Jak dbać o protezę ruchomą?

Obszerne braki zębowe oraz bezzębie są poważnym problemem i niestety wciąż są dosyć powszechnie spotykane. Z tego powodu wielu Pacjentów podejmuje decyzję o leczeniu przy zastosowaniu specjalnych protez ruchomych, które odbudowują utracone zęby. Tak jak naturalne uzębienie, protezy wymagają pewnej troski, pozwalającej na ich wieloletnie użytkowanie? W tym artykule przedstawię kilka rad, jak dbać o rekonstrukcje protetyczne, aby jak najbardziej wydłużyć ich żywotność.
 
 

Wstawianie protezy do szklanki z wodą na całą noc

 
Wstawianie protezy do szklanki z wodą na noc jest popularnym mitem, który doskonale znamy z różnego rodzaju produkcji filmowych, czy nawet kreskówek. Obawiam się jednak, że ta pozornie niewinna czynność przynosi więcej szkody, niż pożytku. Część materiałów wykorzystywanych do produkcji protezy ma tendencję do pochłaniania wody, a stworzone w ten sposób wilgotne środowisko jest idealnym miejscem dla licznych bakterii i innych drobnoustrojów. Wynikiem takiego stanu rzeczy mogą być groźne infekcje jamy ustnej, które będą wymagały skomplikowanego leczenia. Chociaż w większości współczesnych protez można swobodnie spać, to sugerujemy umycie protezy np. mydłem w płynie i pozostawienie jej wilgotnej w specjalnym pudełku z otworami, które umożliwiają cyrkulację powietrza.
 
 

Czyszczenie protez przy pomocy past przeznaczonych do mycia zębów

 
Chociaż może się wydawać inaczej, to czyszczenie ruchomej protezy przy pomocy zwykłej pasty do zębów jest całkowicie niewskazane. Wynika to ze składników, które co prawda pozwalają skutecznie i komfortowo wymyć naturalne uzębienie, to w przypadku protez z czasem wywołują ich ścieranie, a tym samym – zużycie materiału. Dlatego zaleca się, aby do higieny protez stosować wyłącznie dedykowane temu pasty, alternatywnym wyjściem jest zastosowanie mydła w płynie, również dezynfekującego protezę. Rekonstrukcję powinno się oczyszczać 2 razy dziennie, jednak sugeruję przeprowadzanie tej czynności po każdym posiłku.
 
 

Wyjmowanie ruchomej protezy z jamy ustnej na całą noc

 
Wiele protez posiada specjalne oparcia, które absolutnie nie wpływają na błonę śluzową, dlatego w takich protezach możemy spać. Jednak możliwe, że specyficzne warunki nie pozwalają na stworzenie takiej protezy, wtedy polecam wyjmowanie odbudowy na noc, co zapobiegnie przerostowi błony śluzowej. Należy również zwrócić uwagę na okresową (co 5 lat) wymianę rekonstrukcji w celach higienicznych, pozwalającą skutecznie chronić jamę ustną przed wieloma zagrożeniami. Dobrze jest również przeprowadzać kompleksową higienizację protezy za pomocą środków antyseptycznych, przynajmniej raz na 2-3 tygodnie. Warto udać się w tym celu do mojego gabinetu, gdzie doświadczona higienistka wykona profesjonalną higienizację jamy ustnej oraz dezynfekcję protezy.
 
 

Płyny do płukania ust, nici dentystyczne oraz irygatory – dobre uzupełnienie higienizacji

 
Płukanki do ust pozbawione alkoholu są świetnym sposobem utrzymania higieny jamy ustnej podczas użytkowania protez. Pozwalają skutecznie usunąć resztki pokarmów oraz część bakterii zalegających w ustach po każdym posiłku, odświeżają także oddech. Warto skorzystać również z nici dentystycznych i szczoteczek międzyzębowych, które dzięki swojej przemyślanej konstrukcji swobodnie przedostają się w przestrzeń pomiędzy elementami protezy a dziąsłami. Jako zwieńczenie procesu powinniśmy potraktować użycie irygatorów, czyli specjalnych urządzeń wyrzucających płyn pod ciśnieniem. Za pomocą strumienia wody oczyszczają niedostępne zakamarki z niechcianych resztek.
 
 

„Gotowanie protezy”, czyli kardynalny błąd

 
Wśród wielu Pacjentów utarło się przekonanie, że doskonałym sposobem na utrzymanie higieny rekonstrukcji protetycznej jest chwilowe zanurzenie jej we wrzącej wodzie. Całkowicie odradzamy tego typu praktykę, a powód jest następujący: materiały użyte przy tworzeniu protezy pod wpływem temperatury zaczną się odkształcać, co obniży ich żywotność oraz sprawi, że odbudowa przestanie pasować do jamy ustnej. Jako stomatolog z ponad 30-letnim doświadczeniem ręczę, że wcześniej wymienione metody jak najbardziej wystarczą utrzymaniu dobrego stanu protezy i nie ma potrzeby uciekać się do tak drastycznych środków, jak wykorzystanie wrzątku.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

 
Jeśli jesteś użytkownikiem ruchomej protezy zębowej i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat spraw związanych z jej higienizacją lub pragniesz zastosować nowocześniejsze rozwiązanie, umów się na wizytę w Stomatologia Danuta Borczyk! Podczas leczenia braków zębowych stosuję tylko sprawdzone metody oraz wysokiej jakości materiały, a wieloletnie doświadczenie pozwala mi osiągać spektakularne efekty. Konsultację możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer 602 232 400 lub wypełniając formularz.

 

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?