Czy RTG zębów jest szkodliwe?

Prześwietlenie zębów za pomocą RTG to niemal rytuał podczas każdego leczenia stomatologicznego. Badanie trwa raptem kilka minut, a jego wykonanie obrazuje stan tkanek kostnych jamy ustnej. Promieniowanie rentgenowskie emitowane przez aparaturę nieraz budzi u Pacjentów pewne wątpliwości, jednakże zaznaczamy – jest ono na tyle małe, że procedura cechuje się pełnym bezpieczeństwem i nie wywoła żadnych powikłań, szczególnie przy zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności.

 

Po co wykonuje się RTG zęba?

RTG zęba dokładnie obrazuje jego budowę, łącznie z ilością kanałów korzeniowych. Dlatego też badanie rentgenowskie jest bardzo przydatne podczas leczenia kanałowego, którego efekt w dużej mierze zależy od oczyszczenia wszystkich zainfekowanych struktur. Tego rodzaju odzwierciedlenie tkanek uzębienia pozwala także lokalizować patologiczne zmiany niewidoczne gołym okiem, takie jak niewielkie skupiska próchnicy.

 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Badanie rentgenowskie nie musi ograniczać się do pojedynczych zębów. Może obejmować całe łuki zębowe oraz pozostałe tkanki kostne jamy ustnej, a nawet stawy skroniowo-żuchwowe czy zatoki. Tym sposobem RTG zębów jest niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem, używanym w różnych dziedzinach stomatologii, szczególnie przy ortodoncji (wady zgryzu), protetyce, implantologii lub endodoncji (leczenia zapalenia miazgi).

 

Czy promieniowanie rentgenowskie wytwarzane przez sprzęt jest niebezpieczne?

Większa ilość promieniowania jonizującego jest oczywiście szkodliwa dla człowieka, jednakże podczas RTG zębów jest ona mocno ograniczona. W trakcie badania człowiek przyjmuje około 5-12 μSv (mikrosiwertów), co stanowi śladową ilość. Dla porównania – pasażer samolotu odbywający 5-godzinny rejs jest wystawiony na działanie promieniowania jonizującego o sile około 45 μSv.

Jak widać, dawka promieniowania przyjmowanego podczas RTG zębów jest nawet mniejsza, niż podczas wykonywania wielu prozaicznych czynności. Badanie wyróżnia się wysokim bezpieczeństwem, a przed jego wykonaniem ekspert przeprowadza wywiad medyczny, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niechcianych powikłań.

 

 

Jakie środki ostrożności podejmujemy podczas RTG zębów?

Zanim Pacjent zostanie skierowany na prześwietlenie zębów, nasz ekspert przeprowadza wywiad medyczny. Polega on na rozmowie z Pacjentem oraz zadaniu mu kilku pytań dotyczących stanu zdrowia, przebytych lub obecnych chorób czy przyjmowanych leków. Stomatolog przegląda również dokumentację medyczną, aby mieć całkowitą pewność, że w trakcie procedury nie wystąpią żadne komplikacje.

 

Jak często można robić prześwietlenie zębów?

RTG zęba jest bezpieczne, jednakże należy zachować rozsądny umiar. Profilaktyczne badanie rentgenowskie jamy ustnej powinno się przeprowadzać przynajmniej co dwa lata, w przypadku Pacjentów palących papierosy nawet częściej, bo raz do roku.

Chociaż dawka promieniowania nie jest zbyt duża, to badania RTG sugeruje się wykonywać maksymalnie 2-3 raz w roku. Zapobiegnie to ewentualnym komplikacjom, które mogłyby się pojawić u Pacjentów borykających się np. z osłabieniem układu odpornościowego.

 

Czy badanie rentgenowskie u kobiet w ciąży jest bezpieczne?

Ciąża jest specyficznym okresem w życiu kobiety, a jej organizm zachowuje się inaczej, niż normalnie. Dlatego też u brzemiennych Pacjentek staramy się odstępować od RTG zębów na rzecz innych badań. Przyjęcie niewielkiej dawki promieniowania z założenia nie powinno stanowić niebezpieczeństwa dla matki ani płodu, jednak warto dmuchać na zimne. Jeśli już Badanie RTG jest bezwzględnie konieczne, ekspert stosuje dodatkowe środki ostrożności.

 

Jak możesz umówić wizytę?

RTG zęba jest krótkim i bezbolesnym badaniem, które daje dentyście mnóstwo informacji na temat schorzenia oraz jego źródła. W Stomatologia Danuta Borczyk dysponujemy własnym centrum diagnostycznym, toteż procedurę wykonujemy na miejscu, nie zwlekając. Wizytę możesz umówić, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?