Augumentacja tkanek miękkich – czym jest? Jak wygląda?

Augumentacja tkanek miękkich to zabieg, który pozwala zrekonstruować dziąsło w przypadku recesji. Ważne jest to, że jest on całkowicie bezbolesny, a przede wszystkim – skuteczny. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Na czym on polega i jakie korzyści można dzięki niemu zyskać? Sprawdź!
 
 

Czym jest recesja dziąseł?

Recesja dziąseł to przypadłość związana z cofnięciem się linii dziąsła. W efekcie obnażone zostają szyjki oraz korzenie zębowe, a co za tym idzie – dochodzi do optycznego wydłużenia się zębów. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Warto powiedzieć chociażby o nieprawidłowej higienie jamy ustnej, wadach zgryzu, zbyt mocnym szorowaniu zębów czy niekontrolowanym ich zaciskaniu. Powikłaniem recesji może być zanik dziąseł, dlatego nie można jej ignorować. Jeżeli problem jest poważny, warto zdecydować się na augumentację tkanek miękkich.
 

 

Czym jest augumentacja tkanek miękkich? Na czym polega?

Augumentacja tkanek miękkich, określana też mianem „przeszczepu dziąsła”, to zabieg, dzięki któremu można odbudować dziąsło. Wykonuje się go wtedy, gdy zdiagnozowano u pacjenta dużą recesję dziąsła.
 
Aby dokonać augumentacji tkanek miękkich, należy pobrać przeszczep tkanki miękkiej z innego obszaru jamy ustnej bądź też fragment podniebienia. Następnie należy go wszczepić w miejsce, w którym doszło do dużej recesji. Oczywiście wcześniej przeprowadza się wywiad lekarski oraz bada się stan dziąseł. Później lekarz przedstawia pacjentowi plan leczenia.
 
Można wyróżnić m.in. dwa typy przeszczepów dziąsła z błony śluzowej podniebienia twardego:
 

  • przeszczep podnabłonkowej tkanki łącznej – pobiera się go z głębszej warstwy błony śluzowej podniebienia, w której znajduje się jedynie tkanka łączna; ten zabieg wykonuje się w przypadku chęci pogrubienia dziąsła, a nie tylko pokrycia miejsca recesji; dzięki przeszczepowi dziąsło stabilnie sytuuje się w jednym miejscu;
  • wolny przeszczep dziąsłowy – oznacza to przeszczep dziąsła pełnej grubości; wykorzystuje się go wtedy, gdy brakuje strefy nabłonka rogowaciejącego wokół zęba objętego omawianą dolegliwością, dzięki niemu tkanki przyzębia są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

 

Korzyści z augumentacji tkanek miękkich

Augumentacja tkanek miękkich to zabieg idealny dla wszystkich osób, dla których cofnięcie się dziąsła jest defektem estetycznym. Jeżeli zależy Ci na pięknym uśmiechu, będzie on strzałem w dziesiątkę. Istotne są jednak również korzyści zdrowotne. Przede wszystkim, tak jak już wspomnieliśmy, zostaje zminimalizowane ryzyko pojawienia się mechanicznych uszkodzeń podczas szczotkowania i spożywania jedzenia (a to z kolei się łączy z mniejszym ryzykiem bólu).
 

Skontaktuj się z nami

Borykasz się z recesją dziąsła? Zastanawiasz się, jak możesz sobie z tym problemem poradzić? Odwiedź gabinet stomatologiczny Dr Danuty Borczyk. Nasi doświadczeni lekarze sprawdzą, czy augumentacja tkanek miękkich będzie miała sens w Twoim przypadku. Zadzwoń na numer +48 602 232 400 lub wypełnij formularz na stronie.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?