Jaki jest koszt protezy zębowej?

Braki w uzębieniu odbijają się niekorzystnie nie tylko na estetyce uśmiechu, ale również na zdrowiu jamy ustnej. Dlatego warto korzystać z możliwości, jakie daje protetyka. Ale jaką protezę dla siebie wybrać? Nie ulega wątpliwości, że Pacjenci przy wyborze kierują się między innymi ceną. A zatem ile kosztują poszczególne typy protez zębowych?

 

Od czego zależy koszt protezy?

Najważniejszym czynnikiem, mającym wpływ na koszt protezy, jest materiał, który został użyty do jej wykonania. To dlatego najtańsze są protezy akrylowe. Za protezę szkieletową trzeba już z reguły zapłacić więcej, a najwyższe ceny mają protezy na implantach. Oprócz tego, żeby mieć całościowy obraz, do samej ceny protezy można doliczyć koszt wizyt kontrolnych przed i po zabiegu – wówczas ostateczna cena będzie zależała również od ich ilości.

 

Ile kosztuje proteza akrylowa?

Protezy akrylowe to najtańsze, jakie są dostępne na rynku. Wiąże się to z tym, że wykonanie takiej protezy, jeżeli nie zawiera precyzyjnych elementów retencyjnych, wymaga stosunkowo niedużego nakładu pracy i czasu, nie wiąże się też ze znacznymi kosztami laboratoryjnymi.

Proteza taka może być częściowa lub całkowita. Ceny akrylowych protez częściowych zaczynają się od pułapu zaledwie 1000 zł, jednak nie są to trwałe protezy. Z tego względu stosuje się je tylko jako rozwiązanie doraźne i po kilku miesiącach taka proteza powinna zostać wymieniona na docelową.

Proteza akrylowa całkowita to rozwiązanie stosowane w przypadku bezzębnej szczęki lub żuchwy, czy też całkowitego bezzębia. Taką wyjmowaną protezę można wykonać bezpłatnie w gabinecie współpracującym z NFZ. Problem w tym, że NFZ refunduje właśnie jedynie najtańsze protezy, które nie należą ani do najbardziej estetycznych, ani do najbardziej funkcjonalnych rozwiązań. W naszej klinice całkowita proteza akrylowa kosztuje 3500 zł.

 

Poznaj eksperta w leczeniu protezami:

dr Danuta Borczyk

zajmuje się: protetyka, implantologia, chirurgia

Dr Danuta Borczyk ukończyła studia medyczne na Śląskiej Akademii Medycznej w 1989 roku. Od 1990 r. prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną w Katowicach. Jej praca poświęcona jest głównie protetyce, ale zajmuje się również chirurgią stomatologiczną, ortodoncją czy stomatologią dziecięcą. Wiele czasu poświęca doskonaleniu swoich umiejętności – staże kliniczne w Kopenhadze (Dania), Niemczech, kursy praktyczne w Norwegii i Włoszech (dr L.Vanini).Odbyła szkolenia implantologiczne w Mölndal Hospital (Goeteborg) oraz University of Umea z zakresu systemów Branemark Replace.


Uczestniczyła w wielu konferencjach międzynarodowych oraz wykładach z zakresu estetyki implantologicznej. Spędziła 4 tygodnie w ośrodku Practical Clinical Courses (Provo, Utah) na zaproszenie dr G. Christiansena (1997 r.). Odbyła również w roku 2000 staż kliniczny w praktyce dr C. Zappala (Bergamo, Włochy).

 

Dr Danuta Borczyk jako jeden z pierwszych lekarzy w naszym kraju wprowadziła zasady stomatologii estetycznej do codziennej praktyki.

Ile kosztuje proteza szkieletowa?

Proteza szkieletowa to nowocześniejsze rozwiązanie od akrylowej. Nie można jej jednak zastosować przy całkowitym bezzębiu, a jedynie wtedy, gdy Pacjent posiada wymaganą ilość własnych zębów. Zęby te stają się filarami, dzięki którym będą przenoszone siły żucia, dlatego muszą być całkowicie zdrowe i mocno osadzone w zębodołach. Protezę szkieletową stosuje się w przypadku luk zębowych, które są zbyt duże, by możliwe było zamocowanie mostu protetycznego.

Protezę szkieletową opiera się na zachowanych zębach oraz błonach śluzowych jamy ustnej. Dzięki temu jest ona stabilniejsza niż proteza akrylowa. Ze względu na zastosowane w jej produkcji nowoczesne materiały nie niszczy ona zębów, na których się opiera.

Protezy szkieletowe wykonywane są z akrylu i metalu. Z akrylu jest zrobiona właściwa część protezy, natomiast jej szkielet, czyli utrzymujące ją klamry, wykonany jest z metalu, konkretnie ze stopu chromowo-kobaltowego. W niektórych wersjach tego typu protez klamry bywają zastępowane zasuwkami, zatrzaskami bądź teleskopami, ale taki wariant wymaga wcześniejszego okoronowania zębów w jamie ustnej.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi cena takiej protezy? W naszej klinice proteza szkieletowa kosztuje 4700 zł.

 

Ile kosztuje proteza na implantach?

Jeszcze doskonalszym rozwiązaniem jest proteza na implantach. Implanty są wszczepiane w miejsca po utraconych korzeniach zębowych. Są wykonane z biokompatybilnych materiałów, organizm nie traktuje ich więc jak ciała obcego, toteż integrują się one z kością.

Zalety takiej protezy są niepodważalne. Przywraca ona pełną funkcjonalność jamy ustnej, pozwalając na spożywanie nawet twardych pokarmów. Można też w pełni cieszyć się ich smakiem, ponieważ proteza na implantach jest pozbawiona części podniebiennej, nie blokuje więc podniebienia i znajdujących się na nim kubków smakowych.

 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Przy protezie mocowanej na implantach siły żucia są przenoszone na kość. Jest ona więc prawidłowo obciążana, co zapobiega jej zanikowi (bez właściwego obciążenia kość ulega atrofii, czyli stopniowo zanika – efektem jest brak podparcia policzków, pojawianie się zmarszczek i profilu starczego).

Pacjenci doceniają też stabilność takiej protezy. Zamocowane na implantach uzupełnienia protetyczne stabilnie tkwią na właściwym miejscu. Nie trzeba się obawiać, że się poluzują czy wypadną.

A jak z ceną? Wśród dostępnych na rynku protez to właśnie ta na implantach jest najwyższej jakości i zapewnia największy komfort. Nic dziwnego zatem, że kosztuje ona więcej niż pośledniejsze typy protez. W naszej klinice cena protezy na implantach wynosi 8600 zł.

 

Co możesz teraz zrobić?

Masz luki w uzębieniu? Nie zastanawiaj się – umów się na wizytę w naszej klinice. Pomożemy ci dobrać protezę, która spełni twoje oczekiwania. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?