Czy warto odbudowywać pojedynczy brak zębowy?

Utrata zębów jest problemem dotykającym Pacjentów w każdym wieku, a wynika z różnych czynników, zależnych i niezależnych od nas. Oczywiście najczęstszym powodem jest szkodliwa działalność próchnicy, jednak oprócz tego winę za braki zębowe ponoszą także choroby przyzębia, szkodliwe nawyki czy nieszczęśliwe wypadki. Czy należy uzupełniać pojedynczą lukę zębową? Postaram się wyczerpująco odpowiedzieć na te pytanie!

Nawet pojedynczy brak zębowy znacząco pogarsza estetykę całego uśmiechu!

Pierwszą i najbardziej zauważalną niedogodnością związaną z pojawieniem się pojedynczego braku zębowego jest zauważalne obniżenie estetyki uśmiechu. Stanowi to szczególny kłopot, kiedy mamy do czynienia z luką w przedniej partii uzębienia. Ten stan rzeczy bezpośrednio rzutuje na komfort psychiczny Pacjenta, przez co zaczyna on zasłaniać usta dłonią podczas mówienia, a z czasem nawet wycofywać się z życia towarzyskiego. Wszczepienie implantu wyposażonego w odpowiednią koronę protetyczną znakomicie rozwiązuje ten problem, gdyż przywrócony zostaje piękny wygląd uśmiechu!

Pojedyncze braki zębowe doprowadzają do zaniku tkanek kostnych

Powszechnie znanym rezultatem długotrwałych braków zębowych jest postępujący zanik tkanek kostnych, wynikający z braku ich właściwego obciążenia. Do tego groźnego zjawiska może doprowadzić nawet pojedynczy ubytek w uzębieniu, dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie odpowiednich kroków. Najlepszym rozwiązaniem problemu jest przeprowadzenie leczenia implantologicznego. Wszczepienie implantu oraz obciążenie go koroną protetyczną zapobiega wspomnianemu wcześniej zanikowi kośćca, gdyż „śrubki” są przez niego obrastane (fachowo nazywa się to osseointegracją).

Utrata jednego zęba wpływa na poprawną wymowę i przeżuwanie

Poprawna wymowa jest ściśle związana z właściwym podparciem języka podczas mówienia. Jeśli ubytek pojawił się w przedniej partii zębów, relacja ta zostaje zaburzona. Tym sposobem zakłóceniu ulega artykulacja głosek t, d, s, c, z, dz, n, r. Odbudowa utraconego zęba przy pomocy korony protetycznej zapewni językowi ponowne podparcie, dzięki czemu kłopot zostanie sprawnie wyeliminowany. Oczywiście warto wspomnieć również o problemie z prawidłowym gryzieniem pokarmów. Brak zębowy często utrudnia lub uniemożliwia spożywanie pewnych produktów, co odbija się także echem na układzie trawiennym. Trafiają do niego wówczas zbyt duże kawałki jedzenia, co obciąża błony śluzowe żołądka.

Co robić w przypadku utraty jednego zęba?

Należy pamiętać, że nawet pojedyncza luka w uśmiechu stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa jamy ustnej. Jej ostatecznym rezultatem jest powstawanie dalszych braków zębowych, przez co mamy do czynienia z błędnym kołem. Dlatego też kluczowe znaczenie ma konsultacja ze stomatologiem, który dobierze odpowiednie rozwiązanie oraz sporządzi rzetelny plan leczenia.

W mojej klinice zawsze rekomenduję Pacjentom odbudowę utraconego uzębienia przy pomocy wszczepionych implantów. Jak wcześniej wspomniano, hamują one zanik kości postarzający twarz. Zaś dzięki osadzonym na „śrubkach” koronach protetycznych uśmiech odzyskuje pierwotną estetykę. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym i wytrzymałym materiałom wykorzystywanym przy produkcji prac protetycznych. Używa się do tego porcelany lub cyrkonu, wiernie odzwierciedlających naturalne tkanki zębów pod względem kształtu, koloru czy właściwości odbijania światła.

Podczas leczenia implantologicznego stosuje wyłącznie implanty klasy premium marki Dentsply Implants, które w połączeniu z moimi wyjątkowymi umiejętnościami zapewniają najlepsze możliwe efekty funkcjonalne i estetyczne. Mam świadomość, że odbudowa braków zębowych jest procesem pochłaniającym pewien budżet, a Pacjenci odczuwają nieraz pewien niepokój związany z rezultatami terapii. Dlatego zadbałam o możliwość zastosowania nowoczesnego systemu pozwalającego leczonej osobie ujrzeć swój przyszły uśmiech jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek kroków! Tym sposobem cały proces jest transparentny, zaś Pacjent odczuwa w jego trakcie pełen komfort psychiczny!

Umów się na wizytę!

Jeśli choroby uzębienia lub nieprzewidziane wypadki sprawiły, że Twój uśmiech został dotknięty jakimkolwiek brakiem zębowym, umów się na wizytę w mojej klinice! Dysponuję szeroką gamą rozwiązań pozwalających na sprawną i komfortową odbudowę uzębienia! Ponad 30-letnie doświadczenie oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii czy najwyższej jakości materiałów sprawiają, że efekty leczenia cechują się wspaniałą funkcjonalnością, a także estetyką. Na spotkanie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 232 400 lub wypełniając formularz.

 

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?