Trwałość implantów zębowych

Implanty umożliwiają rekonstrukcję uzębienia w sposób doskonalszy niż jest to możliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu innych metod. Czy jednak implanty są trwałe? Jak długo mogą wytrzymać?
 
 

Jaka jest żywotność implantów zębowych?

Przyjmujemy, że implanty zębowe mogą dobrze spełniać swoje funkcje nawet dożywotnio. W praktyce jednak bywa z tym różnie – ich faktyczna żywotność zależy od różnych czynników, biologicznych i zewnętrznych. Jeżeli nie zostaną spełnione odpowiednie warunki, implanty mogą po kilkunastu latach wymagać wymiany. Przyjrzyjmy się bliżej czynnikom, które mają na to największy wpływ.
 

Czynniki biologiczne

Do najważniejszych czynników w tej grupie należy stan tkanki kostnej. Implanty są wszczepiane w kość, by zastąpić naturalne korzenie zębowe. Aby tak się stało, muszą się zintegrować z tkanką kostną. Żeby ten proces, zwany osteointegracją, zakończył się powodzeniem, tkanka kostna musi być w odpowiednim stanie.
 
Niestety nawet, jeśli jej stan był odpowiedni w momencie implantacji, nie oznacza to, że pozostanie od tej pory już niezmienny. Stan kości może ulec pogorszeniu z różnych przyczyn. Do najważniejszych należy wiek – w miarę upływu lat mogą rozwijać się schorzenia mające niekorzystny wpływ na tkankę kostną. Wówczas implanty mogą stopniowo tracić stabilność.
 

 
Inny ważny czynnik to uwarunkowania anatomiczne żuchwy i szczęki. Przede wszystkim chodzi tu o problematyczne dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Powodują one zbyt mocne zaciskanie zębów, przez co dochodzi do przeciążeń tkanek utrzymujących implanty. To doprowadza do osłabienia umocowania implantów w kości.
 
Nie bez znaczenia są też ogólnoustrojowe choroby osłabiające odporność organizmu (takie jak AIDS, cukrzyca, zaburzenia układu krzepnięcia i nowotwory). Zwiększają one podatność organizmu na infekcje, co dotyczy również tkanek miękkich jamy ustnej.
 

Czynniki zewnętrzne

Tutaj najważniejszym czynnikiem jest higiena jamy ustnej. Chociaż implanty nie są prawdziwymi zębami i nie grozi im próchnica, należy o nie dbać jak o naturalne uzębienie, myjąc je i nitkując co najmniej dwa razy dziennie (a jeszcze lepiej po każdym posiłku). Zaniedbania higieny jamy ustnej mogą prowadzić do rozwoju chorób przyzębia, a one wywierają niekorzystny wpływ na trwałość implantów.
 
Istotnym czynnikiem jest również dieta. Dla żywotności implantów duże znaczenie ma zdrowie jamy ustnej, a ono z kolei w znacznej części zależy od spożywanych pokarmów. Niektóre schorzenia będące efektem niedoboru określonych składników działają niekorzystnie na ciśnienie krwi. Pogarsza się przez to kondycja dziąseł, a stabilność implantów ulega obniżeniu.
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o trwałości implantów i o tym, co należy robić, by mogły przez długie lata dobrze spełniać swoje funkcje, zapraszamy do gabinetu Dr Danuty Borczyk.

Zadzwoń: +48 602 232 400