Kiedy jest za późno na leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to procedura stosowana w celu uratowania zęba, którego miazga (tkanka wewnętrzna) uległa uszkodzeniu lub zakażeniu. Chociaż jest to skuteczna metoda, to niestety czasem może się okazać, że na jej przeprowadzenie jest już za późno.
 
 

Zaawansowana infekcja i zmiany w strukturze zęba

Jeśli infekcja miazgi jest bardzo zaawansowana, może prowadzić do rozprzestrzenienia się ropnia w kości wokół korzenia zęba. Objawy to silny ból, obrzęk, a nawet gorączka. W takim przypadku leczenie kanałowe może być trudne lub niemożliwe, ponieważ zęby z zaawansowanym ropniem mogą wymagać dodatkowych zabiegów.
 
Leczenie kanałowe może nie przynieść oczekiwanych rezultatów także w przypadku poważnych uszkodzeń struktury zęba, takich jak pęknięcia czy złamania korzenia, Jeżeli korzeń zęba jest poważnie uszkodzony lub złamany, może być konieczne usunięcie zęba, ponieważ leczenie kanałowe może nie wystarczyć do zapewnienia stabilności.
 
 

Zbyt duża utrata tkanki zęba i niekorzystne warunki anatomiczne

Kolejną sytuacją, w której leczenie kanałowe może już być niewskazane, jest znaczne zniszczenie zęba przez próchnicę. Zbyt duża utrata tkanek może sprawić, że ząb nie będzie już w stanie pełnić swojej funkcji i będzie wymagał ekstrakcji.
 
Warto jeszcze wspomnieć o anatomicznych cechach zęba. Te również mogą w niektórych przypadkach utrudniać przeprowadzenie skutecznego leczenia kanałowego. Jeżeli kanały są bardzo wąskie lub kręte, może być trudno je dokładnie oczyścić i wypełnić, co zwiększa ryzyko niepowodzenia takiego leczenia. Jednak nie w gabinecie Danuty Borczyk. Dzięki zastosowaniu mikroskopu możemy dotrzeć także do takich kanałów, które dla innych są nieosiągalne. Tym samym nie zostawiamy Pacjenta z problemem, tylko diagnozujemy i przechodzimy do działania.
 

 

Alternatywa dla leczenia kanałowego?

Jeśli leczenie kanałowe jest niemożliwe lub nieefektywne, istnieją alternatywne metody, takie jak ekstrakcja zęba i jego późniejsza rekonstrukcja. W zależności od stanu zęba, implanty dentystyczne lub mosty mogą być rozważane jako opcje przywracające funkcję i estetykę. Konsultacja z dentystą pomoże w wyborze najodpowiedniejszego rozwiązania, dostosowanego do indywidualnych potrzeb Pacjenta.
 
 

Profilaktyka – zadbaj o nią

Nie ma wątpliwości co do tego, że to profilaktyka pozwala zapobiec poważniejszym problemom z zębami, w tym leczeniu kanałowemu. W gabinecie Danuty Borczyk szczególny nacisk kładziemy na edukację Pacjentów w zakresie profilaktyki. Dzięki systematycznym kontrolom i indywidualnym zaleceniom pomagamy naszym Pacjentom utrzymać zdrowe zęby i dziąsła, minimalizując ryzyko wystąpienia poważnych problemów stomatologicznych. Tym samym zawsze zachęcamy Pacjentów do odbywania wizyt prowadzonych przez dyplomowane higienistki Annę Cygan i Oliwię Kusz w naszym gabinecie higieny. Sprawdzają one kondycję uzębienia, przeprowadzają jego profesjonalne czyszczenie, instruują na temat prawidłowej higieny, a w razie potrzeby konsultują przypadek z lekarzem, który może zalecić przeprowadzenie leczenia. Tym samym Pacjenci są pod stałą opieką i wszystkie niezbędne procedury mogą wykonać w jednym miejscu – naszym gabinecie.
 
 

Dowiedz się więcej

Dawno nie byłeś u dentysty? Nie wiesz, w jakiej kondycji jest Twoje uzębienie? Zaplanuj zatem konsultację w naszym gabinecie, a my zajmiemy się całą resztą. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego +48 602 232 400 lub poprzez wygodny formularz kontaktowy dostępny na stronie.

Zadzwoń: +48 602 232 400