Ubytki klinowe

Czym są ubytki klinowe? Czym różnią się od ubytków próchnicowych? W jaki sposób powstają? Jak się przed nimi ustrzec? I jak je leczyć, jeżeli już się pojawią?

 

Ubytki klinowe – co to takiego?

Ubytki klinowe, nazywane też abrazją, można znaleźć nawet u 40% społeczeństwa. Są to ubytki niepróchnicowego pochodzenia, czyli takie uszkodzenia zębów, które nie są spowodowane próchnicą. Najczęściej spotyka się je na zębach przedtrzonowych, zwykle na granicy korony i korzenia.

Dlaczego nazywa się je klinowymi? Chodzi o ich specyficzny owalny kształt. Wizualnie ubytki te charakteryzują się też tym, że są błyszczące i gładkie.

Potrafią też nieźle dokuczyć. Odsłaniają zębinę i z tego powodu są przyczyną nadwrażliwości zębów. Dolegliwość ta polega na tym, że zęby reagują na różne bodźce krótkotrwałym, ostrym bólem. Taką reakcję mogą powodować czynniki termiczne, chemiczne i bodźce dotykowe. Ząb boli zatem na przykład podczas spożywania ciepłych i zimnych posiłków, potraw kwaśnych i słodkich, a może też dawać o sobie znać podczas szczotkowania czy tylko dotykania dziąsła.

 

Kompleksowe leczenie zębów
Mamy na to sposób! Kliknij poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Skąd biorą się ubytki klinowe?

Powiedzieliśmy na razie, skąd ubytki klinowe się nie biorą – wiemy, że ich przyczyną nie jest próchnica. Ale w takim razie co jest ich powodem? Otóż są one efektem mechanicznych urazów. Najczęściej Pacjent niestety sam przyczynia się do ich powstania, ponieważ z reguły są one skutkiem zbyt intensywnego szczotkowania zębów. Władanie zbyt dużej siły w mycie zębów prowadzi do ścierania się i pękania szkliwa na granicy korony i korzenia. Także używanie szczotki o zbyt twardym włosiu przynosi podobny efekt.

Ubytki klinowe mogą powstawać również z powodu pewnych szkodliwych nawyków, na przykład u osób, które obgryzają paznokcie i przedmioty czy też ogólnie używają zębów niezgodnie z ich przeznaczeniem. Powodem powstawania takich ubytków może być również bruksizm, dolegliwość objawiająca się nocnymi atakami mimowolnego zgrzytania zębami.

 

 

Jak zapobiegać ubytkom klinowym?

Przede wszystkim ważne jest, aby myć zęby w prawidłowy sposób – czyli ruchem wymiatającym i bez wkładania dużej siły. Nie powinno się zbytnio naciskać na szczoteczkę ani zanadto intensywnie szczotkować. Wybór szczoteczki też ma duże znaczenie – jej włosie nie powinno być za twarde, ani za miękkie.

W przypadku, gdy za ubytki klinowe odpowiada bruksizm. jego destruktywne działanie na zęby można zniwelować dzięki zakładanej na noc szynie relaksacyjnej.

 

Kompleksowe leczenie zębów
Mamy na to sposób! Kliknij poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Jak leczyć ubytki klinowe?

Leczenie ubytków klinowych polega na odbudowie utraconych tkanek zębów, a zatem jest to klasyczne leczenie zachowawcze, takie jakie stosuje się i przy ubytkach próchnicowych. Należy opracować ubytek za pomocą wiertła, a następnie miejsce, gdzie brakuje szkliwa, trzeba odbudować, zakładając odpowiednie wypełnienie.

 

Co możesz teraz zrobić?

Twoje zęby reagują krótkotrwałym, intensywnym bólem na temperaturę, potrawy o określonym smaku czy bodźce dotykowe? Przyczyna tej nadwrażliwości może leżeć w ubytkach klinowych. Ten problem sam się nie rozwiąże – przyjdź do naszego gabinetu, a dokonamy szczegółowej diagnozy i zaproponujemy optymalne rozwiązanie. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400