Protezy zębowe – przywróć funkcjonalność swojej jamie ustnej!

Zęby tracimy z różnych względów: przez nieszczęśliwe wypadki, zaniedbania, w efekcie obecności groźnych chorób, podeszły wiek i wiele innych. Bez wątpienia najmniej zachęcającą perspektywą jest utrata wszystkich zębów w danym łuku. Nie tylko bardzo utrudni nam ona codzienne funkcjonowanie, ale także wpłynie na wygląd naszej twarzy oraz komfort psychiczny. Z odsieczą przybywają w tym momencie protezy, czyli specjalne rekonstrukcje odbudowujące bezzębie lub poważne luki w uśmiechu. Ich zastosowanie przyniesie Pacjentowi same korzyści, o czym z resztą sami się przekonacie!

Rodzaje protez zębowych w pigułce

Protetyka jest bardzo szerokim działem stomatologii, o którym można by opowiadać godzinami, dlatego przedstawię najważniejsze rodzaje protez zębowych, gdyż właśnie to zagadnienie cieszy się największym zainteresowaniem. Jak wiadomo, protezy zębowe odbudowują utracone uzębienie, a podzielić je można na dwie nadrzędne odmiany: częściowe lub całkowite. Egzemplarze częściowe mają za zadanie rekonstruować poważniejsze ubytki w uzębieniu, całkowite zaś – bezzębie. Wszystkie uzupełnienia protetyczne mają charakterystyczne dla siebie cechy i w różnym stopniu przywracają funkcjonalność jamy ustnej, jednakże każde z nich bez wątpienia zapewni swojemu użytkownikowi satysfakcję.

Kolejnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy podziale protez, jest sposób ich mocowania. Tak jak poprzednio, mamy tutaj do czynienia z dwoma rodzajami uzupełnień, czyli rekonstrukcjami stałymi oraz ruchomymi. Pierwsze z nich są trwale osadzone w jamie ustnej Pacjenta (głównie przy pomocy implantów), drugie zaś może on swobodnie wyjmować z ust, np. do codziennej higienizacji.

Którą protezę zębową wybrać?

Wybór protezy powinien być uzależniony przede wszystkim od potrzeb oraz oczekiwań leczonej osoby. Jako ekspertka szczególnie rekomenduję zastosowanie stałych rekonstrukcji opartych na implantach, gdyż w pełni przywracają one funkcjonalność jamy ustnej. Mniej zaawansowane protezy teleskopowe również trwale mocuje się w jamie ustnej (na pozostałych zębach naturalnych), jednakże ich estetyka jest nieco mniejsza. Natomiast rekonstrukcje akrylowe trzymają się na cienkiej warstwie śliny pomiędzy błonami śluzowymi a dnem protezy, co przekłada się na obniżoną stabilność.

Zalety płynące z zastosowania protez zębowych

Użycie protez zębowych przyniesie Pacjentowi praktycznie same korzyści. Przede wszystkim wyraźnie poprawi estetykę uśmiechu, polepszy się także wygląd twarzy, gdyż policzki będą właściwie podparte, co w znacznym stopniu wyeliminuje postarzające zmarszczki czy tzw. profil starczy. Nie należy zapominać o nieporównywalnej poprawie komfortu codziennego funkcjonowania – przywrócona zostaje możliwość ponownego swobodnego spożywania ulubionych potraw. Chociaż nie jest to takie oczywiste, protezy zębowe eliminują wady wymowy. Przy bezzębiu język traci swoje oparcie, czego wynikiem są trudności z artykulacją pewnych głosek, a szczególnie t, d, s, z, c, dz, n, r, cz, dź, ć, sz. Odbija się to na samopoczuciu psychicznym Pacjenta, przez co wycofuje się on z życia towarzyskiego lub zawodowego.

Ile trwa stworzenie odpowiedniej protezy zębowej?

Dzięki prywatnemu laboratorium protetycznemu proces tworzenia indywidualnie dopasowanej protezy zębowej trwa nieraz jeden dzień, jednakże czas potrzebny do realizacji jest uzależniony od przypadku (chociaż realizacja nie przekracza z reguły kilku dni). Umożliwia to prywatne laboratorium protetyczne, wyposażone w nowoczesne urządzenia umożliwiające technikowi wykonywanie rekonstrukcji z pełną dbałością o najdrobniejsze detale. Stosuje on do tego wysokiej jakości materiały, które gwarantują odbudowie naturalną estetykę oraz wytrzymałość, pozwalającą Pacjentowi na wieloletnie użytkowanie.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli borykasz się z bezzębiem lub poważnymi lukami w uśmiechu, umów się na wizytę! Podczas konsultacji dokładnie przeanalizuję problem oraz dobiorę odpowiednie rozwiązanie, które zapewni Ci wymarzone uzębienie i wyjątkowy komfort psychiczny. Pamiętaj, im dłużej odkładasz leczenie, tym bardziej będzie ono skomplikowane w przyszłości. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400