19 wrz Ubytki klinowe
Czym są ubytki klinowe? Czym różnią się od ubytków próchnicowych? W jaki sposób powstają? Jak się przed nimi ustrzec? I jak je leczyć, jeżeli już się pojawią?
Ubytki klinowe – co to takiego?
Ubytki klinowe, nazywane też abrazją, można znaleźć nawet u 40% społeczeństwa. Są to ubytki niepróchnicowego pochodzenia, czyli takie uszkodzenia zębów, które nie są spowodowane próchnicą. Najczęściej spotyka się je na zębach przedtrzonowych, zwykle na granicy korony i korzenia.
Dlaczego nazywa się je klinowymi? Chodzi o ich specyficzny owalny kształt. Wizualnie ubytki te charakteryzują się też tym, że są błyszczące i gładkie.
Potrafią też nieźle dokuczyć. Odsłaniają zębinę i z tego powodu są przyczyną nadwrażliwości zębów. Dolegliwość ta polega na tym, że zęby reagują na różne bodźce krótkotrwałym, ostrym bólem. Taką reakcję mogą powodować czynniki termiczne, chemiczne i bodźce dotykowe. Ząb boli zatem na przykład podczas spożywania ciepłych i zimnych posiłków, potraw kwaśnych i słodkich, a może też dawać o sobie znać podczas szczotkowania czy tylko dotykania dziąsła.
Skąd biorą się ubytki klinowe?
Powiedzieliśmy na razie, skąd ubytki klinowe się nie biorą – wiemy, że ich przyczyną nie jest próchnica. Ale w takim razie co jest ich powodem? Otóż są one efektem mechanicznych urazów. Najczęściej Pacjent niestety sam przyczynia się do ich powstania, ponieważ z reguły są one skutkiem zbyt intensywnego szczotkowania zębów. Władanie zbyt dużej siły w mycie zębów prowadzi do ścierania się i pękania szkliwa na granicy korony i korzenia. Także używanie szczotki o zbyt twardym włosiu przynosi podobny efekt.
Ubytki klinowe mogą powstawać również z powodu pewnych szkodliwych nawyków, na przykład u osób, które obgryzają paznokcie i przedmioty czy też ogólnie używają zębów niezgodnie z ich przeznaczeniem. Powodem powstawania takich ubytków może być również bruksizm, dolegliwość objawiająca się nocnymi atakami mimowolnego zgrzytania zębami.
Jak zapobiegać ubytkom klinowym?
Przede wszystkim ważne jest, aby myć zęby w prawidłowy sposób – czyli ruchem wymiatającym i bez wkładania dużej siły. Nie powinno się zbytnio naciskać na szczoteczkę ani zanadto intensywnie szczotkować. Wybór szczoteczki też ma duże znaczenie – jej włosie nie powinno być za twarde, ani za miękkie.
W przypadku, gdy za ubytki klinowe odpowiada bruksizm. jego destruktywne działanie na zęby można zniwelować dzięki zakładanej na noc szynie relaksacyjnej.
Jak leczyć ubytki klinowe?
Leczenie ubytków klinowych polega na odbudowie utraconych tkanek zębów, a zatem jest to klasyczne leczenie zachowawcze, takie jakie stosuje się i przy ubytkach próchnicowych. Należy opracować ubytek za pomocą wiertła, a następnie miejsce, gdzie brakuje szkliwa, trzeba odbudować, zakładając odpowiednie wypełnienie.
Co możesz teraz zrobić?
Twoje zęby reagują krótkotrwałym, intensywnym bólem na temperaturę, potrawy o określonym smaku czy bodźce dotykowe? Przyczyna tej nadwrażliwości może leżeć w ubytkach klinowych. Ten problem sam się nie rozwiąże – przyjdź do naszego gabinetu, a dokonamy szczegółowej diagnozy i zaproponujemy optymalne rozwiązanie. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.