Rodzaje koron zębowych

Korony zębowe pozwalają uzupełnić braki w uzębieniu. Takie rekonstrukcje protetyczne wykonywane są z różnych materiałów, posiadających odmienne właściwości. Dziś opowiemy o tym, jakie rodzaje koron protetycznych oferujemy w naszym gabinecie.

 

Korony na podbudowie chromowo-kobaltowej

Taką koronę protetyczną tworzy metalowa podbudowa otoczona porcelaną. Metalowa podbudowa ze stopu chromu i kobaltu ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony zapewnia koronie niezbędną wytrzymałość, ale z drugiej strony może osłabiać efekt estetyczny. Chodzi o to, że przezierność korony na metalu nie jest taka, jaką ma naturalne szkliwo. W związku z tym w okolicy przydziąsłowej może pojawić się efekt zasinienia. Przybiera on formę linii ciemnoszarego metalu widocznej przy samym dziąśle. Z powodu obecności tego efektu Pacjenci rzadziej decydują się na takie korony w przypadku zębów przednich, które są najbardziej widoczne podczas uśmiechania się czy rozmowy.

Jednak w przypadku zębów zajmujących dalsze miejsca w łuku zębowym, gdzie nieco słabsza estetyka koron nie rzuca się w oczy, Pacjenci nierzadko decydują się właśnie na korony na chromowo-kobaltowej podbudowie. Argumentem, który wielu przekonuje, jest ich stosunkowo niska cena, trzeba bowiem zaznaczyć, że korony na podbudowie metalowej są najtańszym rodzajem koron protetycznych.

 

 

Korony na podbudowie ze złota

Jeśli chodzi o ścisłość, to podbudowę ze złota wykonuje się właściwie ze stopu metali szlachetnych – nie tylko złota, ale często też platyny. Korony na takiej podbudowie są bardzo wytrzymałe i ogólnie mają podobne parametry jak uzupełnienia protetyczne na podbudowie chromowo-kobaltowej. Niosą jednak ze sobą dodatkowe korzyści.

Złoto to metal, który ma właściwości bakteriostatyczne, czyli hamujące rozwój bakterii. Ogranicza więc ryzyko zachorowań na próchnicę. To dlatego złoto zaleca się stosować w przypadku zębów głęboko złamanych lub zniszczonych poddziąsłowo, czyli wtedy gdy ryzyko próchnicy wzrasta z uwagi na utrudnione lub uniemożliwione oczyszczanie tej okolicy.

 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Złoto to też materiał biozgodny. Znaczy to, że jest ono obojętne dla organizmu, który nie traktuje go jako ciała obcego. Nie wywołuje więc na przykład reakcji alergicznej. Charakteryzuje się ono również większą elastycznością niż stop chromu i kobaltu, a to sprawia, że lepiej poddaje się siłom zgryzowym.

Korona na podbudowie ze złota ma także bardziej naturalny wygląd, lepszą estetykę koloru i bardziej naturalnie odbija światło.

 

Korony pełnoceramiczne

Pełnoceramiczne korony protetyczne są wykonywane z porcelany, która jest napalana warstwowo. Charakteryzują się wyższą estetyką  niż korony na podbudowie metalowej. Zarówno pod względem kształtu jak i koloru doskonale odzwierciedlają naturalny wygląd zębów. Posiadają taki sam współczynnik przezierności jak prawdziwe szkliwo. Nie występuje efekt zasinienia, a zatem nic nie zaburza wizualnego wrażenia, jakie robi zrekonstruowany za pomocą koron uśmiech.

Korony pełnoceramiczne trudno wprost odróżnić od naturalnych zębów. Dzięki temu można śmiało używać ich do rekonstrukcji wszystkich zębów, nawet przednich, które są najbardziej widoczne.

Dużą ich zaletą jest też to, że porcelana to materiał wytrzymały i odporny na przebarwienia. To sprawia, że wykonane z niej korony przez długie lata mogą doskonale spełniać swoją rolę.

 

Co możesz teraz zrobić?

Korony protetyczne umożliwiają zrekonstruowanie uzębienia i odzyskanie pełnego, pięknego oraz funkcjonalnego uśmiechu. Jeśli więc masz braki zębowe i potrzebna Ci protetyczna rekonstrukcja, przyjdź do naszego gabinetu. Wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązanie. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?