Proteza overdenture

Czym proteza overdenture różni się od innych rozwiązań? W jaki sposób się ją mocuje? Jakie są jej największe zalety? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na te pytania.
 
 

Proteza overdenture – co to takiego?

Overdenture jest ruchomą protezą zębową osadzoną na filarach. Rolę filarów mogą pełnić naturalne zęby Pacjenta po odpowiednim przygotowaniu albo implanty zębowe wszczepione w kość żuchwy lub szczęki. Proteza overdenture jest mocowana do filarów za pomocą specjalnych zatrzasków. Ten sposób mocowania sprawia, że proteza ta, choć zalicza się do protez ruchomych (można wyjmować ją z ust), charakteryzuje się niespotykaną wśród innych protez tego typu stabilnością.
 
 

Jak powstaje proteza overdenture?

Pierwszym krokiem – jak zwykle w leczeniu stomatologicznym – jest konsultacja i dokładna diagnostyka. Poznając indywidualne uwarunkowania anatomiczne Pacjenta, a także jego potrzeby i oczekiwania, lekarz może zaplanować leczenie protetyczne w taki sposób, by proteza mogła być jak najlepiej dopasowana.
 
Kolejny krok to przygotowanie filarów pod protezę. Jeżeli tę rolę będą spełniać zęby własne Pacjenta, to trzeba je najpierw oszlifować. Alternatywą jest – jak wspomnieliśmy – wykorzystanie implantów jako filarów. To niewielkie elementy przypominające z wyglądu śrubki. Wszczepia się je w miejsca po korzeniach zębowych. Ponieważ implanty wykonane są z biozgodnego materiału, integrują się z tkanką kostną. Są przez nią obrastane i w ten sposób przejmują rolę naturalnych korzeni zębowych, stając się stabilną podstawą pod protezę.
 
Proteza jest przygotowywana w laboratorium na podstawie pobranych od Pacjenta wycisków uzębienia. Początkowo Pacjent otrzymuje protezę tymczasową. Po zakończeniu okresu gojenia, kiedy tkanki się już zregenerują, a implanty zintegrują z kością, jest ona wymieniana na protezę docelową.
 
 

 
 

Jakie są zalety protezy overdenture?

Jedną z najważniejszych zalet protezy overdenture jest jej stabilność uzyskana dzięki mocowaniu na zatrzaskach, niespotykana wśród innych protez ruchomych. Nie trzeba się zatem obawiać, że proteza będzie się przemieszczać lub wypadać podczas śmiechu czy kaszlu, jak to bywa z innymi protezami.
 
Overdenture przywraca funkcjonalność jamy ustnej w stopniu znacznie większym, niż robią to tradycyjne ruchome protezy. Mocowanie na filarach sprawia, że podczas spożywania posiłków siły żucia są przenoszone na kość, podobnie jak to się dzieje, gdy używa się zębów własnych. Dzięki temu można jeść nawet twarde pokarmy, takie jak orzechy. Sprawia to też, że kość jest obciążana, co wpływa na spowolnienie procesu jej zaniku.
 
Dla komfortowego użytkowania protezy overdenture duże znaczenie ma również fakt, że nie posiada ona części podniebiennej. Nie blokuje więc znajdujących się na podniebieniu receptorów, pozwalając w pełni cieszyć się smakiem ulubionych potraw.
 
 

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o protezie overdenture, odwiedź gabinet Dr Danuty Borczyk. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?