Ból zęba po leczeniu kanałowym

Twój ząb został przeleczony kanałowo, a mimo to czujesz, że Cię boli? Skąd bierze się ten ból i jak sobie z nim poradzić?

 

Jak długo ząb po leczeniu kanałowym może boleć?

Odczucia bólowe po leczeniu kanałowym to sytuacja, która wcale nie należy do rzadkości. Jakie jest ich źródło? Skoro z zęba zostały usunięte unerwione tkanki, to nie powinien już boleć. Skąd więc ten ból? Otóż w większości przypadków odczucie, jakie Pacjenci po leczeniu kanałowym odbierają jako ból zęba, w rzeczywistości jest bólem otaczających go tkanek.

Chodzi o to, że leczenie kanałowe jest inwazyjnym zabiegiem, w trakcie którego poprzez mechaniczne opracowanie kanałów oraz zastosowanie środków płuczących system kanałowy zostają podrażnione okolice zęba. Stąd właśnie bierze się ból. Zwykle nie utrzymuje się on długo. Najczęściej ustępuje samoistnie już po kilkunastu godzinach lub kilku dniach. W wyjątkowych przypadkach może trwać to dwa lub nawet trzy tygodnie. Dopiero jeśli po upływie tego czasu ból nadal nie znika, należy to odczytać jako sygnał, że coś jest nie w porządku, i udać się z tym problemem do dentysty.

Jaka jest przyczyna bólu po leczeniu kanałowym?

Jak przed chwilą powiedzieliśmy, najczęściej ból ten to nic innego jak nadwrażliwość pozabiegowa wywołana podrażnieniem tkanek w okolicy zęba. Ale przyczyny mogą być też inne.

Jeżeli na przykład ból pojawia się jedynie przy nagryzaniu zęba lub stukaniu w niego, wówczas przyczyną może być nieodpowiednio dopasowane wypełnienie. Przy za wysokim wypełnieniu tkanki utrzymujące ząb są poddawane zbyt dużemu obciążeniu.

Zdarzają się również takie sytuacje, że po leczeniu kanałowym wydaje się, że wszystko jest w porządku, a ból pojawia się dopiero po upływie kilku miesięcy czy nawet lat. Zwykle jest to oznaka, że kanałowe zostało przeprowadzone nieskutecznie i w kanałach pozostała nieusunięta miazga. Któryś z nich musiał zostać oczyszczony niedokładnie, a może nawet jakiś został całkowicie przeoczony. W takim przypadku faktycznie mamy do czynienia z rzeczywistym bólem zęba.

 

Kompleksowe leczenie zębów
Mamy na to sposób! Kliknij poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Bolący ząb po leczeniu kanałowym – co zrobić?

Po leczeniu kanałowym trzeba się pilnować, aby nie podrażniać leczonego miejsca. Staraj się więc gryźć drugą stroną jamy ustnej, a oprócz tego wybieraj takie potrawy, które nie wymagają dużo gryzienia.

Jeżeli ząb boli przy nagryzaniu, prawdopodobny powód to – jak już wspomnieliśmy – niedopasowane wypełnienie. W takim przypadku konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym w celu skorygowania wysokości wypełnienia. A do tego czasu należy starać się nie nagryzać zęba, aby nie zaostrzać stanu zapalnego.

Jeśli ból pojawia się dopiero po dłuższym czasie od zabiegu, czyli świadczy prawdopodobnie o niepowodzeniu leczenia kanałowego, trzeba wykonać reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe.

 

Co możesz teraz zrobić?

Aby dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym, umów się na wizytę – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 602 232 400 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: +48 602 232 400