Konsekwencje nieleczonej próchnicy?

Próchnica zębów to choroba o podłożu bakteryjnym, która dotyka blisko 90% społeczeństwa. Według statystyk zajmuje niechlubną pierwszą pozycję w rankingu popularności schorzeń stomatologicznych. Dotyka ona zarówno najmłodszych Pacjentów w wieku niemowlęcym (próchnica butelkowa), jak również osób dorosłych. Główną przyczyną powstawania tej groźnej i podstępnej choroby jest niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz dieta bogata w cukry i węglowodany.

Wiele osób nie zauważa pierwszych objawów próchnicy, widocznych na powierzchni zębów w postaci białych lub brunatnych plamek. Wraz z rozwojem próchnicy atakowane są twarde tkanki, co prowadzi do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi zęba. Nie każdy ma świadomość, że nieleczona próchnica sieje prawdziwe spustoszenie nie tylko w jamie ustnej, ale również w całym organizmie.

Jakie skutki wywołuje nieleczona próchnica zębów? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Próchnica zębów – jakie czynniki odpowiadają za jej powstawanie?

Próchnica jest bardzo podstępną i zaraźliwą chorobą, która atakuje tkanki twarde zębów. Za jej pojawienie odpowiedzialne są bakterie z grupy paciorkowców (Streptococcus mutans) bytujące na płytce nazębnej w postaci biofilmu bakteryjnego. Z dostarczanych w diecie węglowodanów wytwarzają duże ilości kwasu mlekowego, obniżającego pH w jamie ustnej, co przyczynia się do demineralizacji szkliwa. Pożywką dla bakterii są cukry – głównie sacharoza i glukoza, które powodują spadek pH i stanowią sprzyjające środowisko do rozwoju bakterii próchnicowych.

Istotny wpływ na rozwój próchnicy mają również bakterie w naszej jamie ustnej, które często gromadzą się w trudno dostępnych przestrzeniach między zębami, a także lubią bytować na akcesoriach do higieny jamy ustnej (np. na szczoteczkach), aparatach ortodontycznych czy protezach niewłaściwie oczyszczanych czy źle przechowywanych. Ponadto nieleczone ubytki próchnicowe czy nieszczelne uzupełnienia protetyczne sprzyjają ekspansji choroby na pozostałe zdrowe uzębienie.

Ważna rolę w zapobieganiu próchnicy pełni ślina, która jest naturalnym neutralizatorem bakterii. W jej skład wchodzą składniki mineralne, dzięki którym procesy demineralizacji tkanek twardych zęba są odwracalne. Kluczowa w zapobieganiu próchnicy jest regularna higiena jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów po każdym posiłku, powoduje usunięcie płytki nazębnej złożonej z drobnoustrojów i resztek jedzenia. Warto pamiętać, iż po kilkunastu godzinach, nieusunięta płytka nazębna przeistacza się w zmineralizowaną postać kamienia nazębnego, który jest możliwy do usunięcia jedynie w gabinecie dentystycznym. Próchnica może być także skutkiem przyjmowanych leków np. antybiotyków, które niszczą naturalną florę bakteryjną i w konsekwencji prowadzą do rozwoju choroby.

Warto podkreślić, że w przypadku próchnicy bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Jeśli choroba zostanie w porę rozpoznana, zwykle wystarczy tradycyjne leczenie zachowawcze (wypełnienie ubytku materiałem kompozytowym). Natomiast w przypadku zainfekowania miazgi zęba jedynym dla niego ratunkiem przed ekstrakcją jest leczenie kanałowe. Proces zniszczenia miazgi zęba jest niestety nieodwracalny, dlatego warto na bieżąco kontrolować stan zdrowia w jamie ustnej podczas rutynowych kontroli stomatologicznych. W tym przypadku idealnie sprawdza się powiedzenie “lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Jakie są skutki nieleczonej próchnicy?

Jak już wspominaliśmy, próchnica zębów to dość podstępna choroba, która w początkowym stadium może zostać niezauważona. Nagły, intensywny ból zęba, często maskujemy przy pomocy tabletek przeciwbólowych, które jedynie doraźnie pomagają. W bardziej zaawansowanym stadium, prowadzą do zapalenia miazgi zęba, a nawet wywołują martwicę (zgorzel) miazgi. Na szczęście istnieją nowoczesne metody leczenia kanałowego pod mikroskopem, które pozwalają ocalić naturalne uzębienie przed ekstrakcją (usunięciem). Warto zaznaczyć, że problem próchnicy dotyczy nie tylko zębów stałych, ale również bytuje na zębach mlecznych. Zaniechanie leczenia próchnicy u dzieci może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji, np. wad ortodontycznych powstałych po usunięciu mleczaków, które nie doczekały się stałych odpowiedników.

Konsekwencje nieleczonej próchnicy sięgają jednak nie tylko samej jamy ustnej, ale również prowadzą do wielu schorzeń ogólnoustrojowych, m.in. chorób układu oddechowego, zapalenie mięśnia sercowego, chorób nerek czy cukrzycy. Dzieje się tak za sprawą przedostających się do krwiobiegu bakterii próchnicy, które zarażają w ten sposób inne, zdrowe organy. Ponadto bakterie próchnicze bytujące na zębach, mogą przedostawać się do zatok szczękowych, powodując stany zapalne.

Warto pamiętać, że nasz organizm to system naczyń połączonych, a jama ustna jest integralną jego częścią. Dlatego nierzadko źródłem niektórych chorób ogólnoustrojowych, mogą być infekcje w jamie ustnej, zwłaszcza te o podłożu bakteryjnym, do których należy próchnica.

Najlepszą metodą ochrony przed nimi jest profilaktyka odpowiednia, czyli przestrzeganie zasad codziennej higieny jamy ustnej, ograniczenie cukrów i węglowodanów w diecie, a także regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Umów się na wizytę!

Niepokoi Cię ból zęba? Od ostatniej wizyty kontrolnej upłynęło już kilka miesięcy? Winowajcą może być próchnica zębów, dlatego powinieneś niezwłocznie umówić się na konsultację stomatologiczną w mojej klinice! Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań, zaproponuję skuteczny plan leczenia, który pozwoli przywrócić zdrowie w jamie ustnej. Pamiętaj, że jedną z konsekwencji nieleczonej próchnicy jest utrata zębów! Konsultację możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?