Jak zbudowany jest implant?

Dzięki implantom zębowym można odbudować wybrakowane uzębienie w sposób doskonalszy niż jest to możliwe do osiągnięcia innymi metodami. W jaki sposób implanty to umożliwiają? Aby lepiej to sobie uzmysłowić, warto dowiedzieć się więcej o budowie implantów. W ten sposób stanie się jasne, jaką rolę pełnią poszczególne elementy, a także z jakiego materiału są wykonywane implanty i dlaczego. Zacznijmy od omówienia części, z których składa się implant.

 

Filar

Filar jest główną częścią implantu. Można nawet powiedzieć, że to właśnie filar jest właściwym implantem, zastępującym naturalny korzeń zębowy. Wszczepia się go w kość żuchwy lub szczęki, dlatego też określa się go również takimi nazwami jak wszczep i implant wewnątrzkostny.

Jeśli chodzi o wygląd, filar przywodzi na myśl niewielką śrubkę. Tak jak śrubka ma bowiem gwintowaną powierzchnię. Takie rozwiązanie umożliwia wkręcenie filaru w kość – na tym właśnie polega implantacja. Po zabiegu następuje czasochłonny proces osteointegracji, czyli integracji implantu z kością. Trzeba odczekać około pół roku – w tym czasie filar implantu jest obrastany przez kość. W ten sposób przejmuje funkcje naturalnego korzenia zębowego, stając się stabilną podstawą do zamocowania odpowiedniej rekonstrukcji protetycznej.

Łącznik

Łącznik to element umieszczany pomiędzy filarem a koroną protetyczną. Łączy on te dwa elementy, spełnia więc rolę anatomicznej szyjki zębowej. To właśnie dzięki łącznikowi możliwe jest osadzenie na filarze pracy protetycznej, to on nadaje całej rekonstrukcji potrzebną stabilność i wytrzymałość.

Nie każdy łącznik jest taki sam – są dostępne różne ich rodzaje, dzięki czemu można wybrać taki, który jak najlepiej będzie odpowiadał potrzebom i oczekiwaniom danego Pacjenta. Przy wyborze odpowiedniego łącznika lekarz kieruje się między innymi takimi czynnikami jak miejsce założenia implantu, kąt jego nachylenia, a także zakres leczenia, czyli to, czy obejmuje ono tylko pojedyncze czy też rozległe ubytki zębowe.

 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Korona protetyczna

Korona protetyczna jest tym elementem, który zastępuje naturalną koronę zębową. Znajduje się ona zatem nad linią dziąsła i odwzorowuje naturalną koronę zarówno pod względem estetyki jak i funkcjonalności. Korona protetyczna może być wykonana z porcelany na cyrkonowej podbudowie, z kompozytu lub pełnoceramiczna.

 

Z jakiego materiału wykonuje się implanty?

Materiałem, z którego wykonywane są implanty, najczęściej jest tytan. Wybór ten nie jest przypadkowy. Tytan posiada pewne właściwości, które mają ogromne znaczenie w przypadku implantów. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymały. A biorąc pod uwagę, że implanty każdego dnia są poddawane takim samym obciążeniom jak naturalne korzenie zębowe – przede wszystkim związanym z gryzieniem i żuciem pokarmów – wytrzymałość to naprawdę pożądana cecha. Ale nie jedyna, jaka się liczy, ponieważ duże znaczenie ma również biozgodność tytanu. Jako materiał biokompatybilny, jest on w pełni tolerowany przez organizm. Nie jest traktowany jako ciało obce, dlatego nie jest odrzucany, nie wywołuje alergii ani stanów zapalnych.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o implantach i leczeniu implantoprotetycznym, zapraszamy do naszego gabinetu. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?