Bonding – w jaki sposób odmienia wygląd zębów?

Być może słyszałeś już o bondingu, ale czy wiesz, na czym dokładnie polega ten zabieg i jakie efekty pozwala osiągnąć? Jeśli chcesz poznać szczegóły, zapraszamy do naszego wpisu!

 

Czym jest bonding?

Bonding to metoda odbudowy zębów. Od innych metod odróżnia się tym, że jest to sposób nieinwazyjny. Na czym polega? Wykonuje się go poprzez pokrycie powierzchni zębów cienką warstwą wytwarzanego z żywicy kompozytu. Kompozyt mocno trzyma się powierzchni zębów dzięki zjawisku adhezji, polegającym na wzajemnym przyleganiu warstw różnych materiałów w wyniku oddziaływań międzycząsteczkowych.

Kiedy stosuje się bonding? Metoda ta znajduje zastosowanie przy mniejszych problemach z zębami – przebarwieniach, zniekształceniach, niedużych ukruszeniach, a nawet drobnych wadach zgryzu.

 

Piękny uśmiech?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Jak wykonuje się bonding?

Bonding to zabieg kilkuetapowy, jest jednak w całości przeprowadzany podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Cały proces rozpoczyna się od sprawdzenia stanu zębów. To ważne, ponieważ bonding powinno się wykonywać tylko na zdrowych zębach. Jeżeli zatem stwierdzona zostanie obecność próchnicy, zęby trzeba będzie wyleczyć przed wykonaniem zabiegu.

Zęby muszą zostać w odpowiedni sposób przygotowane do nałożenia bondingu. Czyści się ich powierzchnię, a także wytrawia ją kwasem o łagodnym działaniu. Kiedy powierzchnia zębów jest już przygotowana, nakłada się na nią żywicę kompozytową. Dopiero na tę warstwę można nałożyć właściwy kompozyt. Nakłada się go warstwowo, a każdą z warstw lekarz na bieżąco modeluje w taki sposób, żeby jak najdokładniej oddawała ona naturalny wygląd zęba.

Po nałożeniu kompozytu naświetla się go specjalną lampą stomatologiczną. W ten sposób aktywuje się proces, który sprawia że odbudowa jest trwała i odporna na uszkodzenia.

 

Bonding zębów – dlaczego warto?

Bonding to zabieg, który ma sporo plusów. Można dzięki niemu poprawić estetykę uzębienia w nieinwazyjny sposób – bonding wykorzystuje zjawisko adhezji, nie zachodzi więc potrzeba szlifowania zęba, które jest konieczne w przypadku licówek.

Dla części Pacjentów zaletą jest też to, iż jest to zabieg, który jest w dużym stopniu odwracalny. Jeżeli zatem zajdzie taka potrzeba, można powrócić do stanu sprzed wykonania zabiegu.

Nie bez znaczenia dla Pacjentów jest również oszczędność czasu. Bonding nie jest bowiem czasochłonnym zabiegiem. W przypadku pojedynczego zęba nie zajmuje więcej niż godzinę. Co więcej, efekt jest natychmiastowy. Bezpośrednio po zabiegu można już olśniewać wszystkich swoim nowym uśmiechem.

I wreszcie kwestia ceny, która jest kolejną zaletą bondingu. Jest ona niższa niż w przypadku innych metod poprawy estetyki uśmiechu, takich jak porcelanowe licówki.

Trzeba mieć jednak przy tym też świadomość, że bonding nie jest rozwiązaniem permanentnym. Kompozyt na powierzchni zębów utrzymuje się przez około pięć lat, później zaczyna się kruszyć, co oznacza, że trzeba go poprawić. Zabieg wymaga zatem powtarzania co kilka lat.

 

Co możesz teraz zrobić?

Marzysz o poprawie estetyki swoich zębów? Jednym ze sposobów, dzięki którym możesz to osiągnąć, jest właśnie bonding. Przyjdź do nas i dowiedz się szczegółów. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400
EKSPERT RADZI
X
youtube miniaturka filmu
Danuta Borczyk
Dlaczego wizyty kontrolne w leczeniu estetycznym są ważne?