Wypełnienia światłoutwardzalne – czym są?

Twoim problemem są ubytki? A może borykasz się ze szczelinami między zębami? Jeśli tak, mogą Ci pomóc wypełnienia światłoutwardzalne. Cechują się one sporą wytrzymałością, a do tego można je dobrze dobrać do koloru uzębienia. Jakie jeszcze mają one zalety i jak wygląda ich aplikacja?
 
 

Czym są wypełnienia światłoutwardzalne?

Wypełnienia światłoutwardzalne, określane też mianem białych plomb, to rozwiązanie, które wykorzystuje się do wypełniania ubytków. Wykonane są one z kompozytu – wytrzymałego oraz elastycznego materiału, który składa się przynajmniej z dwóch składników. Zazwyczaj jeden z nich zapewnia wypełnieniom wytrzymałość, natomiast drugi odpowiada za ich spójną strukturę.
 
 

Zalety wypełnień światłoutwardzalnych

Odcień kompozytu dobiera się do kształtu oraz barwy zębów pacjenta, dzięki czemu całość zapewnia zadowalający efekt estetyczny. Wypełnienie nie odznacza się zatem na tle innych zębów, a często jest wręcz niewidoczne. Ponadto jest szczelne i świetnie przylega do zębów, dzięki czemu minimalizuje ryzyko przedostania się resztek pokarmów pod ubytki. Nie jest również podatne na działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu świetnie spisuje się przez długi czas – utrzymuje się przez kilka lat, a czasem nawet przez dekadę. Ważne jest również to, że kompozyt nie jest szkodliwy dla zdrowia.
 
 

Jak wygląda aplikacja wypełnień światłoutwardzalnych?

Zastanawiasz się, jak są nakładanie wypełnienia światłoutwardzalne? Oto odpowiedź.

  1. Na początku usuwamy zmiany próchnicze. Do ich oczyszczenia korzystamy z odpowiedniego wiertła, chyba że ubytki są małe.
  2. Aplikujemy profesjonalny żel, dzięki czemu powierzchnia zęba jest dobrze przygotowana do połączenia z materiałem kompozytowym.
  3. W kolejnym etapie spłukujemy żel, osuszamy ubytek i nakładamy na niego odpowiedni płyn, który naświetlamy specjalną lampą.
  4. Następnie nakładamy wypełnienia światłoutwardzalne, które pod wpływem lampy polimeryzacyjnej zyskują odpowiednią twardość. Zazwyczaj wypełnienia nakładamy w kilku warstwach, przy czym każdą z nich utwardzamy osobno.
  5. Dostosowujemy plombę do zgryzu pacjenta i odpowiednio ją szlifujemy. 

 

 

Kiedy jeszcze można korzystać z wypełnień światłoutwardzalnych?

Wypełnienia światłoutwardzalne doskonale sprawdzają się nie tylko do uzupełniania ubytków próchniczych. Z powodzeniem można je wykorzystać również po to, aby skorygować wygląd zębów, poprawić ich kształt i kolor, a także ukryć przebarwienia i ubytki, które nie są efektami próchnicy. Można je zastosować również do zamaskowania szczelin między zębami – wpłynie to nie tylko na estetykę uśmiechu, ale zminimalizuje także ryzyko chorób przyzębia. Jeśli Twoje uzębienie uległo destrukcji na skutek urazu, wypełnienie światłoutwardzalne również może Ci pomóc.
 
 

Skontaktuj się z nami

Interesuje Cię temat wypełnień światłoutwardzalnych? Świetnie, chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą, a i przedstawimy Ci możliwe alternatywy. Zadzwoń w tym celu na numer +48 602 232 400 lub wypełnij formularz na stronie i umów się na wizytę w gabinecie Dr. Danuty Borczyk.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?