Trudno wyobrazić sobie kompleksowe leczenie stomatologiczne pozwalające uwolnić się od wszystkich nieprzyjemnych dolegliwości bez współpracy z doświadczonym fizjoterapeutą. To właśnie wspólne działanie ekspertów z różnych dziedzin pozwala uzyskać znakomite efekty, którymi można cieszyć się przez długie lata. Dlatego w Stomatologia Danuta Borczyk obok standardowych zabiegów stomatologicznych prowadzone jest również leczenie fizjoterapeutyczne.
Fizjoterapia to dział medycyny, który wypracował różne naturalne metody leczenia w konsekwencji pozwalające Pacjentom przywrócić zdolności ruchowe i funkcjonalne. Za jej sprawą możliwa jest pomoc osobom, które doznały kontuzji w trakcie uprawiania sportu lub przebyły poważniejsze choroby. Fizjoterapia często jest również niezwykle ważnym etapem w kompleksowym leczeniu stomatologicznym, dzięki czemu można przywrócić pełną funkcjonalność w jamie ustnej, a także zlikwidować napięcia w obszarze skroniowo-żuchwowym.
Poznaj nasz zespół ekspertów, zobacz w czym się specjalizują poszczególni lekarze, przeczytaj, kim w życiu prywatnym są nasze recepcjonistki i asystentki. Pamiętaj, że każdego Pacjenta traktujemy jak członka rodziny, z którym budujemy relacje na lata. Obsługujemy i leczymy zawsze w taki sposób, w jaki sami chcielibyśmy być leczeni.
Zajmuje się: fizjoterapią
Magister fizjoterapii, akupunkturzystka oraz medyczny trener personalny. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Terapeutka manualna, specjalistka metody PNF, terapeutka Koreańskiej Terapii Dłoni oraz Tradycyjnej Chińskiej Medycyny. Była tenisistka i tancerka baletu klasycznego.
Dobry, zdrowy sen jest podstawą wypoczynku. Tylko w jego trakcie dochodzi do regeneracji sił witalnych organizmu, co tym samym pozytywnie wpływa na wykonywanie codziennych czynności. Dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń snu konieczne jest podjęcie skutecznego i kompleksowego leczenia. Jak się bowiem okazuje, problem ten może wystąpić właściwie u każdego. Jedną z przyczyn zaburzeń snu może być zaciskanie zębów i zgrzytanie.
Istnieje wiele objawów, które mogą wskazywać, że wizyta w profesjonalnym ośrodku jest niezbędna. Należą do nich między innymi:
· napięcie mięśni twarzy i szyi,
· niespokojny sen (nieustanne szukanie odpowiedniej pozycji),
· widocznie krótsze zęby,
· pojawienie się ubytków przy szyjkach zębowych.
Pojawienie się któregokolwiek z tych objawów to wyraźny sygnał, że konieczne jest podjęcie kompleksowego leczenia. Współpraca ekspertów ze stomatologii pracujących w oparciu o koncepcję prof. Dawsona oraz fizjoterapeuty pozwala pomóc Pacjentom cierpiącym na zaburzenia snu z powodu napięcia układu mięśniowo-stawowego głowy.
Jak się okazuje, najczęściej używanymi w ciele człowieka są stawy skroniowo-żuchwowe. Biorą udział w jedzeniu, mówieniu, śpiewaniu czy ziewaniu. Problemy w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego są powszechne i dotykają nawet do 40% populacji. Niezwykle ważne jest, aby prawidłowo zdiagnozować źródło dolegliwości, bo tylko w ten sposób możliwe jest przygotowanie precyzyjnego planu leczenia. W tym celu niezbędna jest ścisła współpraca dentysty oraz fizjoterapeuty.
Dysfunkcjom stawów skroniowo-żuchwowych mogą towarzyszyć różne objawy:
· trzask, trzeszczenie w stawach skroniowo-żuchwowych,
· bóle mięśni odpowiedzialnych za otwieranie i zamykanie ust,
· bóle głowy i karku,
· trudności w otwieraniu ust,
· dolegliwości bólowe w okolicy ucha, twarzy, skroni, tylnej części głowy, ramion,
· szumy w uszach, uczucie zatkania ucha,
· łzawienie lub dolegliwości bólowe w okolicy kąta wewnętrznego oka.
Pamiętaj, że pojawienie się nawet jednego objawu to sygnał do podjęcia odpowiednich kroków i decyzji o leczeniu w profesjonalnej klinice stomatologicznej. W Stomatologia Danuta Borczyk dobierane są w takim wypadku metody terapii, które pozwalają uzyskać odpowiednie efekty. Zaburzenia w obszarze stawów skroniowo-żuchwowych leczone są za pomocą akupunktury, suchego igłowania (dry needling), terapii mięśni twarzy, terapii kręgosłupa szyjnego, terapii kręgosłupa piersiowego.
