Czym są ubytki klinowe?

Ubytki klinowe powstają na skutek mechanicznych uszkodzeń szkliwa zębowego. Są widoczne w postaci małych, owalnych, żółto-brązowych zagłębień w okolicach szyjek zębowych. Ich nazwa wywodzi się od kształtu ubytku w przekroju poprzecznym, który przypomina klin. Czy można zapobiec abrazji i jak ją leczyć?
 

Jakie są przyczyny powstania ubytków klinowych?

Do powstania ubytków klinowych dochodzi na skutek urazów, wywołanych nadmiernym zgrzytaniem, zaciskaniem zębów, a także niewłaściwą higieną. Intensywne zaciskanie zębów, gryzienie twardych przedmiotów, takich jak ołówek, obgryzanie paznokci, to sytuacje, w jakich może dojść do uszkodzeń szkliwa. Warto na nie zwrócić uwagę, szczególnie, gdy się nasilają, np. na skutek stresu. Zgrzytanie zębami jest objawem bruksizmu, który po rozpoznaniu należy niezwłocznie leczyć. Ubytki klinowe mogą się pojawić także na skutek wad zgryzu oraz braków w uzębieniu. Nierównomiernie rozłożone siły podczas czynności żucia mogą doprowadzić do niesymetrycznych przeciążeń, które osłabiają szkliwo zębowe. Używanie szczoteczki do zębów o twardym włosiu i mocne pocieranie zębów podczas ich mycia także może doprowadzić do urazów szkliwa, a w konsekwencji do abrazji. Na skutek takich, szkodliwych działań dochodzi do odsłonięcia zębiny, która jest widoczna w postaci żółtych lub brązowych zagłębień, a dodatkowo do odsłonięcia szyjek zębowych.
 

 

Czy abrazji można zapobiec?

Aby zapobiec rozwojowi chorób zębów i przyzębia, w tym abrazji, należy przede wszystkim dbać o odpowiednią higienę zębów i pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. W naszej klinice dużą wagę przykładamy do profilaktyki, dlatego zachęcamy naszych Pacjentów do cyklicznego wykonywania higienizacji oraz fluoryzacji. Pierwszy zabieg usuwa płytkę nazębną, kamień nazębny oraz osady, a fluoryzacja służy wzmocnieniu szkliwa zębowego. To, jak często należy je wykonywać zależy od indywidualnych potrzeb Pacjenta. Także na co dzień należy zadbać o właściwą higienę i prawidłowe szczotkowanie zębów. Czynność tę należy wykonywać kolistymi, wymiatającymi ruchami, najlepiej przy użyciu szczotki z miękkim bądź średnio twardym włosiem. Wyeliminowanie szkodliwych nawyków, takich jak gryzienie twardych przedmiotów, obgryzanie paznokci czy nerwowe zgrzytanie zębami, jest też podstawą zapobiegania ubytkom klinowym.
 

Jak leczyć ubytki klinowe?

Dotknięte abrazją zęby są nadwrażliwe na ciepło, zimno oraz dotyk. Objawia się to przeszywającym, intensywnym i nagłym bólem, np. podczas czyszczenia zębów, picia gorącego napoju, czy jedzenia lodów. Zaawansowane ubytki klinowe mogą doprowadzić nawet do zapalenia miazgi zębowej, dlatego nie warto zwlekać z ich leczeniem. W tym celu pierwsze kroki należy skierować do gabinetu stomatologicznego. Gdy ubytki są jeszcze niewielkie, można zastosować specjalną pastę oraz wprowadzić suplementację wapniem. Jeśli przyczyną są złe nawyki, trzeba je bezwzględnie wyeliminować. W leczeniu bruksizmu często stosuje się szynę relaksacyjną, jednak z uwagi na złożoność problemu, jest ono indywidualnie ustalane z każdym Pacjentem. Większe ubytki klinowe zazwyczaj są uzupełniane podczas zabiegu przypominającego leczenie próchnicy.
 
W gabinecie Dr. Danuty Borczyk korzystamy z najnowocześniejszych metod leczenia, bez bólu i stresu. W zależności wielkości ubytku klinowego możemy zaproponować różne formy terapii z zakresu stomatologii zachowawczej, estetycznej oraz protetyki, dostosowane do potrzeb naszych Pacjentów.
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ubytkach, nie tylko klinowych, odwiedź gabinet Dr. Danuty Borczyk. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?