, które można bez problemu podmienić na ostateczny implant w odpowiednim wieku.
Ważnym przeciwwskazaniem dla implantacji jest zbyt poważna utrata tkanek kostnych jamy ustnej Pacjenta. Taki stan rzeczy uniemożliwia wszczepienie implantów, jednakże nie jest to sytuacja bez wyjścia! Odpowiednie warunki można stworzyć poprzez przeprowadzenie bezpiecznych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej, takich jak sterowana regeneracja kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej.
Implanty zębowe umożliwiają estetyczną odbudowę uzębienia
Na sam początek należy zaznaczyć jeden szczegół – same w sobie implanty przejmują jedynie funkcję utraconych korzeni zębowych, dopiero przytwierdzane do nich rekonstrukcje imitują widoczną część zęba. Mogą to być korony protetyczne w przypadku pojedynczych braków, mosty przy kilkukrotnych lub protezy w obliczu bezzębia. Przy ich tworzeniu stosowane są najwyższej jakości materiały pokroju ceramiki, tlenku cyrkonu czy dwukrzemianu litu. Tym sposobem wspomniane odbudowy cechują się wspaniałą wytrzymałością oraz naturalnością niczym nieustępującą prezentowanej przez stałe uzębienie, głównie przez dopasowanie koloru, kształtu i współczynnika odbijania światła (przezierności)
Implanty zębowe hamują zanik tkanek kostnych
Długotrwałe utrzymywanie braków zębowych jest wielce niewskazane. Pozbawione odpowiedniego obciążenia tkanki kostne zaczynają powoli zanikać, co przekłada się na występowanie zmarszczek i bruzd pogarszających estetykę twarzy. Jedną z bardzo korzystnych właściwości implantów jest ich zdolność do integracji z otaczającymi strukturami – fachowo nazywana osseointegracją. Jest to możliwe dzięki wspomnianym wcześniej wysokiej jakości materiałom, które charakteryzują się biokompatybilnością, czyli organizm traktuje je jak własną część. Dzięki wszczepieniu implantów zostaje przywrócona pierwotna funkcjonalność jamy ustnej, co pozytywnie oddziałuje również na resztę organizmu.
Zabieg implantacji jest bezbolesny
Jednym z priorytetów, które przyjęłam podczas codziennej praktyki, jest zapewnienie moim Pacjentom maksymalnego komfortu w trakcie leczenia stomatologicznego oraz jego całkowitej bezbolesności. Jest to możliwe dzięki bardzo nowoczesnym sposobom znieczulania oraz walki ze stresem, które regularnie stosuję podczas implantacji. Dobrym przykładem jest komputerowe znieczulenie – eliminuje ono ból oraz uczucie rozpierania tkanek czy odrętwienia twarzy podczas iniekcji, a przypominający „różdżkę” aplikator nie wywołuje przykrych skojarzeń ze strzykawkami.
Pacjentom odczuwającym głębszy stres przed leczeniem rekomenduję zastosowanie sedacji wziewnej gazem rozweselającym – w pełni bezpieczna mieszanka tlenu oraz podtlenku azotu wprowadza w stan odprężenie i niweluje niepokój. Ta metoda jest powszechnie używana w renomowanych placówkach stomatologicznych na całym świecie.
Jeśli Pacjent boryka się ze skrajnym stadium dentofobii (strachu przed leczeniem stomatologicznym), stworzyłam możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego, czyli narkozy. Wprowadza ona leczoną osobę w głęboki sen, przez co zabieg wydaje się trwać kilka chwil i przebiega bezstresowo. Warto dodać, że nad całą procedurą czuwa doświadczony anestezjolog, który dba o pełne bezpieczeństwo.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli Twój uśmiech boryka się z brakami zębowymi utrudniającymi normalne funkcjonowanie lub obniża komfort psychiczny, umów się na wizytę w Stomatologia Danuta Borczyk! Podczas leczenia implantologicznego posługuję się jedynie implantami premium, co w połączeniu z moimi nieprzeciętnymi umiejętnościami oraz ponad 30-letnim doświadczeniem zapewnia wspaniałe efekty. Możesz zarezerwować wizytę, dzwoniąc pod numer 602 232 400 lub wypełniając formularz.