Ciekawostki dotyczące zębów

Większości Pacjentów stomatologia kojarzy się przede wszystkim z leczeniem zębów. Proces ten jest nieraz postrzegany przez nich jako smutny obowiązek, zapominamy jednak, że to fascynująca dziedzina medycyny, a część faktów związanych z uzębieniem może wprawić w spore zaskoczenie. W końcu nie każdy wie, że dorosłe osoby mogą mieć mleczne zęby, a szkliwo stanowi najtwardszą tkankę ludzkiego organizmu. Tego typu ciekawostek można znaleźć znacznie więcej, dlatego też postaram się przedstawić najpopularniejsze oraz najbardziej interesujące z nich.

 

Dorośli z mlecznymi zębami – niemożliwe? A jednak!

Jak się okazuje, mleczaki mogą mieć nie tylko dzieci! Zdecydowana większość ludzi na dosyć wczesnym etapie życia traci zęby mleczne, które są zastępowane przez uzębienie stałe. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy zawiązek wspomnianych zębów stałych w ogóle się nie wykształcił, a mleczak utrzymuje się na swoim miejscu. Chociaż zjawisko występuje stosunkowo rzadko, to część dorosłych Pacjentów może dysponować pojedynczymi mlecznymi zębami, nawet o tym nie wiedząc!

 

Nasi przodkowie mieli znacznie więcej zębów

Człowiek posiada 32 zęby, 16 na każdy łuk., jednak nasi protoplaści dysponowali znacznie większą ich liczbą. W oparciu o badania szczątek znalezionych przez archeologów stwierdzono, że posiadali oni dziewiąte, a nawet dziesiąte zęby trzonowe. Służyły one przede wszystkim rozdrabnianiu surowego mięsa oraz korzeni roślin lub nasion. Pewne pozostałości po naszych przodkach można zaobserwować do dzisiaj – są to kłopotliwe ósemki, których wyrzynaniu towarzyszy kilka niemiłych dolegliwości (zaznaczmy, iż nie u każdego się pojawiają).

 

Zęby z powodzeniem zastępują odciski palców

Według obiegowej opinii najbardziej unikatową częścią ludzkiego ciała zawsze były linie papilarne, jednakże nauka dowiodła, iż nie są one w tym osamotnione. Uzębienie każdego człowieka jest niepowtarzalne, a fakt ten wykorzystuje nowoczesna kryminalistyka. Kartoteki dentystyczne (przede wszystkim zdjęcia RTG) bywają często wykorzystywane do określenia tożsamości nieznanych osób (np. przy startych odciskach palców), służby porządkowe zaś używają ich do identyfikacji ofiar poważnych wypadków.

 

Twardość szkliwa można porównać do granitu lub apatytu

Szkliwo zębowe jest najtwardszą tkanką ludzkiego organizmu – nic dziwnego, w końcu chroni bardzo ważne struktury wewnątrz zęba przed działaniem bakterii oraz czynników fizycznych. Do określania twardości różnych substancji oraz ich odporności na zarysowania przez bardziej miękkie materiały używa się zazwyczaj skali Mohsa. Ma ona 10 stopni, wspomniane szkliwo zębowe zaś osiąga mniej więcej 5-6 punktów, co można porównać do granitu lub apatytu, czyli materiałów stosowanych w szeroko pojętym budownictwie.

 

Nie tylko wyrzynające się ósemki – niektórzy mają dziewiątki!

Podczas ewolucji ludzki organizm utracił kilka cech, które były niezwykle przydatne podczas koczowniczego trybu życia, jednakże występują one od czasu do czasu u części osób. Przykładem są wyrzynające się ósemki, zwane także zębami mądrości – straciły one swoje funkcje i raczej nie przynoszą człowiekowi korzyści (przeważnie są źródłem problemów). Ciekawą anomalią natomiast jest występowanie dziewiątek, do których przylgnęła pieszczotliwa nazwa „zębów głupoty”. Swoim kształtem są zbliżone do wspomnianych ósemek i nie wykazują żadnych objawów, zanim zaczną wyrastać. Zazwyczaj przybierają wówczas niewłaściwe położenie, co powoduje jedynie silny ból czy stan zapalny, tworząc konieczność przeprowadzenia ekstrakcji.

 

Umów się na wizytę!

Jeżeli masz jakiekolwiek kłopoty z zębami lub już dłuższy czas nie odwiedzałeś dentysty, zarezerwuj konsultację w mojej klinice! Już od 30 lat zajmuję się różnymi dziedzinami stomatologii, dzięki czemu przeprowadzam skuteczne i kompleksowe leczenie, dające wspaniałe rezultaty! Konsultację możesz umówić, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?