Efekt Godona

Efekt Godona – co to takiego? W jakiej sytuacji możesz z nim mieć do czynienia? Czy stwarza on zagrożenie dla Twoich zębów?

 

Na czym polega efekt Godona?

Z efektem Godona mamy do czynienia w następstwie braku zęba. Choć brak pojedynczego zęba jest kwestią bardzo często bagatelizowaną przez Pacjentów, w rzeczywistości wiąże się on z negatywnymi konsekwencjami. Mamy tu na myśli właśnie efekt Godona. Ale na czym on właściwie polega?

Na początek trzeba wiedzieć, że zęby naturalnie dążą do stanu, w którym mają kontakt z innymi zębami po bokach oraz z przeciwległego łuku. Oczywiście kiedy dochodzi do utraty jakiegoś zęba, ten naturalny kontakt zanika.

Ząb z przeciwległego łuku nie ma styczności ze swoim odpowiednikiem, traci więc podparcie. A ponieważ w naturalny sposób dąży on do kontaktu z przeciwległą stroną, zaczyna zachodzić proces wysuwania się tego zęba z kości. Ulega on wydłużeniu, zaczyna wystawać poza korony pozostałych zębów. Przy dłuższym trwaniu tego stanu może dojść w efekcie do zaburzeń zwarcia oraz do powstawania węzłów urazowych. W obrębie stawu skroniowo-żuchwowego mogą pojawić się dolegliwości bólowe.

 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Efekt Godona dotyka także zębów znajdujących się po obu stronach powstałej luki zębowej. Ponieważ w miejscu po utraconym zębie tkanka kostna ulega stopniowemu zanikowi, sąsiednie zęby tracą podparcie i zaczynają przechylać się koronami w stronę luki.

Trzeba tu dodać, że chociaż właśnie braki zębowe są najczęstszą przyczyną występowania efektu Godona, to nie jedyną. Jego powodem mogą też być wady ortodontyczne, nieodpowiednio dopasowane wypełnienia, oraz starte i uszkodzone zęby.

 

Jakie są skutki efektu Godona?

Wysuwanie się zęba przebiega stopniowo. Początkowo więc trudno zauważyć, że doszło do jakiejś zmiany – efekty stają się zauważalne dopiero po upływie kilku miesięcy od utraty zęba przeciwstawnego. Najpierw zostaje odsłonięta szyjka zębowa, a w następnej fazie dochodzi również do odsłonięcia fragmentu korzenia. A ponieważ trudniej utrzymać higienę w tym miejscu, a oprócz tego jest to część zęba mniej odporna na działanie kwasów produkowanych przez bakterie, ząb staje się bardziej narażony na rozwój próchnicy.

W obszarze poddziąsłowym mogą rozwijać się stany zapalne przyzębia. Jeżeli w porę nie przyhamuje się ich rozwoju, mogą przekształcić się w paradontozę i doprowadzić do rozchwiania, przemieszczania się, a ostatecznie nawet utraty zębów.

Inny skutek efektu Godona jest taki, że wysunięty ząb słabiej trzyma się w szczęce. Po pewnym czasie zaczyna się ruszać i w końcu może po prostu wypaść. Jak zatem widać, utrata pojedynczego zęba nie jest wcale błahostką. Może ona spowodować utratę następnych zębów.

 

 

Jak radzić sobie z efektem Godona?

Aby ustrzec się przed efektem Godona, trzeba się starać, by nie dopuścić do utraty zębów. Niestety nie na wszystko mamy wpływ i czasami mimo jak największych starań zdarza się utrata zęba. Wtedy, aby zapobiec efektowi Godona, powinno się odbudować ząb. Nowoczesna stomatologia oferuje wiele metod jego rekonstrukcji. Korony, mosty, protezy, implanty – wybór jest szeroki.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli masz jeden lub więcej braków zębowych, zastanów się nad protetyczną rekonstrukcją uzębienia. W ten sposób możesz uniknąć wielu nieprzyjemności. Przyjdź do naszego gabinetu, a zaproponujemy Ci rozwiązanie, które najlepiej będzie odpowiadać Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?