Jakie badania przed wszczepieniem implantów?

Implanty umożliwiają rekonstrukcję uzębienia i odzyskanie pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Należy jednak pamiętać, że implantacja jest dość inwazyjnym zabiegiem. Dlatego, aby mieć pewność, że odbędzie się z zachowaniem jak największego bezpieczeństwa i że będzie skuteczna, wymaga odpowiedniego przygotowania. Właśnie temu celowi służą specjalistyczne badania. A jakie badania przeprowadza się, przygotowując Pacjenta do implantacji?

 

Wywiad lekarski

Pierwsze badanie odbywa się już podczas wizyty konsultacyjnej. To wywiad lekarski, wymiana informacji, dzięki której lekarz jak najwięcej może się dowiedzieć o zdrowiu Pacjenta. Wywiad taki skupia się przede wszystkim na chorobach stanowiących przeciwwskazanie do wszczepienia implantów. Mowa tu o takich przypadłościach jak osteoporoza, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia, choroby tarczycy, serca, wątroby, płuc i nerek.

Jeżeli Pacjent jest palaczem, lekarz zada mu dodatkowe pytania, ponieważ regularne palenie papierosów osłabia zdolności tkanek miękkich do regeneracji, co jest istotne z punktu widzenia leczenia implantologicznego.

Na zakończenie Pacjent podpisuje ankietę dotyczącą swojego stanu zdrowia. Wizyta konsultacyjna i wywiad lekarski służą wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości Pacjenta i wyznaczeniu konkretnych celów leczenia, odpowiadających jego oczekiwaniom i potrzebom.

 

Kompleksowe leczenie zębów
Mamy na to sposób! Kliknij poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Badania kliniczne

Podstawowe badanie kliniczne przygotowujące do leczenia implantologicznego to stomatologiczne badanie jamy ustnej. Lekarz sprawdza stan zębów Pacjenta, czyli obecność próchnicy, ubytków, płytki i kamienia nazębnego, a także pozycję zębów względem siebie oraz ich ułożenie w kościach szczęki – nachylenie, przesunięcia, stłoczenia.

Poddaje też badaniu tkanki miękkie, zwracając szczególną uwagę na ruchomość błony śluzowej, jej strukturę i kolor, blizny i owrzodzenia. Oprócz tego należy skontrolować przyzębie pod względem krwawienia i występowania kieszonek patologicznych.

Szczególnie skrupulatnie trzeba zbadać miejsca, w których mają zostać wszczepione implanty – lekarz ocenia rozmiary wyrostka zębowego, ubytki kości, odległości między zębami graniczącymi i od ważnych struktur anatomicznych.

 

Badania laboratoryjne

W razie potrzeby lekarz może skierować Pacjenta dodatkowo na badania laboratoryjne. Najczęściej obejmują one morfologię krwi, OB, HIV, poziom witaminy D3, wapnia, sodu, potasu, hormonów TSH, T3 i T4, a także test obciążenia glukozą. Pacjentkom przechodzącym menopauzę dodatkowo zaleca się wykonanie badania na obciążenie osteoporozą.

 

Kompleksowe leczenie zębów
Mamy na to sposób! Kliknij poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Badania radiologiczne

Diagnostyka radiologiczna pozwala na dokładne ocenienie warunków kostnych Pacjenta. Podstawą jest tutaj zdjęcie tomograficzne. Uzyskanie trójwymiarowego obrazu obszaru zabiegowego ułatwia takie zaplanowanie zabiegu, by w jak największym stopniu zwiększyć jego skuteczność i bezpieczeństwo. Tomografia umożliwia lekarzowi dokładne poznanie stanu uzębienia Pacjenta, gęstości i stanu jego kości, grubości błony śluzowej, wysokości wyrostka zębodołowego i przebiegu nerwu dolnego.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jakie badania będziesz musiał wykonać przed leczeniem implantologicznym? To zależy od decyzji lekarza. Ważne, byś wiedział, że wszystkie zlecone Ci badania mają swój cel – są po to, by leczenie przebiegło jak najskuteczniej i z zachowaniem jak największego bezpieczeństwa. Zatem bez obaw umów się na wizytę – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer telefonu +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400