Standardy ochrony małoletnich

Standardy Ochrony Małoletnich określają zasady zapewniające bezpieczne relacje między osobą, która nie ukończyła 18 roku życia (zwanym dalej małoletnim) a personelem placówki, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich. Zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego. Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego. Zasady przeglądu i aktualizacji standardów. Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki lub organizatora do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności.

Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania. Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia.

Ogólne zasady

Pkt. 1

Standardy Ochrony Małoletnich, zwane dalej Standardami, w Stomatologia Danuta Borczyk sp. z o.o., ul. Różyckiego 28, 40-589 Katowice, zostały opracowane w związku z obowiązkami prawnymi nałożonymi ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.

Pkt. 2

W placówce medycznej Stomatologia Danuta Borczyk sp. z o.o., zwaną dalej Gabinetem sporadycznie przyjmowani są małoletni pacjenci w zakresie opieki stomatologicznej. Kontakt jest bezpośredni ze względu na specyfikację zawodu lekarza stomatologa. Lekarz dentysta udziela świadczeń zdrowotnych w zakresie chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych. Personel pomocniczy tj. higienistki stomatologiczne i asystentki stomatologiczne mają bezpośredni kontakt z pacjentem ze względu na specyfikację ww zawodów.

 

Personel medyczny

Pkt. 3

Jesteśmy zobowiązani wyznaczyć Koordynatora ds Standardów Ochrony Małoletnich w placówce medycznej Stomatologia Danuta Borczyk, zwanym dalej Koordynatorem. Koordynatorem w Gabinecie zostaje członek personelu, Beata Świętochowska, pracująca na stanowisku recepcjonistka. Koordynator będzie odpowiedzialny w Gabinecie za wdrożenie Standardów Ochrony Małoletnich oraz ich realizację.

Koordynator zobowiązany jest zapoznać personel medyczny gabinetu z wprowadzonymi standardami oraz przeprowadzać przegląd i aktualizację standardów.

Pkt. 4

Personel Gabinetu zobowiązuje się zapewnić bezpieczne relacje między małoletnim a personelem Gabinetu. W sytuacjach kiedy członek personelu zauważy zachowania niedozwolone wobec małoletnich lub małoletni pacjent zgłosi komuś z personelu Gabinetu zachowania niedozwolone wobec małoletnich, niezwłocznie rozpocząć procedurę zgłoszenia tego faktu do odpowiedniej instytucji oraz wpisania zdarzenia do “Dziennika zdarzeń niepożądanych w stosunku do nieletnich”.

Pkt. 5

Jesteśmy zobowiązani opracować wersję Standardów Ochrony Małoletnich dla dzieci (napisaną w języku prostym i zrozumiałym dla dzieci).

Pkt. 6

Standardy w podstawowej wersji oraz w wersji dla dzieci dostępne są na naszej stronie internetowej danutaborczyk.pl oraz dostępne są w recepcji Gabinetu.

Pkt. 7

Ze względu na niewielką ilość pacjentów małoletnich w Gabinecie jesteśmy zobowiązani raz na 2 lata aktualizować Standardy Ochrony Małoletnich Pacjentów.

Małoletni Pacjent w gabinecie

Pkt. 8

Personel Gabinetu ma obowiązek umożliwić obecność rodzica lub opiekuna prawnego podczas wykonywania czynności diagnostycznych i leczniczych osoby małoletniej.

Pkt. 9

Jesteśmy zobowiązani do respektowania praw dziecka określonych w Konwencji o Prawach Dziecka oraz minimalizowania ryzyka traumatyzacji dziecka w wyniku korzystania ze świadczeń medycznych.

Pkt. 10

Każdy członek zespołu jest osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia. Należy o zaistniałej sytuacji poinformować koordynatora.

Bezpieczna rekrutacja

Pkt. 11

Jesteśmy zobowiązani weryfikować każdą osobę przyjmowaną do pracy (bez względu na formę umowy). Kandydat ma obowiązek przedstawienia informacji z rejestru karnego polskiego i/lub zagranicznego przez osobę̨przyjmowanądo pracy, oświadczenie o państwach zamieszkania w ciągu ostatnich 20 lat oraz oświadczenie o niekaralności, gdy uzyskanie informacji z zagranicznego rejestru karnego nie jest możliwe (nie ma takiego rejestru lub informacja nie jest wydawana) jesteśmy zobowiązani sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze (rps.ms.gov.pl).

Sprawdzenie w rejestrze sprawców dokumentuje się wydrukiem informacji zwrotnej wygenerowane z Rejestru, a figurowanie w Rejestrze wyklucza możliwość zatrudnienia kandydata.



Zadzwoń: +48 602 232 400