Proteza overdenture

Co to jest proteza overdenture? Czym charakteryzuje się ten typ protezy zębowej? Czytaj dalej i poznaj nowe rozwiązania w protetyce stomatologicznej!

 

Proteza overdenture – co to takiego?

Proteza overdenture jest rodzajem protezy ruchomej osadzonej na filarach. Rolę owych filarów mogą pełnić zęby własne Pacjenta lub implanty. Proteza jest do nich mocowana za pomocą specjalnych zatrzasków. To zapewnia jej większą stabilność niż mają tradycyjne ruchome protezy.

 

Jak wykonuje się protezę overdenture?

Pierwszym krokiem do tego, by stać się dumnym posiadaczem protezy overdenture, jest oczywiście konsultacja i diagnostyka u stomatologa. Jeżeli Pacjent zostanie zakwalifikowany do takiego typu protezy, to kolejnym etapem jest przygotowanie dla niej filarów. Jeśli filarami mają być implanty, to trzeba przygotować pod nie miejsce, natomiast jeżeli ta funkcja będzie spoczywać na naturalnych zębach Pacjenta, należy je oszlifować. Trzeba też pobrać wycisk, który posłuży jako wzornik do wykonania protezy. Po wszystkim zakładany jest opatrunek.

Na następnej wizycie zaczepy są umieszczane na odpowiednim miejscu w jamie ustnej. Ponownie pobierany jest wycisk. Lekarz musi także omówić z Pacjentem kwestię koloru protezy.

Kolejna wizyta to już przymiarka próbnej protezy i ocena efektu. Jeżeli zyska ona akceptację Pacjenta, zakładana jest ostateczna proteza. To też czas na dokonanie ewentualnych drobnych poprawek.

 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Proteza overdenture – dlaczego warto ją wybrać?

Dlaczego Pacjenci decydują się na protezę overdenture? Przede wszystkim znaczenie ma fakt, że przywraca ona w pełni funkcjonalność jamy ustnej, podczas gdy tradycyjne protezy ruchome robią to tylko częściowo.

Dlaczego proteza overdenture lepiej radzi sobie z tym zadaniem? Sekret tkwi w umocowaniu na filarach. To dzięki niemu siły żucia są przenoszone na kość. Użytkownicy protezy overdenture mogą więc bez przeszkód jeść swoje ulubione potrawy, nawet te twarde.

Mogą też w pełni cieszyć się ich smakiem, co nie jest wcale taką oczywistością – nie każda proteza to zapewnia. Tradycyjne protezy ruchome blokują podniebienie. A ponieważ na podniebieniu znajdują się receptory smakowe, tym samym proteza osłabia doznania smakowe. Proteza overdenture nie ma części podniebiennej, dlatego można doświadczać smaku potraw w pełni.

Proteza overdenture pozwala też na odzyskanie prawidłowej wymowy. W przypadku bezzębia język traci podparcie na zębach, które jest niezbędne dla artykulacji części głosek. Tradycyjna proteza ruchoma to często za mało, aby zaradzić temu problemowi – nawet jeżeli jest idealnie dopasowana, z biegiem czasu może się odkształcać i przemieszczać w jamie ustnej, a tym samym zaburzać prawidłową wymowę.

Oczywiście do najważniejszych zalet protezy overdenture należy jej stabilność. Przy innych protezach ruchomych istnieje ryzyko, że wypadną podczas jedzenia, śmiechu czy kichania. Użytkując protezę overdenture można zapomnieć o takich obawach.

Proteza ta zapobiega też zanikowi kości. Kiedy w uzębieniu pojawiają się luki, kość traci swoje naturalne obciążenie, co sprawia, że z czasem dochodzi do jej stopniowego zaniku. Tradycyjne protezy nie przeciwdziałają temu procesowi, toteż policzki tracą podparcie, a na twarzy pojawiają się zmarszczki i wykształca się profil starczy. Proteza overdenture dzięki zamocowaniu na zębach lub implantach przenosi siły żucia na kość, przywraca jej prawidłowe obciążenie, tym samym hamując jej zanik.

 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Co możesz teraz zrobić?

Proteza overdenture to rozwiązanie, które wiąże się z wieloma zaletami. Warto wziąć je pod uwagę, planując protetyczne uzupełnienie swojego uzębienia. Jeśli borykasz się z lukami w uzębieniu czy nawet całkowitym bezzębiem, przyjdź do nas. Dobierzemy takie rozwiązanie, które najlepiej spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer telefonu +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?