Stomatologia sportowa

Sport jest dziedziną życia towarzyszącą człowiekowi już od starożytności. I nic dziwnego, w końcu to popularna forma rozrywki i świetna metoda na utrzymanie dobrego zdrowia. Jednakże jego uprawianie często niesie ze sobą pewne zagrożenia – są to przede wszystkim wymawiane ze zgrozą przez wielu sportowców kontuzje. Medycyna sportowa jest dziedziną zajmującą się przeciwdziałaniem tego rodzaju problemom i jak się można domyśleć, stomatologia również wchodzi w jej zakres.
 
 

Czym jest stomatologia sportowa?

Stomatologia sportowa jest stosunkowo nową dziedziną medycyny, stosującą rozwiązania należące do stomatologii zachowawczej i profilaktyki. Jej nadrzędnym zadaniem jest zapewnienie uzębieniu ochrony przed różnego rodzaju uszkodzeniami w postaci pęknięć, złamań czy wybić odnoszonymi podczas uprawiania sportu. Oczywiście stomatologia sportowa nie ogranicza się jedynie do urazów mechanicznych – zajmuje się również bólem zębów wywołanym skokami ciśnienia np. podczas lotów samolotem (barodontalgia), wspinaczką wysokogórską bądź starciem zębów wynikającym z groźnych wibracji.
 
 

Kiedy stosuje się stomatologię sportową?

Jak wspominaliśmy, lwią część działalności stomatologii sportowej stanowi leczenie zachowawcze i profilaktyka mechanicznych urazów uzębienia wywołanych uprawieniem sportów. Szczególnie tyczy się to osób uprawiających sporty kontaktowe (przede wszystkim walki), takie jak boks, kick-boxing, zapasy, hokej, futbol amerykański, rugby i wiele innych. Osoby związane z tymi dyscyplinami są wyjątkowo narażone na poważne urazy zębów, dlatego też rekomenduję im wizytę w mojej klinice, gdzie dobiorę zgodne z potrzebami oraz oczekiwaniami rozwiązanie bądź zabezpieczenie.
 
Pacjenci lubiący dużą dawkę adrenaliny i uprawiający sporty ekstremalne pokroju skoków na bungee, skoków ze spadochronem czy wspinaczki wysokogórskiej nieraz skarżą się na niewyjaśnione bóle zębów. Są one powodowane różnicą ciśnienia występującego w otoczeniu, co siłą rzeczy przejawia się na nacisk bąbelków powietrza uwięzionych w komorze zęba na tkanki zęba. Ma to miejsce przeważnie po wykonaniu pewnych zabiegów np. leczenia kanałowego. Nowoczesna diagnostyka pozwoli precyzyjnie określić źródło problemu i podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze.
 
Ważna informacja dla rajdowców lub Pacjentów, którzy upodobali sobie sporty motocyklowe: wynikające z szybkiej jazdy wibracje powodują nieraz nadmierny zacisk zębów, prostą drogą prowadzący do ścierania szkliwa zębów. Dolegliwość jest znana jako bruksizm i wymaga podjęcia stanowczych kroków służących ochronie uzębienia. Moja klinika współpracuje z doświadczonym fizjoterapeutą, co pozwoli na wdrożenie wielopoziomowego leczenia skutecznie eliminującego kłopot.
 
 

Rozwiązania stosowane w ramach stomatologii sportowej

Stomatologia stosuje przeróżne metody leczenia negatywnych skutków uprawiania sportu. Przede wszystkim wykorzystywane są rozwiązania wypracowane przez stomatologię zachowawczą i profilaktykę – nowoczesne wypełnienia w przypadku już powstałych uszkodzeń zębów lub specjalne szyny zabezpieczające je przed potencjalnymi urazami. Są one indywidualnie dobierane do uwarunkowań zdrowotnych Pacjenta, zaś ich wykonanie powierzam prywatnej pracowni protetycznej, gdzie wykwalifikowany technik dentystyczny dba o ich precyzyjne wykonanie.
 
Warto zwrócić uwagę, że leczenie stomatologiczne wymaga nieraz udziału eksperta reprezentującego zgoła inną dziedzinę medycyny. Dlatego też szeregi lekarzy mojej kliniki zasila doświadczony fizjoterapeuta, którego wiedza i umiejętności są często niezbędne przy leczeniu wielu schorzeń, np. wywołanego nadmiernymi wibracjami czy stresem podczas uprawiania sportu bruksizmu. Stymulacja mięśni przy pomocy różnych technik bardzo pomaga w leczeniu tej dolegliwości, a powstałe z powodu jej działalności szkody można bez większego problemu odbudować dzięki rozwiązaniom z zakresu stomatologii zachowawczej, implantologii i protetyki.
 
 

Tensomiografia – komfortowe i szybkie określanie postępów leczenia

Tensomiografia (TMG) jest niezawodną metodą umożliwiającą precyzyjną ocenę postępów procesu leczenia. Oprócz tego wykorzystuje się ją przy określaniu profilu mięśni Pacjenta, gdyż zapewnia rzetelne informacje na temat ich siły czy elastyczności. Podczas tego rodzaju analizy używa się także tradycyjnych urządzeń służących diagnostyce obrazowej, jednakże ich dokładność jest zdecydowanie mniejsza w porównaniu do TMG. Dodatkową korzyścią płynącą z zastosowania metody jest sposobność gruntownego planowania rozwoju mięśniowego zgodnie z potrzebami sportowca, a także zapobieganie potencjalnym urazom w przeszłości.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli jesteś sportowcem bądź lubisz uprawiać sport, lecz boisz się wynikających z niego negatywnych skutków dla Twojego uśmiechu, umów się na wizytę w mojej klinice! Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stomatologii sportowej oraz tensomiografii dobiorę rozwiązanie zgodne z Twoimi potrzebami i zabezpieczę uzębienie przed kolejnymi kłopotami. Możesz się ze mną skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz kontaktowy.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?