11 lip Rodzaje wypełnień stomatologicznych
Wypełniania stomatologiczne – co to takiego? Jakie pełnią funkcje? Z jakich materiałów są wykonywane? Dowiesz się tego z naszego dzisiejszego wpisu.
Czym są wypełnienia stomatologiczne?
Wypełnienia stomatologiczne, potocznie określane jako “plomby”, służą uzupełnianiu ubytków tkanki w zębie. Dzięki nim można przywrócić kształt i pełną funkcjonalność zębowi uszkodzonemu przez próchnicę.
Leczenie stomatologiczne zęba zaatakowanego przez próchnicę polega na usunięciu tkanek zęba dotkniętych zmianami chorobowymi (co oznacza z reguły opracowanie ubytku za pomocą wiertła dentystycznego czyli borowanie) oraz na uzupełnieniu ubytku właśnie wypełnieniem z odpowiedniego materiału.
Odbudowanie zęba dzięki wypełnieniu jest bardzo istotnym elementem leczenia stomatologicznego. Nie chodzi tu tylko o estetykę uśmiechu i o to, by Pacjent mógł znów używać zęba. Wypełnienie zamyka też przestrzeń, do której inaczej mogłyby się dostać bakterie. To oznacza, że wypełnienie jest też pewną formą zabezpieczenia zęba przed próchnicą.
Kiedyś standardem były wypełnienia amalgamatowe, obecnie jednak odchodzi się od ich używania. W Polsce można je jeszcze spotkać w gabinetach finansowanych przez NFZ. Takie wypełnienia, choć wytrzymałe, są jednak nieestetyczne (ich metaliczny kolor odcina się od naturalnej części zęba, przez co zaburza estetykę uśmiechu). Nie łączą się ściśle ze szkliwem i zębiną, stwarzają więc okazję bakteriom do wnikania w tworzące się między wypełnieniem a tkanką zęba szczeliny. Poza tym istnieją wątpliwości dotyczące wpływu amalgamatów na zdrowie. Dlatego nowoczesna stomatologia woli sięgać po inne rozwiązania. Jakie?
Wypełnienia kompozytowe
W dzisiejszej stomatologii to właśnie wypełnienia kompozytowe stały się standardem. Kompozyt jest materiałem, który składa się z bardzo drobnych cząsteczek szkła rozprowadzonych w spoiwie żywiczym. Wypełnienia, które są z niego wykonywane, nazywamy też światłoutwardzalnymi, ponieważ dentysta nadaje im docelową twardość, naświetlając je specjalną lampą.
Wypełnienia kompozytowe charakteryzują się dobrą estetyką. Pod względem kolorystycznym mogą być doskonale dobrane do barwy zęba. Plusem wypełnień kompozytowych jest też to, że są one nakładane warstwowo, co sprawia, że można oszczędzić większą część zdrowej tkanki niż w przypadku wypełnień amalgamatowych. Wypełnienia kompozytowe są szczelne i mają dużą odporność, a dzięki utwardzaniu światłem od razu osiągają swoją docelową twardość.
Wypełnienia wysokoestetyczne
Jednym z nowszych rozwiązań w stomatologii jest wypełnienie wysokoestetyczne zbudowane z nano-hybrydowego materiału kompozytowego, który odtwarza strukturę naturalnego szkliwa. Imituje je zarówno pod względem koloru, jak i przezierności oraz innych właściwości optycznych.
Wypełnienia wysokoestetyczne mają współczynnik załamania światła identyczny z naturalnym szkliwem, dzięki czemu są one trudno odróżnialne od naturalnych części zęba. Mają też właściwości fluorescencyjne charakterystyczne dla naturalnych zębów – w podobny sposób pochłaniają energię świetlną i wypromieniowują ją w postaci światła. Granica wypełnienia jest praktycznie niewidoczna.
Wypełnienia inlay/onlay
Te wypełnienia to rozwiązanie przypominające korony. W obu przypadkach ząb jest odbudowywany przy użyciu porcelanowego lub kompozytowego elementu pozwalającego uzyskać efekt korony z guzkami, czyli naturalną powierzchnię umożliwiającą żucie (nie jest to efekt możliwy do uzyskania przy zastosowaniu tradycyjnych wypełnień). Wypełnienia inlay/onlay są ponadto odporne na ścieranie.
Co możesz teraz zrobić?
Jak widzisz, stomatologia ma do zaoferowania wiele sposobów na odbudowanie zęba leczonego z próchnicy. Może on odzyskać pełną funkcjonalność i wysoką estetykę. Nie musisz się więc obawiać, że dentysta nie będzie Ci w stanie pomóc. Jeśli masz problemy z próchnicą, umów się na wizytę i przekonaj, co możemy dla Ciebie zrobić. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.