Podniesienie dna zatoki szczękowej – co to za zabieg? Metoda otwarta i zamknięta

Implanty pomagają w codziennym życiu, a do tego wpływają na estetykę naszego uśmiechu. Czasem jednak, aby odpowiednio przeprowadzić procedurę ich wszczepiania, potrzebne jest podniesienie dna zatoki szczękowej. Zabieg ten można przeprowadzić dwiema metodami: zamkniętą oraz otwartą. Co jeszcze warto o nim wiedzieć i kiedy jest on konieczny? Wyjaśniamy.
 
 

Czym jest podniesienie dna zatoki szczękowej? Na czym polega?

Podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg, który wykonuje się często przed wszczepieniem implantów. Dzięki niemu mogą one znaleźć się we właściwych miejscach w szczęce. Operację przeprowadza się u osób, u których ilość tkanki kostnej jest niewystarczająca, natomiast po zabiegu jest jej odpowiednio dużo. Ważne jest to, iż zabieg pozwala wszczepić implanty nawet u tych Pacjentów, którzy już dawno utracili uzębienie. Ile trwa podniesienie dna zatoki szczękowej? Zwykle około godziny. Samo gojenie trwa natomiast około pół roku. Dodajmy, że podniesienie dna zatoki szczękowej można przeprowadzić metodą zamkniętą lub otwartą.
 
 

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą zamkniętą

Lekarz decyduje się na wykonanie zabiegu metodą zamkniętą wtedy, gdy wysokość kości wyrostka zębodołowego szczęki wynosi przynajmniej 4 mm. Podczas operacji nie dochodzi do otwierania światła zatoki. Aby wprowadzić materiał kościotwórczy, wykorzystuje się otwory pod wprowadzane implanty. To z kolei sprawia, że taka forma zabiegu jest mniej inwazyjna od metody otwartej.
 
 

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą otwartą

Jeśli wysokość kości wyrostka zębodołowego szczęki wynosi mniej niż 4-5 mm, podniesienie dna zatoki szczękowej przeprowadza się metodą otwartą. W tym przypadku wykonuje się dostęp do zatoki w bocznym fragmencie szczęki, wycinając małe okienko. Później dochodzi do oddzielenia kości od błony śluzowej, która wyściela zatokę i na tym obszarze umieszcza się materiał kościozastępczy.
 
 

 
 

Podniesienie dna zatoki szczękowej – czy boli?

Podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg wykonywany w znieczuleniu. Po jego przeprowadzeniu można jednak odczuwać ból. W takiej sytuacji warto udać się na wizytę do lekarza, który przepisze odpowiednie antybiotyki.(z reguły to my od razu przepisujemy antybiotyk) Aby złagodzić tego rodzaju dolegliwości, można przykładać do danego obszaru chłodne okłady. Pamiętajmy, że czasem mogą bólowi towarzyszyć sińce oraz obrzęki.
 
 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 
 

Zalecenia po podniesieniu dna zatoki szczękowej

Istnieje szereg zaleceń, które trzeba stosować tuż po podniesieniu dna zatoki szczękowej. Oto tylko niektóre z nich:
 
-nie należy pić alkoholu oraz palić papierosów,
-nie należy jeść przez dwie godziny od zabiegu,
-należy spać tak, aby głowa była położona wysoko,
-nie należy płukać ust,
-zęby trzeba czyścić tak, aby omijać operowany obszar.
-należy dodać, że po zabiegu nie wolno latać samoletem, nurkować oraz unikać wszelkich gwałtownych zmian ciśnienia
-należy ograniczyć aktywność fizyczną
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej, zapraszamy do naszego gabinetu – tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?