Czy choroby przyzębia mogą powodować endometriozę?

Zapalenia dziąseł wynikają z niewystarczającej higieny jamy ustnej, a ich dłuższa obecność może przyczynić się do rozwoju poważnych schorzeń, nawet ogólnoustrojowych. Jak się okazuje, istnieją pewne przesłanki, które pozwalają łączyć choroby przyzębia z endometriozą. Wśród Pacjentek dolegliwość ta jest powszechnie znana, gdyż powoduje u nich uporczywe dolegliwości bólowe oraz pogarsza komfort codziennego funkcjonowania.
 
 

Co należy wiedzieć o endometriozie?

Endometrioza zwana jest również gruczolistością zewnętrzną. Mówiąc wprost, choroba objawia się obecnością znacznej ilości komórek błony śluzowej macicy w pozostałych częściach organizmu, a szczególnie jamie otrzewnej. Na endometriozę chorują przede wszystkim kobiety w wieku rozrodczym, czyli 15-49 lat.
 
Najbardziej zauważalny syndrom endometriozy stanowią silny ból w okolicy miednicy czy zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz obfite krwawienia. Zauważalne są też wzdęcia lub problemy z jelitami, lecz zależnie od przypadku dolegliwości mogą przyjmować różną formę.
 

 

Jaki jest związek między chorobami przyzębia a endometriozą?

Endometrioza to złożona choroba, a jej źródło może leżeć w przynajmniej kilku czynnikach, m.in. wsteczne miesiączkowanie czy zaburzenia hormonalne. Jednakże naukowcy zauważyli ciekawą zależność – zarówno choroby przyzębia, jak i endometrioza powodowane są w dużej mierze przez stres oksydacyjny. Mówiąc jak najprościej, schorzenie to polega na zanieczyszczeniach obecnych w komórkach, wynikających z zaburzenia działania reaktywnych form tlenu.
 
Journal of Human Reproductive udostępnił wyniki badań, które dały interesujące wyniki. Ich przedmiotem były dwie grupy: jedną stanowiły kobiety cierpiące na endometriozę, drugą zaś zdrowe kobiety. Jak się okazało, u Pacjentek zmagających się z endometriozą aż w 70% wykryto także choroby przyzębia. Z kolei badania przeprowadzone przez Fertility and Sterility wykazały, że Panie cierpiące na te same choroby są o 59% bardziej narażone na rozwój endometriozy.
 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Czy stan dziąseł rzeczywiście może mieć wpływ na rozwój endometriozy?

Nawet naukowcy nie potrafią w tej chwili udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiadome jest, że endometrioza bardzo często współistnieje z chorobami przyzębia i związek można uznać za pewny. Chociaż problem wciąż jest w sferze spekulacji, to warto zadbać o stan dziąseł. W końcu utrzymują one zęby na swoim miejscu, a kiedy ulegną infekcji, mogą stracić swoją pierwotną funkcjonalność. Uzębienie ulegnie rozchwianiu lub wypadnie, a bakterie z jamy ustnej przenikną do innych części organizmu, wywołując poważne choroby, włącznie z cukrzycą.
 
 

Jak możesz umówić się na wizytę?

W trakcie endometriozy warto zadbać o zdrowie uzębienia. Jeśli ta przykra choroba dotknęła i Ciebie, warto umówić się na wizytę! Utrzymanie dziąseł oraz zębów w dobrym stanie ma szczególne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej, a regularne kontrole i higienizacje pomogą osiągnąć cel. Konsultację zarezerwujesz, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 bądź wypełniając formularz.

 

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?