08 lut Stare wypełnienia amalgamatowe – najważniejsze informacje
Do stosunkowo niedawna najczęstszym wypełnieniem służącym odbudowie uszkodzeń uzębienia wywołanych próchnicą lub nieszczęśliwymi wypadkami były amalgamaty. Cechują się one wysoką wytrzymałością, jednakże charakterystyczny kolor sprawia, że znacząco pogarszają estetykę uśmiechu, szczególnie gdy zostały zastosowane w przedniej partii jamy ustnej. Dlatego też wielu Pacjentów podejmuje decyzję o wymianie tego typu „plomb”.
Czym są wypełnienia amalgamatowe?
Amalgamaty są stosowane przez dentystów już od ponad 150 lat, jednakże w dzisiejszych czasach starają się oni unikać ich wykorzystywania. Wypełnienia te można spotkać podczas leczenia wykonywanego w ramach funduszu NFZ, a większość prywatnych placówek stomatologicznych odstępuje od ich użycia. Głównym czynnikiem przemawiającym za takim stanem rzeczy jest estetyka i niekorzystny wpływ na ludzki organizm, wynikający ze stopniowego uwalniania cząsteczek rtęci przenikających do np. układu krwionośnego.
Rodzaje wypełnień amalgamatowych i ich charakterystyka
Istnieją dwa rodzaje wypełnień amalgamatowych. Pierwszy z nich zawiera fazę gamma 2, przez którą powstała odbudowa rzeczywiście miała negatywny wpływ na organizm, co zresztą zostało potwierdzone przez lekarzy. Przenikanie cząsteczek rtęci do organizmu mogło wywołać w wielu przypadkach jego alergiczną reakcję, dlatego też całkowicie zrezygnowano z zastosowania tego typu „plomb”.
Jedynym dopuszczonym do użytku przez Ministerstwo Zdrowia rodzajem wypełnień amalgamatowych są odpowiedniki pozbawione fazy gamma 2. Zauważmy jednak, że są one stosowane niemal wyłącznie przy leczeniu w ramach NFZ, gdyż zastosowanie nowocześniejszych materiałów jest równie proste i zapewnia znacznie lepsze efekty estetyczne.
Przez długi czas eksperci nie byli zgodni co do negatywnego wpływu wypełnień amalgamatowych na organizm. Dopiero w 2008 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków podała do publicznej wiadomości raport, który istotnie uzasadniał wpływ zastosowania amalgamatów na pojawienie się chorób autoimmunologicznych, a nawet Parkinsona lub Alzheimera. Jako ciekawostkę można podać fakt, że niedługo potem ekipa badaczy Komisji Europejskiej zdementowała negatywne skutki wywoływane przez wypełnienia amalgamatowe. Oczywiście podany konflikt nie zmienia faktu, że wspomniane „plomby” były wieloletnim rozwiązaniem oraz skutecznym narzędziem w walce z ubytkami próchnicowymi bądź mechanicznymi uszkodzeniami zębów.
Wady i zalety wypełnień amalgamatowych
Głównym mankamentem wypełnień amalgamatowych jest oczywiście ich niewystarczająca estetyka. Materiał ma ciemny kolor o zauważalnym metalicznym połysku, który znacznie pogarsza estetykę uśmiechu i jest dostrzegalny nawet w przypadku zastosowania w tylnych częściach jamy ustnej. Dodamy, że amalgamaty nie zabezpieczają pozostałej części zęba przed działaniem próchnicy, co przy dłuższym użytkowaniu może doprowadzić do pojawienia się ognisk choroby pod uzupełnieniem.
Zauważmy, że amalgamaty nie bez powodu były wykorzystywane w stomatologii przez tyle lat. Zawdzięczają to przede wszystkim swojej wspaniałej wytrzymałości, która zapewnia „plombie” wieloletnią żywotność. Ważna jest także prostota wykonania – założenie wypełnienia trwa zaledwie kilka minut, jednakże po opuszczeniu gabinetu Pacjent musi powstrzymać się od jedzenia i picia, aby rekonstrukcja mogła nabrać docelowej twardości.
Dlaczego warto wymienić wypełnienia amalgamatowe?
Wymianę wypełnień amalgamatowych motywuje dostępność dużo nowocześniejszych odpowiedników. Materiały światłoutwardzalne wyróżniają się równie dobrą wytrzymałością, a przy okazji nie przynoszą żadnych negatywnych skutków dla organizmu oraz mają znacznie lepszy wygląd. Dlatego też Pacjenci posiadający przestarzałe amalgamaty odbudowujące zęby powinni rozważyć ich wymianę, co w ostatecznym rozrachunku zapewni same korzyści.
Umów się na wizytę!
Wymiana wypełnień amalgamatowych to prosty i bezbolesny zabieg, a jego przeprowadzenie zajmuje niewiele czasu. Jeśli jesteś zainteresowany „plombami” wyższej jakości, umów się na wizytę w Stomatologia Danuta Borczyk! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.