Suche igłowanie (dry needling) to nowatorski zabieg polegający na terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych za pomocą igieł akupunkturowych. Zazwyczaj ich grubość wynosi 150-300 mikrometrów i długość od 30 do 40 mm. Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe (MPPS) mogą pojawiać się w okolicach brzuśca mięśniowego, w powięziach, na przebiegu włókien mięśniowych powierzchownych oraz głębokich. Główną przyczyną powstania tej dolegliwości są przeciążenia układu ruchu, urazy, naciągnięcia, długotrwała praca statyczna. Duży wpływ ma także stres, napięcie emocjonalne, problemy metaboliczne, niedobór witamin i mikroelementów (w szczególności witamin z grupy B oraz magnezu).
Punkty spustowe można podzielić na aktywne (powodujące ból w spoczynku nasilający się w trakcie skurczu i rozciągania mięśnia) oraz nieaktywne (dolegliwości bólowe występują w wyniku nacisku). Cechą charakterystyczną punktów spustowych jest fakt, że ból może być odczuwany w miejscu odległym od źródła. Może temu towarzyszyć również drżenie mięśnia na krótkim odcinku, które zanika w niewielkiej odległości od obszaru, w którym powstało.
Suche igłowanie polega na zlokalizowaniu punktu spustowego, a następnie umieszczeniu igły w danym miejscu, aby wywołać reakcję drżeniową. Celem jest maksymalne zredukowanie drżenia mięśnia. Po wyciągnięciu igły punkt możemy opracować za pomocą terapii mięśniowo-powięziowej.
Zabieg ten zaleca się przeprowadzać u osób, które borykają się z następującymi problemami: łokciem tenisisty, stanami bólowymi stawu barkowego, napięciowymi bólami głowy czy ostrymi stanami bólowymi mięśni. Na suche igłowanie nie powinni decydować się Pacjenci z: żylakami, zakrzepicą, różnego rodzaju owrzodzeniem, osteoporozą, infekcjami czy gorączką.
Zgodnie z medycyną chińską na skórze znajduje się ponad 365 punktów akupunkturowych. Są rozmieszczone wzdłuż 12 linii nazywanych meridianami, czyli kanałami zawierającymi energię życiową Qi. Niezaburzony przepływ Qi jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania naszego całego ciała. Akupunktura pozwala usunąć blokady na ich przebiegu, co rozprasza zastoje w meridianach i poprawia funkcje wcześniej przyblokowanych obszarów ciała.
Stosowanie akupunktury kosmetycznej zwiększa dopływ Qi oraz krwi do skóry twarzy. Pozwala to zmniejszyć ilość i głębokość zmarszczek, wpływa na gęstość, a także jędrność skóry, przywraca naturalny koloryt bez przebarwień oraz nadaje skórze zdrowy wygląd. Następuje również zmniejszenie obrzęku twarzy czy worków pod oczami. Akupunktura sprawdzi się również w leczeniu blizn. Po zabiegu owal twarzy staje się harmonijny, a skóra promienna, wypoczęta i młodsza.
Zaleca się także zmianę nawyków żywieniowych oraz stosowanie dodatkowych punktów akupunkturowych na całym ciele, aby wzmocnić osłabione narządy wewnętrzne. Takie postępowanie pozwala poradzić sobie z problemami skórnymi oraz polepszyć kondycję oraz wygląd skóry i ciała. Warto dodać, że cały zabieg trwa około 30-45 minut.
Akupunktury kosmetycznej nie stosujemy: u kobiet w ciąży, u kobiet w pierwszych trzech dniach miesiączki (ze względu na mniejszą tolerancję bólu), u Pacjentów z chorobami nowotworowymi i autoimmunologicznymi.
Ciesz się pięknym i zdrowym wyglądem, a także uwolnij się od wielu dolegliwości bólowych. Po wyjściu z mojej kliniki Twoje życie zmieni się na lepsze. Ogromna w tym zasługa ściśle ze sobą współpracujących ekspertów ze stomatologii i fizjoterapii. Przekonaj się sam. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz albo zadzwonić pod numer 602 232 400.
Szukasz dobrego dentysty dla siebie i swojej rodziny? Zastanawiasz się na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy gabinet, któremu powierzysz zdrowie swojej rodziny? Specjalnie dla Ciebie zespół ekspertów gabinetu dr Borczyk przygotował poradnik. Pobierz go teraz i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając gabinet dentystyczny.